1

Topic: Intamplari incredibile!!!

Nu stiu daca aici e locul potrivit ca sa deschid acest subiect...si nu stiu daca asta e ce conteza cel mai mult!De indata ce am citit povestea urmatoare mi-am dat seama ca trebuie sa ajunga cat mai departe!!!Sa o citeasca cat mai multa lume!Sa se trezeasca lumea din  adanca adormire!Sa se trezesca autoritatile!!Pretindem ca evoluam,ca am evoluat!!Cum e posibil ca in vremea in care traim sa se mai intample asa ceva???????

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

2

Re: Intamplari incredibile!!!

Ultima zi de scoala a coincis cu o frumoasa zi de vara, iar micul orasel de langa Brasov s-a umplut de larma copiilor scapati de grija temelor si a celorlalte probleme scolare.

Centrul urbei este cel mai aglomerat, iar o multime pestrita, unii cu treaba, altii curiosi, ii face pe cei mici sa-si gaseasca greu un loc pentru rolele sau bicicletele lor.
Trecand prin zona, sufleteste am participat si eu la fericirea celor mici, mai ales ca unii erau rasplatiti cu cadouri pentru meritele de la scoala.
Bucuria mi-a fost de mica durata, vazand un caine de talie mijlocie, ce trecea speriat printre oameni, si care avea la gat o zgarda din metal, de care atarna un lacat urias si o bucata de lant. Probabil ca scapase din infern. Se vedea limpede ca lantul, destul de gros, il incomoda la mers, insa dorea cu ardoare sa fie bagat in seama de cineva, macar cu o coaja de paine. M-am repezit pana acasa, i-am pregatit ceva de mancare si m-am intors "in centru". Cainele era tot acolo, dar ce mi-a fost dat sa constat m-a socat profund. Blana si pielea de pe gat erau complet roase, iar lantul "statea" pe o rana vie, infectata, care degaja un miros greu. Am chemat cainele si se vedea clar ca lantul ii provoca dureri cumplite cand se deplasa. A mancat pe nerasuflate din ce i-am adus si am constatat cu stupoare ca era orb. Avea cataracta la ambii ochi, probabil din cauza suferintelor traite. Situatia era grava si nu suporta amanare. M-am dus dupa un cleste, am mai luat ceva mancare si am revenit urgent. Cu vorba buna si oferindu-i bunatati, i-am castigat increderea, si, cu toate durerile pe care le-a suportat, a colaborat cu mine. M-am chinuit cam 10 minute sa tai o veriga de la lant, timp in care s-a strans si un grup de gura-casca, care faceau comentarii rautacioase la actiunea mea. Situatia a devenit insuportabila pentru mine, dupa ce am reusit sa tai lantul, cand am constatat ca peste o bucata de lant a crescut carne si era efectiv ingropat in tesut viu. Am prins lantul de cele doua capete si l-am smuls cu putere, pentru a nu-i pricinui dureri mari. Am auzit un scheunat scurt si am aruncat lantul langa zidul din spatele bancii pe care stateam. Nu va spun ce bucurie l-a cuprins pe bietul animal. Se ducea, mirosea lantul si revenea la mine, dand cu putere din coada, multumindu-mi, in felul lui, lingandu-mi mainile. Incerc sa fac un profil al fostului stapan, fiind convins ca este un individ fara Dumnezeu, complexat de viata pe care o duce, nemultumit de tot ce-l inconjoara, sadic si dornic sa-si verse necazurile pe o biata fiinta lipsita de ajutor. Pentru parlamentarii nostri nu doresc altceva decat sa fie obligati sa poarte la gat lanturile grele pe care le-a purtat acest animalut, pana in ziua cand vor elabora o lege cu "protectia animalelor", corespunzatoare si eficienta.
A doua zi, am luat legatura cu azilul de caini S.C. LAPIS din Brasov, unde erou nostru a fost internat pentru tratarea ranilor, deparazitare si sterilizare. Un gust amar mi-a lasat, totusi, felul cum a fost tratat acest caz de administratia acestui asezamant, care a facut presiuni asupra mea sa iau cainele de acolo. Nu-i interesa daca am sau nu conditii in care sa-l tin, nu l-au impresionat ca este orb si fara stapan, si ca, in situatia lui, nu va scapa de hingheri si de moarte sigura, la centrul de la Stupini sau sub rotile unei masini.
Spre bucuria mea, pot sa-i asigur acestui caine un adapost corespunzator, fiindca unde mananca 11, mai incape unul. Este programat la un cabinet veterinar din orasul Sfantu Gheorghe, pentru o eventuala operatie la ochi. O sa-l cheme Happy, iar lantul si lacatul purtate de el le pastrez pentru un viitor muzeu al parlamentarului roman, vesnic incompetent.
NEAGU LAURENTIU - Ghimbav, jud. Brasov

Adaugat: 08-08-2008 23:31

http://www.ecomagazin.ro/video-cruzimea … arthlings/


Pentru cine nu a vazut acest documentar!Sunt imagini foarte socante!

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

3

Re: Intamplari incredibile!!!

Yoana wrote:

http://www.ecomagazin.ro/video-cruzimea … arthlings/


Pentru cine nu a vazut acest documentar!Sunt imagini foarte socante!

eu n-am putut sa ma uit la el...

4

Re: Intamplari incredibile!!!

da e foarte nasol....socant...eu zic ca tocmai pentru cei ce nu iubesc animalele e facut,poate s-ar trezi putin  la realitate si si-ar da seama cand ar vedea atata rau la un loc,ca noi NU AVEM DREPTUL SA NE COMPORTAM ASA CU BIETELE SUFLETE!!!!

Ai citit si povestioara de mai sus??

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

5

Re: Intamplari incredibile!!!

Yoana wrote:

da e foarte nasol....socant...eu zic ca tocmai pentru cei ce nu iubesc animalele e facut,poate s-ar trezi putin  la realitate si si-ar da seama cand ar vedea atata rau la un loc,ca noi NU AVEM DREPTUL SA NE COMPORTAM ASA CU BIETELE SUFLETE!!!!

Ai citit si povestioara de mai sus??

da, am citit-o... :cry: :cry: :cry:

6

Re: Intamplari incredibile!!!

O poveste cu inceput trist, dar cu un sfarsit frumos! Ma bucur ca acest domn a ajutat acel caine! Bravo lui :bravo:!

Adaugat: 28-01-2009 19:10

Pe la minutul 6-7, nu am mai putut sa ma uit! Imi venea sa plang! E ingrozitor! :cry:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

7

Re: Intamplari incredibile!!!

Eu am vazut povesti incredibile a unor animalute salvate de Politia de Animale din Detroit/Phoenix pe Animal Planet ! Eu vinerea si sambata cand nu am ce sa vad la tv pe unele programe ma uit pe Animal Planet ! Este foarte interesant ! Eu cred ca este cel mai bun program tv !

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

8

Re: Intamplari incredibile!!!

Sa-i dea Dumnezeu multa sanatate acestui OM MINUNAT care a salvat ciinele !

9

Re: Intamplari incredibile!!!

M-am uitat si eu pe filmulet si am plans pe parcursul lui cu lacrimi de crocodil :cry:  Mama ma intreba de ce plang , daca m-am lovit si ce am patit ! I-am aratat si ei , iar dupa aceea a inceput si ea sa planga ! Nu imi vine sa cred cum sunt tinuti catei raniti afara unde e ger , cum oamenii fara mila arunca catei nevinovati si raniti foarte grav , la gunoi , cum sunt injunghiati purcelusi adorabili , oite si caprite si multe , multe , multe altele ! Daca as fi mai mare m-as duce la presedinte si i-as arata si lui aceste scene de cruzime ! Sper ca cineva sa faca ceva pentru aceste animalute in timp ce noi , oamenii obisnuiti , ii putem doar ajuta ! Daca ar fi si la noi o politie veterinara ca cea din Detroit , Phoneix sau alte orase americane sigur oamenii vor putea fi prieteni cu animalele sau mai bine zis animalele sa fie prietene cu noi , cei care nu avem mila ! Atunci cand ma mai lasa parintii ma uit pe Animal Planet la ora 22:00 sau 23:00 la " Politia veterinara din Detroit / Pheonix " chiar daca dimineata sunt nevoita sa ma trezesc la 7:00 ! Va rog in numele tuturor animalelor sa trimiteti filmuletul de mai sus la fiecare persoana din lista de messenger ! Asa macar oamenii vor stii ce patesc in fiecare zi animalele nevinovate !

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

10

Re: Intamplari incredibile!!!

ce poveste frumoasa si ce oameni rai pot exista pe acest pamant ar trebuii pedepsiti cu inchisoarea, nici ei daca ar fii in locul lor nu le-ar plecea...ar trebuii sa se faca ceva nu trebuie lasat totul asa la voia intamplarilor:mad: asta nu este viata pe pamant este o viata in infern...cand am citit povestirea am inceput sa plang:cry: saracutul catel cat o fii suferit acolo...omul acela la ce s-o fi gandit cand la legat cu lant si cu lacate la gat...nu credeam ca un om poate fi atat de nemilos...ma bucur pentru catel ca in cele din urma si-a gasit linistea si un loc in care este iubit si nu chinuit:pls:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

11

Re: Intamplari incredibile!!!

Din ce am inteles catelul era legat la gat cu un lant strans si un lacat ! Daca cainii sunt prea stransi cu lantul la gat pot face rana , acea rana se poate agrava , catelul nu mai poate respira si din pacate moare ! Bravo Neagu Laurentiu ! Fapta buna pe care ai facut-o ti se va intoarce inapoi ! Cineva te va ajuta si pe tine la un moment dat !

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

12

Re: Intamplari incredibile!!!

Yoana wrote:

http://www.ecomagazin.ro/video-cruzimea … arthlings/


Pentru cine nu a vazut acest documentar!Sunt imagini foarte socante!

cand am vazut filmul nu mi-a venit sa cred...nu l-am vazut tot ca mi-a fost frica...:furios: nu mai pot...asta nu e viata...saracutele animale cat sufera oameni aceea chiar nu vad??catelul carea a fost aruncat in masina aia care pur si simpu la zdrobit, inaite era fericit probail crea si el ca ii se va schimba viata...dar oamenii aceea nu vor ramane nepedepsiti are Dumnezeu grija si de ei...daca animalele o duc rau inaite de moarte cu siguranta dupa, vor fii cele mai fericite fara chin, fara dureri;):-<

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

13

Re: Intamplari incredibile!!!

Intr-o zi , niste copii de la bloc au gasit 4 catelusi de vreo 3 zile ! Unul a murit de frig , altul de foame desi copiii ii hraneau cu lapte , iar al treilea a murit in chinuri groaznice ! L-am gasit intr-o zi cand veneam de la scoala langa tomberon cu limba si codita taiate , cu capul zdrobit si cu sange peste tot ! Noi copiii si parinti credem ca au fost niste tigani de peste drum ! Dintre toti 4 numai unul a supravietuit ! El a fugit dar il mai vedem din cand in cand !

Adaugat: 14-02-2009 13:04

Inca o data va rog sa trimiteti acel filmulet la toti din lista de messenger !

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

14

Re: Intamplari incredibile!!!

foarte trista pov q cainele  ioana...:( am vazut multe cazuri la tv...pe animal planet....un gest foarte frumos si apreciat de multe persoane..felicitari!! :k:

15

Re: Intamplari incredibile!!!

crud.. sad am vazut toate animalutele alea care nu puteau sa faca nimic sad
care erau fara scapare si cei care lucrau acolo nu aveau mila .
scuze latifa dar asta e un mare rahat si oamenii de acolo ar trebuii arsi de vii!!!!

Adaugat: 07-09-2009 16:30

vreau sa spun ca eu si cu un prieten de-al meu de fiecare data cand gasim niste puiuti de ce-or fii ei abandaoniati ii luam si ii ingriim.le facem un adapost pana cand se fac mari si se descurca singuri...  macar atat lucru sa facem si noi :furios: :furios: :furios: nu pot sa uit ce am vazut :cry:

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei