1

Topic: Ajutati-ma va rog!!!!

Buna ziua! Aproximativ acuma 3 zile tatal meu mi-a adus o broasca testoasa care dupa descrierile de pe net si pozele pe care le-am vazut este Broasca testoasa de stepa (testudo horsfieldii).Este o piata unde se vinde broaste testoase de aceasta specie de diferite marimi.Chiar si ff mari.Am uitat sa precizez ca locuiesc in franta la momentul de fata,Vreau sa va cer neaparat ajutorul,desi am citit pe forum de ea as vrea sa stiu mai multe,nu am avut niciodata asa ceva,nu mananca deloc,o am intro cutie deoarece tatal meu a facut o surpriza si nu ii aveam pregatit locul.Unde sa il tin? La rece?la cald? Ajutati-ma va rog din suflet k broscuta dupa cum se vede pe ea nu e prea sanatoasa,am venit recent in franta din grecia si nu stiu limba sa o duc la un veterinar,nu prea cunosc pe nimeni aici.Deci singura sansa e sa ma ajutati voi sa stiu ce sa fac cu ea.Imi este tare mila de ea deoarece e ff agitata,zgarie cutia sa iasa afara si mai mul a urinat si pe langa care sigur nu era excrement era o pasta alba ff groasa.Habar nu am ce este,dak este fata sau baiat si ce varsta are,nu stiu nimic de ea,si are aproximatic vreo 12 cm.Va cer ajutorul in disperare,de voi depinde ca broasca testoasa sa traiasca,altfel cred k o voi pierde cat mai repede.Astept un raspuns cat mai repede.Va multumesc foarte mult!!!! sad

2

Re: Ajutati-ma va rog!!!!

De ce nu imi raspunde nimeni????

3

Re: Ajutati-ma va rog!!!!

tot ce stiu despre ea este ca acesta specie reprezinta o testoasa de uscat, le place sa se ascunda in nisip si sa-si faca diferite" culcusuri" ca sa zic asa sau zonele cu stepa, cel mai bine se va simtii in terariu(nu in cutie),Este o specie omnivora, hranindu-se cu plante, flori, fructe, dar si cu insecte. melci si alte animale de talie mica, mai multe informatii gasesti aici http://www.testoase.com/topic2542.html (scuze latifa, sper sa nu se ia in nume de rau, nu fac publicitate, dar este ceva interesant care l-ar putea ajuta in momentul de fata) cert este ca atunci cand este luata din mediul ei moare repede si are nevoie de mult spatiu.

:heart: -SABINA- :heart:

4

Re: Ajutati-ma va rog!!!!

Cum se simte ? Ai aflat ceva despre  :tzest:

Animalele sunt viata , sufletul si lumea mea !
Am avut pesti , iepuri si pisici si am caini si pisica , dar... Ceal maai mult ..Il iubesc pe Wuinner ! E cel mai bun prieten cand esti suparat si un bun exemplu de urmat !
Animalele nu se razbuna la fel ca oamenii , dar la fel ca oameni ele iubesc , simt si traiesc momentul !