1

Topic: Iezii de caprioara

In lunile mai si iunie, multi iezi ajung in gospodariile populatiei, unde sint tinuti in captivitate. Gospodarii nu stiu ca risca sa ajunga in puscarie odata ce iau aceste animale din mediul lor natural.www.ecomagazin.ro/iezi-in-captivitate/...
Ma enerveaza la culme :furios: In loc sa lase iezi unde le e locul ii iau sa ii faca friptura....saracii n-au ce manca :furios:  :furios:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

2 (edited by carmeryne 25-05-2013 17:41)

Re: Iezii de caprioara

Ce oameni mai sunt pe lumea asta! sad

3

Re: Iezii de caprioara

cum saa tii un ied sau o caprioara untr-un tarc? cum pot iei sa se miste?

Animalul nu are nevoie de o pregatire speciala pentru a fi animal. Omul însa pentru a deveni om are nevoie de educatie. Educatia face diferenta dintre oameni si animale.

4 (edited by carmeryne 16-06-2012 16:24)

Re: Iezii de caprioara

Caprioarele,ca si alte specii sunt invatate cu pasunile ,luncile intinse,unde au mult spatiu la dispozitie.Intr-un tarc mic,in care spatiul este limitat animalul poate intra in depresie,oricata mancare sau alte facilitati ar avea... hmm
  Daca cineva ar gazi un pui de caprioara ranit sau bolnav poate  ar putea sa-l tina in asa ceva..cu conditia sa-l elibereze cat mai repede dupa insanatosire...
  Dar pentru carne,e ingrozitor...

5

Re: Iezii de caprioara

si eu am 1 ied!

Pets :heart: :perus: :perus: - 2 in curand si :ou:

6

Re: Iezii de caprioara

Aaaa???Ce spui tu acolo?? mad  :furios: Stii ca e ilegal sa tii unul? :furios:  :furios:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

7

Re: Iezii de caprioara

stiu da nu il tin ca i-am dat drumu ..

Pets :heart: :perus: :perus: - 2 in curand si :ou:

8

Re: Iezii de caprioara

rary wrote:

si eu am 1 ied!

Ai scris ca ai un ied...acum nu-l mai ai nu?I-ai dat drumul acum 5 minute sau ce i-ai facut de ieri la 19 il aveai si acum nu il mai ai? mad  mad  mad

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

9

Re: Iezii de caprioara

nu il mai am deoarece in dimineata asta a fost obraznic defapt obraznic a fost si acum 2 saptamani dar i-am dat drumu ...la padurea de langa marginea orasului, ma gandeam ca va fi mai in singuranta cu ceilalti ... sau cu mamica lui ? unde chiar l-am prins ??!

Pets :heart: :perus: :perus: - 2 in curand si :ou:

10

Re: Iezii de caprioara

Mda... neutral

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

11

Re: Iezii de caprioara

Nu ai putut sa te gandesti ca e mai in siguranta in habitatul sau,inainte sa il capturezi!? :ironic: La ce te referi,cand spui obraznic?Animalele sunt animale,mai ales,cele salbatice,nu pot sa iti satisfaca dorintele in totalitate.Eu nu as putea sta linistita,tinand inchis un ied de caprioara intr-un tarc..pentru ce??sa il vad cum se chinuie?
Sper sa fie o gluma proasta sau un alt copil care nu are ce face cu timpul..

-Ioana-

12

Re: Iezii de caprioara

Nu. Tine minte era in curte in aer liber si e multa iarba! Obraznic adica facea tombu rastunra cate o cusca, etc. M-am gandit ca e mai bine in salbaticie!

Pets :heart: :perus: :perus: - 2 in curand si :ou:

13

Re: Iezii de caprioara

doamne saracutul de tine..ai inceput sa minti deja?? :ironic:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

14

Re: Iezii de caprioara

Eu nu prea am inteles faza cu si eu am un ied dar nu-l mai am ca i-am dat drumu.
Nu pot sa inteleg oameni care i-au iezii din mediul lor punandu-le in tarcuri. Nu e mai frumos sa vezi capriorele libere decat chinuite in tarcuri? Si la mine la tara vezi des caprioare dar eu nu m-as gandi niciodata sa le inchid.

15

Re: Iezii de caprioara

am avut si eu o intamplare cu un ied de caprioara...
eram la munca in padure... la un moment dat vine un coleg de munca cu un ied de caprioara si zice sa-i dau cutitul ca astazi mancam ceva bun... m-am uitat la el si am zis "tu chiar esti prost" si i-am dat 300 lei si l-am adus acasa.. avea o zgarietura urata pe un picior din spate acuma se vindeca si ii dau lapte cu biberonul.. am zis ca odata ce creste si presupun ca o sa se descurce singur il duc inapoi in padure... parerea mea e ca mai bine il vezi de mai multe ori in picioare decat sa-l vezi o singura data in farfurie smile