1

Topic: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

PREAMBUL
  CONSIDERÂND ca orice animal poseda drepturi,
  CONSIDERÂND ca ne-recunoasterea si dispretuirea acestor drepturi au condus si continua sa conduca omul la
      comiterea unor crime fata de natura si fata de animale,
  CONSIDERÂND ca recunoasterea de catre specia umana a dreptului la existenta a altor specii animale constituie
      baza coexistentei speciilor în lume,
  CONSIDERÂND ca genocidurile sunt comise de catre om si ameninta sa fie comise în continuare,
  CONSIDERÂND ca respectarea animalelor de catre om este legata de respectul oamenilor între ei însisi,
  CONSIDERÂND ca educatia trebuie sa învete omul, înca din copilarie, sa observe, sa înteleaga si sa respecte
      animalele,
SE PROCLAMA CELE CE URMEAZA:
Articolul 1    
        Toate animalele se nasc egale în fata vietii si au aceleasi drepturi la existenta.
Articolul 2
        1. orice animal are dreptul la respect.
        2. omul, ca specie animala, nu poate sa extermine celelalte animale, sau sa le exploateze, încãlcând acest drept; el are datoria de a pune cunostintele sale în serviciul animalelor.
        3. orice animal are dreptul la atentia, îngrijirile si protectia omului.
Articolul 3
        1. nici un animal nu va fi supus unui rau tratament si nici unor acte de cruzime.
        2. daca suprimarea vietii unui animal este necesara, aceasta trebuie sa fie instantanee, nedureroasa si sa nu produca spaima.
Articolul 4
        1. orice animal apartinând unei specii salbatice are dreptul de a trai liber în mediul sau natural propriu, terestru, aerian sau acvatic si are dreptul de a se reproduce.
        2. orice privatiune de libertate, chiar daca urmareste scopuri educative, este contrara acestui drept.
Articolul 5
        1. orice animal apartinând unei specii care traieste, în mod traditional, în preajma omului are dreptul de a trai si a creste in conditiile de viata si de libertate care sunt proprii speciei sale.
        2. orice modificare a acestui ritm sau a acestor conditii, care ar fi impusa de catre om în scopuri mercantile, este contrara acestui drept.
Articolul 6
        1. orice animal pe care omul l-a ales drept companion are dreptul la o durata de viata corespunzatoare longevitatii sale naturale.
        2. abandonarea unui animal este un act crud si degradant.
Articolul 7
        Toate animalele au dreptul la limitarea rezonabila a duratei si intensitatii muncii, la alimentatie compensatorie si la repaos.
Articolul 8
        1. experimentarea animala implicând o suferinta fizica sau psihica este incompatibila cu drepturile animalului, fie ca este vorba de o experimentare medicala, stiintifica, comerciala sau de orice alta forma de experimentare.
        2. tehnicile de înlocuire trebuie sa fie folosite si dezvoltate.
Articolul 9
        Atunci când animalul este crescut pentru alimentatie, el trebuie sa fie hranit, adapostit, transportat si expus mortii fara ca prin aceasta sa sufere anxietate si durere.
Articolul 10
        1. nici un animal nu trebuie sa fie exploatat pentru divertismentul omului.
        2. exhibitiile de animale si spectacolele folosind animale sunt incompatibile cu demnitatea animalului.
Articolul 11
        Orice act implicând omorârea nejustificata a unui animal este un biocid, adica o crima împotriva vietii.
Articolul 12
        1. orice act implicând omorârea unui mare numar de animale salbatice este un genocid, adica o crima împotriva speciei.
        2. poluarea si distrugerea mediului natural conduc la genocid.
Articolul 13
        1. animalul mort trebuie sa fie tratat cu respect.
        2. scenele de violenta ale caror victime sunt animalele trebuie sa fie interzise la cinematografe si televiziune, exceptând cazurile în care ele au drept scop prezentarea unei încalcari a drepturilor animalelor.
Articolul 14
        1. organismele de protectie si aparare a animalelor trebuie sa fie reprezentate la nivel guvernamental.
        2. drepturile animalelor trebuie sa fie aparate prin lege la fel ca si drepturile omului.

  Proclamata solemn la Casa UNESCO din Paris, la 15 octombrie 1978.

preluata de pe http://www.spca.ro/body.php?section=duda

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

2

Re: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

Petitie pentru a opri abuzurile impotriva animalelor !!!!

Am fost oripilata de cazurile noi de cruzime impotriva animalelor care erau prezentate la TV, asa ca, in incercarea de a face ceva pentru a le opri, am initiat o petitie internationala ... Am strans deja semnaturi din intreaga lume, dar am nevoie de cat mai multe pentru ca petitia sa aiba impactul scontat. Va rog, cei care sunteti de acord cu aceasta, semnati petitia de mai jos:

http://www.thepetitionsite.com/1/stop-t … ng-animala

E un gest mic care poate salva vieti nevinovate....

3

Re: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

am semnat si eu petitia. multumim babylosik pentru initiativa!

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

4

Re: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

http://www.protv.ro/petitie.php aici se lasa un mesaj


http://www.protv.ro/stiri/stop-torturarii-animalelor/  si aici mai sunt unele reportaje si cred ca se si poate vota pentru infiintarea politiei animalelor

5

Re: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

Drepturile animalelor sunt mai des incalcate decat drepturile omului.Omul se poate apara , bietele animale nu pot toate.Am fost pur si simplu oripilata de ceea ce am vazut la stirile pro tv si cred ca sa fi in stare de orice daca as prinde unul care face asa ceva animalelor.Chiar in cartierul in care locuiesc am vazut urmarile unor astfel de gesturi crude.Doua biete pisicute cu cozile rupte de la jumatate si jumulite. sad(

6 (edited by Printzesa 09-10-2007 10:07)

Re: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

dory_b28 wrote:

Drepturile animalelor sunt mai des incalcate decat drepturile omului.Omul se poate apara , bietele animale nu pot toate.Am fost pur si simplu oripilata de ceea ce am vazut la stirile pro tv si cred ca sa fi in stare de orice daca as prinde unul care face asa ceva animalelor.Chiar in cartierul in care locuiesc am vazut urmarile unor astfel de gesturi crude.Doua biete pisicute cu cozile rupte de la jumatate si jumulite. sad(

nu stiu, eu nici nu-mi pot imagina cum pot oamenii sa faca astfel de lucruri. mi se face pielea de gaina cand citesc sau aud asa ceva sad. mi-e clar ca trebuie neaparat sa facem ceva, dar oare ce putere avem noi sa ne schimbam semenii?
probabil ca numai o lege care sa-i pedepseasca aspru ar putea sa-i mai domoleasca. dar, presupunand ca legea se va da pana la urma, oare o sa fie si aplicata de catre cei responsabili? :ironic:

7

Re: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

Poate va fi aplicata daca cei responsabili fac treaba asta pt binele animalelor pe care se presupune ca le iubesc , ca doar din acest motiv ar accepta aceasta slujba.

8

Re: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

asta ma gendesc shi eu..daca se va infiintza olitzia animalelor, o sa fie ceva serios sau doar o porcarie?

9

Re: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

pai nu stiu au site deci poate chiar vor sa faca ceva serios

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

10

Re: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

Asta nu inseamna ca daca au site vor fi seriosi...important e ca noi toti sa ne implicam atat cat putem!Asa da zic eu...noi cei ce iubim animalele avem posibilitatea sa ducem lucrurile inspre bine,cu putin ajutor din partea lor bineinteles!!

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

11

Re: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

sper sa fie ca pe animal planet

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

12 (edited by cezush 03-01-2009 17:47)

Re: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

s-a terminat petitia ..:(

Wow. You are nuts.

13

Re: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

Ce pacat! sad

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

14

Re: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

of...de ce?? a iesit vreun rezultat promitator???

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

15

Re: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

...nu scria nimic...na..uita-te si tu ... eu nu stiu ce sa zic smile)

Wow. You are nuts.

16

Re: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

m-am uitat.... trebuiau sa fie 100.000  si au fost 2.919....trist...

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

17

Re: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

As fi vrut sa semnez si eu petitia! sad Offffffffffffff!

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

18

Re: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

Acu  vreun an si jumatate a fost la noi in galati un miting ,exact pe subiectu asta , pt ca se stringeau ciinii din strada si erau omoriti, da nici acu nui altfel.Si atunci am fost intrebata ce leas face eu acestor oameni care chinuie si omoara animalele.Eu am raspuns ca ,daca leas aplica acelasi tratament ,mi e teama ca voi fi la fel ca ei .Dar astazi ,vazind ca nenorocirile ,in ceea ce priveste soarta bietelor animale,sint din ce in ce mai dese ,sint foarte hotarita : daca as avea putere ,leas aplica criminalilor exact ceea ce merita ...dinte pt  dinte...



http://www.animaluteleluidaniela.blogspot.com

Adaugat: 26-01-2009 15:55

Scuze ,am omis sa spun de catre cine am fost intrebata  la miting, de catre  unul din jurnalistii care se aflau acolo ca sa ia pulsu situatiei .


http://www.animaluteleluidaniela.blogspot.com

19 (edited by Iusty 28-01-2009 18:56)

Re: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

crengutza wrote:

Acu  vreun an si jumatate a fost la noi in galati un miting ,exact pe subiectu asta , pt ca se stringeau ciinii din strada si erau omoriti, da nici acu nui altfel.Si atunci am fost intrebata ce leas face eu acestor oameni care chinuie si omoara animalele.Eu am raspuns ca ,daca leas aplica acelasi tratament ,mi e teama ca voi fi la fel ca ei .Dar astazi ,vazind ca nenorocirile ,in ceea ce priveste soarta bietelor animale,sint din ce in ce mai dese ,sint foarte hotarita : daca as avea putere ,leas aplica criminalilor exact ceea ce merita ...dinte pt  dinte...

Ingrozitor yikes! Bietele animale! De ce le omoara? Nu-i vina lor pt. ca sunt de pe strada! Oamenii care le-a abandonat sunt! Cata nedreptate! :cry:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

20

Re: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

hey am vazut pe ANimal Planet cv cu SPCA :blb:

"Si animalele sunt suflete!Respecta-le!"

21

Re: Declaratia Universala a Drepturilor Animalului

monyxme, sper ca ai citit tot. :blb: