1

Topic: Calutii din Delta Dunarii in drum spre abator!

In Delta Dunarii traiesc niste cai salbatici care se crede ca provin din caii pierduti de catre localnici. Zilele acestea mi-a ajuns la ureche ca se intentioneaza trimiterea lor abator peste granita, pretextele invocate fiind ca acestia mananca plante rare din Rezervatia Letea si ca multi sunt infectati cu virusul Anemiei Infectioase Ecvine. Spun pretexte pt. ca o cunostiinta de-a mea (medic veterinar) i-a urmarit cateva zile si nu a vazut nimic in neregula, iar cea mai mare paguba plantelor o fac de fapt bovinele lasate libere de localnici. Subiectul nu a fost mediatizat pentru a opri eventuale proteste impotriva acestei actiuni, dar eu si un mic grup de iubitori de cai chiar asta urmarim! Poate-poate o asociatie pentru protectia animalelor se va aventura in incercarea de a pune bete in roatele oricui este in spatele acestui act de cruzime!

2

Re: Calutii din Delta Dunarii in drum spre abator!

Tara asta se duce de rapa.
De fapt ii duc la abator pentru ca ei isi scot banii din asta si isi vad propriile interese. Altceva nu-i intereseaza... A inceput sa-mi fie rusine ca-s romanca.

3

Re: Calutii din Delta Dunarii in drum spre abator!

Chiar ca se duce pe rapa..Si e mai importanta o planta decat o vietate?
Doamne asa ceva....

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

4

Re: Calutii din Delta Dunarii in drum spre abator!

daca va uitati bine la noi in tara, orice scoate bani e distrus. bine ca ei se indestuleaza. am auzit ca din ianuarie nu mai ajuta nici populatia cu ajutor social sau alte ajutoare. asta pt cine beneficiaza. in general cei saraci. si tot lor le ia si ce mai aveau. nemernicii.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

5

Re: Calutii din Delta Dunarii in drum spre abator!

Mony, sunt importante ambele. Gandeste-te ca in Delta exista plante si animale unice in lume... Gandeste-te ca o planta diminueaza poluarea, ofera oxigen, protejeaza pamanturile de alunecari si inundatii... Deci nu-s de acord cu tine in totalitate big_smile Insa Delta Dunarii cred ca e singurul loc din tara unde exista cai salbatici si nu merita sa ne batem joc de ei...

6

Re: Calutii din Delta Dunarii in drum spre abator!

Normal...

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

7

Re: Calutii din Delta Dunarii in drum spre abator!

Mie deja imi este rusine ca sunt romanca!
Sa ne uitam un pic in stanga si in dreapta la tarile civilizate,si sa luam un exemplu.
Chiar daca mananca plante rare,nu este un motiv sa ii duca la abator.Exista atata spatiu in aceasta tara nevalorificat.Ar putea sa le faca o rezervatie a lor.Dar ce,nu trebuie sa aiba si Basescu si toti ceilalti bani pentru ce le trebuie?(masini,case,vile,terenuri,etc?)

Gabriela