1

Topic: Gugustiuc alb

Acum trei săptămâni a decedat o pasăre dragă familiei noastre, pe nume Cucu. Semăna cu turturelele sălbatice, dar avea penajul alb, colierul în jurul gâtului crem, ochişorii roşii, şi la fel pigmentată si pielea. A fost o pasăre longevivă. Noi o aveam din anul 1983. Ne încânta cu râsul ei, cu modul în care îşi manifesta bucuria când ne vedea, şi nu în ultimul rând cu modul ei de a ne curta şi de a dansa (parcă valsa). Puteţi oare să-mi spuneţi denumirea ştiinţifică şi cea uzuală, şi de unde pot procura o astfel de pasare.

2

Re: Gugustiuc alb

din pacate nu si imi pare rau pentru pierderea ta :cry:

Adaugat: 13-02-2008 19:45


asa arata :bang: ?daca da eu am vazut in libertate daca nu nu am idee!o sa mai caut dar daca nu e asta nu e gugustiuc :wis:

Adaugat: 13-02-2008 19:51


sau asa..asta e zebra australiana :wis:
pentru seara asta ma dau batuta :sol: .daca nu e un dintre astea poti cauta si tu pe google imagini!si ma intrebam daca nu ai din intamplare si o poza cu el/ea ca ne dam mai usor seama..succes wink !

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

3

Re: Gugustiuc alb

Mulţumesc din suflet Bianca pentru compasiunea ta. Seamănă cu gugustiucul gri postat de tine. Rasa avută de mine nu trăieşte în libertate. O să postez o poză cu el. La petshop-uri nu am gasit, cel puţin la noi în Timişoara. De fapt sunt păsărelele pe care le folosesc prestidigitatorii în spectacolele lor. O zi fructuoasă tuturor

4

Re: Gugustiuc alb

n-ai pentru ce!deci sunt porumbei din aia ca la circ?misto smile !

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

5

Re: Gugustiuc alb


Draga Bianca, acesta a fost Cucu. Un sfarsit de saptamana placut

6

Re: Gugustiuc alb

mersi....nu stiu ce poate fi hmm

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

7 (edited by Printzesa 16-02-2008 16:29)

Re: Gugustiuc alb

foarte frumoasa pasarea! imi pare rau pentru pierderea ta! sad

uite, m-am uitat si eu putzin pe net si am cautat, nu cumva este voba despre porumbelul alb (white dove)? denumire stiintifica: Streptopelia risoria
uite si o poza, seamana cu descrierea ta:



asa era?

8

Re: Gugustiuc alb

s-ar putea numai ca al ei pare mai plinut smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

9

Re: Gugustiuc alb

Multumesc dragele mele, al meu parea mai plinut pentru ca era infoiat. Intre timp am aflat ca masculii scot un sunet care imita rasul. Sper sa aflu mai multe. Imi doresc sa achizitionez o pereche de data asta, ca sa existe un echilibru in casa avandu-le in vedere pe SISI si MISI

10

Re: Gugustiuc alb

cine mai sunt si sisi si misi?mate?adica pisici?ai grija!cu papagal mai e cum mai e ca nu a mai vazut asa ceva da cu porumbel care-l vede pe geam si saliveaza cu astia o sa creada ca le-ai adus cate o gustare:femela pt sisi si masculul pt misi smile daca sunt pisici ai grija daca nu scuze

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

11

Re: Gugustiuc alb

poate e prea tarziu dar crede-ma nu am vazut topicul asta uite nu e asa ceva   http://farm1.static.flickr.com/185/441929878_76a0fcb9be_o.jpg ?????

Adaugat: 08-09-2008 19:11

gabriela wrote:

Noi o aveam din anul 1983.

:wow: eu nici nu ma gandeam sa vin pe lumea in 1983

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10