1

Topic: English mastiff

de ce spune ca nu trebuie lovit niciodata??
Temperament: Inteligent, increzator in sine, rabdator, calm, docil, demn, relativ dificil de dresat, are nevoie de dresaj bland si rabdator, iubeste copiii, poate fi rezervat cu strainii, loial, curajos, posesiv, agresiv cu alti caini, saliveaza, sforaie, respira zgomotos, nu trebuie lovit niciodata!

2

Re: English mastiff

este o rasa foarte frumoasa....cam cat costa ca as vrea sa imi iau si eu unu,,,
am intrebat d c nu ai voie sa dai in el ca sa stiu ce am de facut cand imi iau,,,,
bine ca nu ma gandesc sa dau in el ca mie de fel nu imi place sa dau in caini,,,,,,
imi plac animalele,,

3

Re: English mastiff

poi nu trebuie lovit din cauza ca are reactii agresive...nu stiu sigur, nu m-a interesat asa de mul aceasta rasa dar la majoritatea cainilor asa se intampla, nu trebuie loviti deoarece ei cred ca le vrei raul.... :wow: mai bine ii spui cu vorba buna(numai daca intelege si e dresat)decat sa il lovesti si mai tarziu sa te omoare sau sa iti faca rani grave neutral

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

4

Re: English mastiff

Dar nu inteleg, de ce sa`i lovesti?Sunt sute de metode sa dresezi un caine, sa`l faci sa te asculte.Sincer, foarte bine ca oamenii ce bat aceste fiinte frumoase sunt muscati si mutilati de ei.Din pacate, de cele mai multe ori, totul se termina cu eutanasierea sau, mai rau, cu infometarea cainelui ca nah, e vina lui nu?Pacat ca trebuie sa gandim asa...

>>>>Alexandra<<<<

5

Re: English mastiff

Rasa asta e una din preferatele mele...asta si cu bullmastiff-ul sunt superbi :sanatate:

6

Re: English mastiff

treaba este ca m-ati inteles cresit,,,,,,,nu am spus ca vreau sa bat cainele.......
dar pare ciudat ca nu prea am vazut la caini sa scrie ca nu trebuie batuti....
nici mie nu imi place sa bat cainele ,,,,,imi este mila,,,,ca el are incredere in noi cum au copii cand sunt mici in parinti,,,si asa ne iubesc si caini ,,,si daca ii batem se cam schimba totul.....isi pierde increderea in stapani ,,,,,nu mai asculta si o ia razna....

Adaugat: 07-05-2009 16:44

care rasa credeti ca este cea mai mare??? inalta si solida asaa

7

Re: English mastiff

In 22 decembrie imi soseste cainele English Mastiff si va avea 3 luni....
Am urmatoarea intrebare:Este prea frig pentru el afara la aceasta varsta?Daca da, nu e problema pentru ca il pot tine si in casa....

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

8 (edited by irinuks89 03-09-2009 16:49)

Re: English mastiff

Da, este prea frig, mai ales pentru un catel de 3 luni. Pe perioada cresterii nu trebuie pus sa suporte temperaturi extreme. Oricum, nici un caine cu par scurt nu trebuie lasat afara, mai ales pe perioada iernii. In cazul mastiffului  se pune problema asigurarii unor conditii bune si pe timpul verii. La dimensiunile lor nu se impaca prea bine cu 40 de grade.

* de la ce canisa iti iei mastifful?

9

Re: English mastiff

irinuks89 wrote:

Da, este prea frig, mai ales pentru un catel de 3 luni. Pe perioada cresterii nu trebuie pus sa suporte temperaturi extreme. Oricum, nici un caine cu par scurt nu trebuie lasat afara, mai ales pe perioada iernii. In cazul mastiffului  se pune problema asigurarii unor conditii bune si pe timpul verii. La dimensiunile lor nu se impaca prea bine cu 40 de grade.

* de la ce canisa iti iei mastifful?

Multumesc pentru raspuns big_smile
Canisa se afla in ungaria si cainele mi-l aduce un prieten de-al tatei care mai are o un pui(femela) si vrea sa isi aduca si mascul.

Adaugat: 04-09-2009 09:22

azi 25 septemrie anunt ca s-au nascut puii de mastiff!!! sunt in total 8 :wow: destui!!!!!!

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10