1

Topic: Tritoni

bun.. azi am descoperit ca in micul meu iaz a venit un triton, un triturus vulgaris. problemele sunt urmatoarele: eu dau la pesti un mix(sunt carasi aurii si crapi koi) ar trebui sa cumpar si la tritoni si la broscute(daca sunt) ceva mancare?sau gasesc ei?
problema 2: maine golesc si curat iazul: 5 zile voi tine pestii in acvariu. il pun si pe el intr-un acvariu, sau il mut in ceva vale?(ceva locuri cu tritoni daca stiti prin salaj sau cluj)?? precizez ca tritonul, pe care l-am numit triton:)) are cam 5-6 cm

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

2

Re: Tritoni

Nu trebuie sa le dai de mancare,gasesc ei singuri.Cel mai bine ar fi sa il duci intr-o zona unde mai sunt tritoni,in acvariu nu ar duce-o prea bine.

3

Re: Tritoni

aha..ok multumesc. il voi duce maine intr-un loc unde voi mai cauta tritoni. dar totusi, din curiozitate: cum a ajuns el la mine in iaz, avand in vedere ca cea mai apropiata apa e la circa 10 km distanta?

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

4

Re: Tritoni

Ei stau foarte mult timp pe uscat,unii intra doar in perioada de reproducere in apa,altii sunt preponderent acvatici,insa daca ai padure prin preajma poti gasi linistit multi tritoni terestrii(pe sub buturugi si bolovani).
Sfat:cauta sub bolovanii din luminisuri sau pe sub bustenii putreziti(eu asa am gasit toti tritonii in stadiu terestru).

5

Re: Tritoni

pui si o poza?
big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.