1

Topic: probleme cardiace sau "stranut invers" la bichon

Buna ziua, dragi prieteni! Am o catelusa bichon metis in varsta de 4 anisori si ma confrunt cu o problema medicala. Duminica trecuta am ajuns cu ea ma vet pentru ca scotea un zgomot ciudat din gatut, ca un sforait si zi si noapte. Pe langa asta a facut si o criza, ca un blocaj respirator in genul stranutului invers....asa am citit ca se manifesta. Dr. a spus ca se asculta la plamani si pana marti i-a facut antibiotice injectabil insa joi criza s-a repetat si am sartit cu ea in masina si m-am dus la alt vet, in Iasi, unde mi-a facut o raza la plamani si acolo i-a gasit o ingustare a traheei si mi-a recomandat sa o vada si un cardiolog. Am ajuns ieri la cardio si i-a facut un echo la inimioara si cica ar avea problemute. Mentionez ca joi cand ne intorceam de la dr a facut o alta criza. Cardiologul i-a facut o schema de tratamemt cu teofilina, furosemid si tolfedine. Azi e a 3 a zi de tratament iar aseara, colac peste pupaza, o alta criza face. Nu stiu incotro sa o apuc!!!! Ce spuneti, voi??? V-ati confruntat cu asemenea problema?? Mi-e frica sa nu se agraveze!!!