1

Topic: Neclaritate privitoare la Pedigree.

Am un caine, postat cu photo pe-aici pe la Albume, pe care l-am cumparat drept Amstaff. Fara pedigree. Diferenta dintre un Amstaff cu Pedigree, si unul fara, este imensa. Este un caine vaccinat, microcipat, ambotnitat, declarat la Politie, CU lanturi, cu Carnet-Sanatate, etc. Si mai este si bland, nenorocitul...  Acum, daca este Amstaff, dar fara pedigree, se naste o intrebare; fara pedigree, nu este recunoscut ca Amstaff; pot sa-l declar metis de bursuc, cu vrabie Himalayana, orice dar nu Amstaff, caci nu are pedigree, si doar hartoaga aia atesta apartenenta la Rasa. Deci, in ce baza ma poate necheza Politia pe street, ca am amstaff?  http://www.4animale.ro/forum/uploads/704_cu_mingea.jpg nu stiu dac-am pus bine seria pt poza, dar o gasiti oricum pe javra, Titina, pe la albume. Deci, daca nu-i cu pedigree, nici nu-i amstaff, nu???

2

Re: Neclaritate privitoare la Pedigree.

poate asa trebuia sa arate poza:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

3

Re: Neclaritate privitoare la Pedigree.

thorngravdsen wrote:

Am un caine, postat cu photo pe-aici pe la Albume, pe care l-am cumparat drept Amstaff. Fara pedigree. Diferenta dintre un Amstaff cu Pedigree, si unul fara, este imensa. Este un caine vaccinat, microcipat, ambotnitat, declarat la Politie, CU lanturi, cu Carnet-Sanatate, etc. Si mai este si bland, nenorocitul...  Acum, daca este Amstaff, dar fara pedigree, se naste o intrebare; fara pedigree, nu este recunoscut ca Amstaff; pot sa-l declar metis de bursuc, cu vrabie Himalayana, orice dar nu Amstaff, caci nu are pedigree, si doar hartoaga aia atesta apartenenta la Rasa. Deci, in ce baza ma poate necheza Politia pe street, ca am amstaff?  [url=http://www.4animale.ro/forum/uploads/704_cu_mingea.jpg]nu stiu dac-am pus bine seria pt poza, dar o gasiti oricum pe javra, Titina, pe la albume. Deci, daca nu-i cu pedigree, nici nu-i amstaff, nu???

e foarte frumoasa catelusa, am vazut-o pe site. da, teoretic nu au cum sa te agate ca ai avea amstaff smile. dar de ce? s-a luat cineva de tine pentru catel?

4

Re: Neclaritate privitoare la Pedigree.

cum sa se ia cineva la bataie pentru un caine?ce om te-ar vedea cu un caine in lesa si ar zice:"Ba, da cainele sau te sparg!" hmm ?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

5

Re: Neclaritate privitoare la Pedigree.

In cazul meu, nu a fost vorba ce bataie, politia doar m-a cautat si-n urechi de acte, dar nu au avut ce gasi negativ; s-au strofocat ca n-au putut dovedi ca-i Amstaff, i-am trombonit ca-i french-bulldog corcit cu Boxer-tigrat, si nu are pedigree-origine. Asa este declarat la potera. Catdespre "luat", ar trebui mai antai s-o omori pe javra, altfel nu pleaca. Si musca bine, la tentative de agresiune asupra ei, sau a mea.

6

Re: Neclaritate privitoare la Pedigree.

ce catea super! tongue

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

7

Re: Neclaritate privitoare la Pedigree.

thorngravdsen wrote:

In cazul meu, nu a fost vorba ce bataie, politia doar m-a cautat si-n urechi de acte, dar nu au avut ce gasi negativ; s-au strofocat ca n-au putut dovedi ca-i Amstaff, i-am trombonit ca-i french-bulldog corcit cu Boxer-tigrat, si nu are pedigree-origine. Asa este declarat la potera. Catdespre "luat", ar trebui mai antai s-o omori pe javra, altfel nu pleaca. Si musca bine, la tentative de agresiune asupra ei, sau a mea.

probabil ca te-a reclamat cineva care te "iubeste" mult, ca altfel nu-mi dau seama de ce sa se fi legat de tine. sau a fost vreun incident cu catelusa?

8

Re: Neclaritate privitoare la Pedigree.

Nici un incident, niciodata; este chiar prea pupacioasa. Nu face scandal; se joaca cu copiii, este chiar cunoscuta ca jucausa. Doar daca cineva se face ca ma bate, se-nfoaie a scandal, dar nu a fost cazul...  Am probat reactia de aparare cu un dresor, si a facut "manson", dar asta in cadru organizat, in spatiu inchis. Politistul voia vreo Amenda, dar nu a avut cu ce sa ma "agate", doar ca e "potential" agresiva. A ramas stabilit, ca atunci cand m-o prinde cu scandal de javra, mai ne "amendam", dar pan-atunci, sunt in cadru legal, si eu si javra mea. Il rodea ca nu poate dovedi apartenenta la Rase Periculoase, doar ce-am declarat eu; boxer-tigrat cu french-bulldog, dar puteam sa zic si Dog-Bordeaux, ori tigru bengalez ca tot aia era. Nu are origine-peddigree. Pot zice si maidanez, orice...

9

Re: Neclaritate privitoare la Pedigree.

Atunci nu prea vad ce a avut cu tine.tigrul bengalez nu e o specie de tigru pe cale de disparitie?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

10

Re: Neclaritate privitoare la Pedigree.

Se zice ca da, este pe cale de disparitie; unul din putinele exemplare existente ar mai fi Titina, deghizata-n javra mea personala, traind incognito sub masa mea, de teama braconierilor. Nu te supara, glumesc... Tigrul bengalez avea arealul prin India, Bengal, de pe unde se producea pe la 1850 si opium, exportat in China, via Hong-kong. Pe opium l-a terminat tanti Legea, si pe tigri, braconierii, fiindca se cam indulcise la carne de om. Tigrul de Bengal era mai mic de statura ca cel Siberian si cel African, dar la fel de mancacios.

11

Re: Neclaritate privitoare la Pedigree.

n-am cuvinte....acum s-a dovedit clar de ce exista bancuri cu politisti smile sa te legi de un om ca are caine... da aia care vand droguri la colt nu-i vede?  neutral

12

Re: Neclaritate privitoare la Pedigree.

Nu esti obligat sa umblii cu actele cainelui dupa tine , nici daca ai pedigree sau nu la ea.
Esti obligat sa umblii cu pungute sa-i strangi kka.
NU poate stabili rasa un politist . Rasa o poate stabili un expert in chinologie / medic veterinar ( desi nici acestia nu cunosc toti rasele cum trebuie )
In alta ordine de idei , daca este un metis de pitbull, amstaff etc , in lege exista aceasta categorie de caini si daca tine neaparat , te poate amenda ca umblii cu ea fara botnita sau mai stiu eu ce balarii .
Daca nu ai avut incident cu cateaua , nu are de ce sa se ia de tine decat daca e plictisit .

Explica-mi te rog ce ai scris tu  :

"CU lanturi, Si mai este si bland, nenorocitul...  "

Cum adica cu lanturi si cum adica este si bland ... amstafful este foarte bland cu oamenii si copii ( doar daca e invatat prost sau maltratat este altfel ) ... cu cainii au ei ce au , dar asta e alta poveste .