1 (edited by lupialbi 18-06-2010 03:10)

Topic: Nu cumparati caini fara pedigree !!!

Nu cumparati caini fara pedigree, provin din incrucisari intre rude (INCEST), caini cu TARE MARI DE CARACTER (FRICOSI), caini CHINUITI (PRIPONITI), DIN femele care nu au inca 1 an (PUI RAHITICI)!
NU VA LASATI PACALITI de IMPOSTORI !

Nu se implica NIMENI !?!

Iata poze cu caini PRIPONITI UNUL DE ALTUL !!!

Mai asteptam exemple !

RARITATE in lume, Lupii Albi ! Cainele PERFECT pentru FAMILIA TA !!! Canisa de Lupi Albi . http://www.lup-alb.ro

2 (edited by lupialbi 18-06-2010 03:51)

Re: Nu cumparati caini fara pedigree !!!

Sper ca se incarca poza acum !

Adaugat: 18-06-2010 04:10

Pui RAHITICI crescuti in ACVARIU !!!

Adaugat: 18-06-2010 04:18

Caini rahitici la 6 luni, cu urechi pleostite, DECLARATI  lupi albi

Adaugat: 18-06-2010 04:21

Caini batuti, FRICOSI !!!

Adaugat: 18-06-2010 04:25

Pui cu GRAVE DEFECTE DE CONFORMATIE, labele din fata sunt contorsionate, proveniti din imperecheri intre frati sau rude !!!

Nu incurajati IMPOSTORII !!!

Adaugat: 18-06-2010 04:32

Femela cu URECHI MARONII, DECLARATA Ciobanesc alb elvetian  !!!
RUSINE !
DE CE NU MERGETI LA EXPOZITII !?!
Sa rada TOTI de voi, sa se vada diferenta dintre cainii de rasa din CANISE DE ELITA !!!

RARITATE in lume, Lupii Albi ! Cainele PERFECT pentru FAMILIA TA !!! Canisa de Lupi Albi . http://www.lup-alb.ro

3

Re: Nu cumparati caini fara pedigree !!!

lupialbi, ai perfecta dreptate. Eu am achizitionat un catel de rasa si mi-am luat teapa ca de fapt era corcit.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

4

Re: Nu cumparati caini fara pedigree !!!

frustrarea cea mai mare este atunci cand ti se spune ca este de rasa cand de fapt este metis.

@lupialbi, iti inteleg inversunarea dar ia-o mai incet "DE CE NU MERGETI LA EXPOZITII !?!Sa rada TOTI de voi, sa se vada diferenta dintre cainii de rasa din CANISE DE ELITA !!!" oare chiar toata lumea isi gaseste un animal de companie ( cumpara era un cuvant injust) doar ca sa mearga la expozitie?

eu sunt posesorul unui caine metis, care face parte din familie, tratat cum se cuvine, pot spone ca este mai sanatos decat mine  smile , pentru ca il consider un prieten si nu un exponat sau un aducator de bani!

5 (edited by suana 18-06-2010 12:16)

Re: Nu cumparati caini fara pedigree !!!

Nimeni nu are nimic cu nici un caine mai ales cu metisii.Aici s-a subliniat importata  achizitionarii a celor care doresc un caine de rasa de la crescatorii adevarati nu de la samsari.Deyseby este un exemplu,asa cum a scris mai sus,cineva i-a vandut un caine metis drept rasa pura si ,nefiind foarte atenta si fiind in acelasi timp foarte dornica ,a luat teapa.Este greu pentru un crescator adevarat care investeste enorm pentru  mentinerea standardului si pentru a merge mai departe pedigree-ul si valoarea cainilor,sa concureze cu sammsarii care isi prezinta asa zisele rase pure,isi  imperecheaza cainii necontrolat ,iar puii si adultii ii tin in conditii mizere.N-am denigrat si nu denigrez nici eu metisii,si ei sunt suflete si au nevoie mai mare de noi.Desigur ,fiecare isi ia ce e pe placul inimii si ce se potriveste cu familia lui.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

6 (edited by ciurucmic 18-06-2010 12:24)

Re: Nu cumparati caini fara pedigree !!!

suana, nici nu am mentionat faptul ca exista o problema cu metisii, daca am fost inteles gresit imi cer scuze. Mai mult decat atat am si specificat ca frustrarea este foarte mare atunci cand esti mintit in fata. am tinut sa subliniez fraza lui lupialbi pentru ca am considerat-o putin rautacioasa. :sol:

LE: si tot respectul pentru ceea ce lupialbi face pentru ca este destul de greu sa ti o canisa la un nivel ridicat, incontestabil efortul de pus este mare..

7

Re: Nu cumparati caini fara pedigree !!!

E vorba de ce se intampla in general,cand puii metisi mai greu ii deosebesti de unul de rasa pura.Si lupi albi sunt intr-adevar rari asa ca munca lor e ,,grea'' pentru a mentine cainii valorosi fara imperecheri intre rude si alte tampenii pe care le fac sammsarii.Eu de exemplu am fost foarte necajita cand prietena mea,deyseby(Mary)a primit un pui,foarte dragalas de altfel,drept chow-chow curat ,i-a luat destui bani si de fapt era un metis.Catelul nu are nici o vina dar oamenii care fac lucruri din astea ar trebui pedepsiti.Plus ca a sos puiul din cuib foarte devreme si n-a mai avut imunitatea necesara sa lupte cu jigodia,care a facut-o evident.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

8 (edited by lupialbi 18-06-2010 12:59)

Re: Nu cumparati caini fara pedigree !!!

O solutie optima ar fi sa gasesti un crescator al rasei pentru care ai optat. Conditia ar fi ca acest crescator de caini de rasa sa fie cat mai serios, sa aiba experienta si sa fie implicat in cat mai multe actiuni ce protejeaza rasa respectiva.

Un crescator activ are de obicei o canisa dedicata unei rase. El participa adesea la expozitii cu cainii sai, le asigura acestora un mediu sanatos de crestere si iti va prezenta niste pui sociabili. Iti va arata un pedigree (arbore genealogic) al puiului catre care te orientezi si te va informa asupra felului in care trebuie sa il ingrijesti ori sa il antrenezi.

Nu uita ca vanzarea puiului trebuie facuta pe baza de contract si asigura-te ca relatia ta cu acel crescator va fi una continua care abia incepe la incheierea unei astfel de intelegeri.

Nu cauta un caine in locuri nesigure, cum ar fi:

    * crescatorii amatori, care nu au cunostintele necesare pentru a te informa. Probabil nu au nici cunostintele necesare cresterii propriilor caini, iar puii sunt vazuti si ei ca fiind doar "profitabili";
    * orice crescator care iti va oferi un pui foarte tanar deoarece acesti pui sunt mai expusi infectiilor si diferitelor boli. Puiul trebuie sa fie vaccinat si sa aiba cel putin 6 saptamani;
    * canisele unde observi semnele unui mediu nesanatos: lipsa apei, resturi de mancare sau mizerie;
    * crescatorul ce iti va recomanda un pui sub 6 saptamani. Acest pui va fi luat de langa parintii lui de la o varsta prea frageda, fapt ce poate determina atat depresii psihice cat si unele defecte fizice!


Nu uita ca o relatie de durata, bazata pe seriozitate cu crescatorul rasei puiului tau este lucrul cel mai inspirat pe care il poti face pentru sanatatea cainelui tau si pentru ca tu sa fii mereu informat!


Asa trebuie sa arate un exemplar, Campion al Romaniei.

RARITATE in lume, Lupii Albi ! Cainele PERFECT pentru FAMILIA TA !!! Canisa de Lupi Albi . http://www.lup-alb.ro

9

Re: Nu cumparati caini fara pedigree !!!

ciurucmic wrote:

frustrarea cea mai mare este atunci cand ti se spune ca este de rasa cand de fapt este metis.

Ca drept dovada am pastrat catelul chow de metis deoarece ne indragostisem foarte tare de el si rau am facut. Nu l-am putut inapoia  iar catelul nu a mai apucat primul vaccin.  :cry:  . L-am dus la medic unde am inceput un tratamend de deparazitare si antibiotice, dar iubitul de el " a plecat" in bratele mele. Ce inima poti avea sa rezisti la o asemenea durere.   :cry:

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10 (edited by biancadumi 18-06-2010 21:05)

Re: Nu cumparati caini fara pedigree !!!

vaaaaaaaaaai  yikes  nu se poate  :cry:  fii tare Mary :cry: Fii tare...nemernicul de vanzator,ar trebui sa ii faci o reclamatie cat casa ...ca sa numai tepuiasca si pe altii  :furios:

- Bianca

11

Re: Nu cumparati caini fara pedigree !!!

- Optati pentru un caine cu pedigree. Doar ascendenta cunoscuta a cainelui va poate informa despre
sanatatea si zestrea genetica a puiului pe care-l cumparati. Un caine fara pedigree, achizitionat mai
ieftin, ar putea sa va coste mult mai mult pe termen lung, ca îngrijire a sanatatii. Consultati asociatiile
chinologice sau cluburile nationale înainte de a achizitiona un cîine de rasa! Adresele acestora le gasiti
la www.ach.ro
- Nu cumparati animale ca urmare a unui impuls, aflati la cumparaturi. Decizia de a lua un caine
reprezinta un angajament pe mai multi ani (10-20). Pentru ca alegerea dvs. sa fie una buna, fiti pregatiti
sa asteptati chiar si cîteva luni, sau chiar un an. Crescatorii responsabili nu produc catei tot timpul
anului, pe banda rulanta.
- Nu cumparati animale din magazine de pet, de la crescatori comerciali sau intermediari.
Acestea sunt de obicei rezultatul unor împerecheri nefericite, între exemplare de o calitate si o stare de
întretinere precara. Conditiile oferite de acesti înmultitori de caini animalelor lor sunt inumane si
neigienice. Animalele sunt doar exploatate pentru bani si traiesc în conditii mizerabile. Nu încurajati
industria producatoare de nefericire cumparînd de la crescatori comerciali si intermediari. În plus, riscati
sa supuneti familia unei drame în situatia extrem de probabila de a cumpara un pui bolnav care ar
putea muri în scurta vreme.
- În mod eronat, amatorii de caini cred ca preturile cerute de un crescator responsabil sunt cu
mult mai mari decat cele ale magazinelor si înmultitorilor comerciali. În fapt, de cele mai multe ori
e chiar invers. Crescatorii responsabili nu-si propun sa se îmbogateasca din vanzarea de catei si de
aceea vor fi si foarte selectivi în încredintarea puilor catre noii proprietari.
- Fiti pregatiti sa raspundeti multor întrebari legate de viata si rutina dvs. atunci cand solicitati un
pui.
- Un crescator responsabil, dedicat ameliorarii raselor, NU "aduce la comanda caini din parinti
campioni", NU ofera spre vanzare "caini din peste 200 de rase", NU creste "peste 20 de rase în
canisa proprie", si apare destul de rar la televizor.
- Ca sa nu fiti înselati de impostori care pretind ca sunt crescatori respectabili, va sugeram urmatorul
set de întrebari pe care ar trebui sa le puneti celui de la care doriti sa achizitionati catelul:
1. "Din ce asociatie sau club faceti parte?"
2. "Participati la expozitii chinologice sau la evenimente de dresaj?"
3. "Cati caini aveti în total?"
4. "Cate rase cresteti?"
5. "Ce rezultate ati avut cu cainii dvs.?"
6. "As putea vizita canisa dvs.?"
7. "As putea vedea mama puilor?"
8. "Oferiti contract de garantie la vanzarea puiului? Ce acopera garantia?"
9. "Ce fel de asistenta îmi veti oferi pe durata vietii cainelui?"
10."Va asumati returnarea ulterioara a cainelui în cazul în care acesta prezinta defecte grave de
constitutie sau malformatii congenitale?"
CONSILIUL DIRECTOR AL ASOCIA?IEI CHINOLOGICE ROMANE

Adaugat: 18-06-2010 22:41

As fi curios cati "crescatori" din piete sau targuri se pot mandri cu realizarile unei CANISE DE ELITA !!!

Canisa de LUPI ALBI, MEMBRA in CLUBUL CRESCATORILOR de ELITA, este SINGURA CANISA din ROMANIA recunoscuta INTERNATIONAL de BBI, cu exemplare din parinti CAMPIONI MONDIALI sau EUROPENI, importate din CELE MAI MARI CANISE din EUROPA !!! Am participat in zeci de expozitii si avem sute de titluri CASTIGATE cu cainii nostrii, MANDRIA NOASTRA !!!

- MEMBRA in CLUBUL CRESCATORILOR de ELITA

- MEMBRA BBI (Berger Blanc International)

- MEMBRA FCI (La Fédération Cynologique Internationale)

- MEMBRA ACHR (Asociatia Chinologica Romana)

- MEMBRA ACHMB (Asociatia Chinologica Metropolitana Bucuresti)

- CU PEDIGREE-URI emise de COR (Cartea de Origini Romana) si multe alte carti de origini din Europa.

RARITATE in lume, Lupii Albi ! Cainele PERFECT pentru FAMILIA TA !!! Canisa de Lupi Albi . http://www.lup-alb.ro

12

Re: Nu cumparati caini fara pedigree !!!

Elliot nu are pedigree si veterinara mi-a zis ca este un exemplar foarte frumos .
am pus poze cu el cand era mic si de acuma , cea din zapada este de de ieri .
toate animalele ar trb sa fie iubite la fel

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine: