1

Topic: Grija mare la ARISTE

Va atentionez ca de ceva vreme au aparut ARISTELE.
Grija mare unde plimbati cainele.Eu aseara am fost cu el la vet de urgenta cu o arista infipta adanc in ureche.:cry::cry: Anestezie si tot tacamul.
Saptamana trecuta i-am smuls eu singura una din cerul gurii.
Controlati cainele frecvent daca sunteti intr-o zona cu ariste.

2

Re: Grija mare la ARISTE

Intrebare : Ce sunt alea ariste ????????:wow:

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

3

Re: Grija mare la ARISTE

probabil capuse. nu? nici eu nu stiu bine.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

4

Re: Grija mare la ARISTE

capuisesele sunt foarte inmultite cred ca orice caine o avut macar o data,dar nu stiu ce sunt acelea ariste,cum spoune si deyseby cred ca sunt capuse,daca sunt capuse cel mai bine ar fi sa-l deparazitezi cu frontline combo e foarte bun

Adaugat: 12-06-2009 12:19

cristinasabau mai speriat rau de tot si eu am un catel la curte si mi-e tare frica te rog sa ne spui ce sunt aristele sa stiu cum sa-l protejez :cry:

I love animals :heart:

5 (edited by snow 12-06-2009 12:05)

Re: Grija mare la ARISTE

atista inseamna formatie alungita, tepoasa, cu care se termina frunzele sau unele piese florale la graminee.

am dreptate?

6 (edited by irinuks89 12-06-2009 14:44)

Re: Grija mare la ARISTE

da, asa e, Snow.
Spicele ( se aseamana cu spicele de grau) respective se gasesc cam in toate portiunile cu iarba.
Sunt periculoase mai ales pentru cateii blanosi. Se agata in blana, apoi foarte usor intra sub piele.

7 (edited by Pretty_Alexandra 12-06-2009 15:37)

Re: Grija mare la ARISTE

Cred ca doare foarte tare !!!! Pretty nu prea sta in iarba sau in spatiu deschis ptr ca nu are unde !!!!! Dar asta nu inseamna ca nu o sa o protejez !!!! Dar , Iloveanimals , frontilele combo se pot aplica si la pui ?????? Pretty are 6 luni si este inca pui !!!!!!!

Adaugat: 12-06-2009 16:35

Am uitat ! Multumesc Cristina !!! Asta cred ca iti va spune toata lumea !!!!!!!!

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

8

Re: Grija mare la ARISTE

Pretty wrote:

Cred ca doare foarte tare !!!! Pretty nu prea sta in iarba sau in spatiu deschis ptr ca nu are unde !!!!! Dar asta nu inseamna ca nu o sa o protejez !!!! Dar , Iloveanimals , frontilele combo se pot aplica si la pui ?????? Pretty are 6 luni si este inca pui !!!!!!!

Daca nu ma insel, de pe la 3-4 luni, se poate pune frontline la pui.. dar frontline-ul nu-l proteheaza de ariste....

9

Re: Grija mare la ARISTE

Multumesc ptr informatie:merci:

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

10

Re: Grija mare la ARISTE

cu placere smile

11

Re: Grija mare la ARISTE

imi este atat de frica pentru catelul meu de la curte :cry:

I love animals :heart:

12

Re: Grija mare la ARISTE

irinuks89 wrote:

da, asa e, Snow.
Spicele ( se aseamana cu spicele de grau) respective se gasesc cam in toate portiunile cu iarba.
Sunt periculoase mai ales pentru cateii blanosi. Se agata in blana, apoi foarte usor intra sub piele.

Sunt si mai periculoase cand se usuca si incep sa se desprinda asa pe bucatele. hmm neutral Bine ca Benji al meu are blana scurta!  :k:

>>>>Alexandra<<<<

13

Re: Grija mare la ARISTE

Scuze ca am scris fara sa va lamursc ce sunt alea ariste si nu am mai intrat ieri...dar am cam stat cu ochii pe pitic.
Aristele le gasiti in iarba, arata ca nistespice de grau, cand se usca spicul acela se desprinde in bucalele mici...si au in varf ascutit la un capt si la celalalt au acele acele lungi ca le grau.
Am reluat disutiile de mai sus si am facut un rezumat.
Ca sa scapi  de ele, daca exista in iarba, e simplu se taie iarba.Mai greu e prin parcuri,prin oras, unde lucrul acesta ar trebui sa il faca autoritatiile in domeniu.
Aristele o data intrate in piele micgreaza si pot sa ajunga in totalitate sub piele, sau ca in cazul meu in ureche...atata s-a fofilat pana a ajung adanc de tot in ureche.Nu o vedeam cu ochiul liber...

14

Re: Grija mare la ARISTE

asta se intamplamai mult la cainii cu blana mare banuiesc? hmm

I love animals :heart:

15 (edited by Misu85 18-06-2009 10:15)

Re: Grija mare la ARISTE

eu pot sta  fara  griji eu  nam  iarba in  curte + dodo e afara de  mult timp si e cel mai  fericit afara :k:

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==