1,201

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

masculul canta mai ales dimineata si la apus  si eu cred ca sunt pereche sa-ti traiasca smile

1,202

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

tataie wrote:

Am si eu o pereche de rosella
Si nu am idee care e fata sau care e baiatu
Imi este frica sa nu fie de acelasi sex va rog ajutatima


Ai o pereche superba. (femela este cea din dreapta, iar masculul este in stanga adica cel mai viu colorat).

28 Perusi :perusi: , o pereche de Nimfe :nimfa: :grey: , 5 Agapici

http://toculetabel.sunphoto.ro/

1,203 (edited by maryhynt 10-04-2013 20:37)

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

buna seara ! am si eu o rosella de 5 luni pe nume coco si ne alaturam  si noi dumneavoastra!
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-04-2013 20:37[/merge_posts_bbcode]

maryhynt wrote:

buna seara ! am si eu o rosella de 5 luni pe nume coco si ne alaturam  si noi site-ul dumneavoastra!

1,204

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Salut!

Mi-am luat si eu aseara o Rosella si vroiam sa stiu cateva informatii despre ea. Am citit ceva pagini pe aceasta tema, dar tot mai am cateva intrebari si ma gandeam ca puteti sa ma ajutati voi.

Am doar o Rosella ... E bine sa stea singura sau sa ii cumpar un partener/partenera. Nici nu stiu ce este, am adaugat cateva poze, poate poate isi da cineva seama ce este.

Individu de la pet-shop mi-a zis ca este femela, dar nu prea parea convins de ceea ce zice big_smile Asa ca am luat-o si m-am gandit ca o sa aflu eu pe net, dupa colorit, cioc ceva ... Dar se pare ca nu e asa usor big_smile

Vroiam sa stiu cand sa ii dau drumu din colivie, daca e bine sa o tin cateva zile in colivie sau sa ii dau drumu prin casa direct.

Nici nu stiu cat de mare e, ca varsta.

Poate ma poate ajuta cineva cu cateva detalii.

P.S. E colivia cam mica, cred, nu ? :-/

1,205

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

bun venit pe formu
eu cred ca este baiat si are peste 1 an, cat despre dat dumu din colivie lasai timp sa se acomodeze sa iti traiasca ese foarte frumos smile

1,206

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Ce timp sa-i las ... ca i-am si dat drumu din colivie big_smile E p-afara da ture big_smile Mai oboseste .. Mai sta pe loc .. gafaie si dupaia o ia de la capat smile Testeaza terenu prin casa.

Am cumparat tot felu de agatatori pentru el ... si I le-am pus prin casa strategic. Acuma sa vdm daca vrea sa stea pe ele.

Deja imi mananca mar din mana smile

Acuma sa vad cum il bag in colivie la loc big_smile

1,207

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

cand i se face foame intra singur/a in colivie, nu e sunt atat de naive sa moara de foame lol
mie nu mi se pare mica colivia, zic ca e potrivita
sa iti traiasca!

1,208

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Multumesc!

Ideea e ca nu intra in colivie chiar daca e lesinat de foame big_smile

L-am prins si l-am bagat in colivie si a incepu sa bage in el ziceai ca nu a mai mancat de 2 zile big_smile

Nu stiu cum sa il fac sa se invete sa intre singur ?

Am si intrarea la colivie mica ... I-am cumparat o scarita ... si ma gandeam sa ii pun niste mere pe scarita ca sa iasa afara .. si sa ii mai pun doar cand trebuie sa mai intre, seara ...

Ideii ceva ?

1,209

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

eu spun ca o sa se invete sa intre
doar ca ei pretuiesc libertatea mai mult si de aia nu vor sa intre usor in cusca, si papagalul meu face la fel, dar in cele din urma intra singur, mananca, si apoi ii inchid usita

1,210

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Gata l-am invatat ... Intra singur in cusca. I-am aranjat pe cusca frumos tot felu de chestii cu care sa se joace si sa stea linistit acolo.

In plus i-am pus colivia langa geam si sta se uita pe geam mereu ... Sta pe pervaz si admira porumbeii big_smile

Dimineata si pe seara le mai dau de mancare la porumbei, si se strang cate 7-10 proumbei ... Cand mananc ei , mananca si el ... Se agita ei, se agita si el.

E foarte amuzant big_smile

1,211

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Salutare, revin dupa cativa ani ...
Bibi a mea are acum partener, azi au invatat sa mance din mana, deabea astept sa vina pe deget, pe bat vin deja ... 
Voi reveni cu poze si filmulete.
Din punctul meu de vedere dupa ce a trecut timp si am incercat mai multe tehnici de dresat Rosella sunt destul de intelegatori chiar daca sunt in varsta.

Adi

1,212

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

ma bucur sa aud asta, pana acum stiam ca sunt salbatici

1,213

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Salutare tuturor.De ceva timp imi doream un papagal si acum doua zile m-am hotarat sa-mi cumpar unul.Nu m-am documentat deloc inainte si in magazin m-a atras foarte tare o Rosella penant,asa ca am cumparat-o.Eu cred ca esti pui,nu are irisul format.Ideea este ca eu am luat aceasta pasare in ideea ca ar fi prietenoasa,sa o pot lua pe deget,sa imi manance din palma sau sa stea pe umar,monitor in diferitele activitati pe care le fac,spre exemplu cand invat( vine sesiuneaaa).Vanzatoarea din pet shop mi-a spus sa interactionez cu ea,"dragoste cu sila" chiar daca nu prea e firesc.Am luat-o intr-un prosop si am inceput sa o mangai dar ma musca continuu.La un moment dat manca si ma musca,manca si ma musca.Intrebarea mea e urmatoarea:cu munca si rabdare,se poate ajunge sa o domesticesc in sensul sa fie prietenoasa,sa faca cate ceva din ce am spus mai sus ?Eu de asta voiam o pasare,dar marea greseala a fost ca nu m-am documentat inainte iar acum imi e destul de greu sa renunt la ea.Multumesc

1,214

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

am o pereche de rosella care a facut doua oua pina acum,unul l-a spart iar celalalt cred ca l-a mincat ca nu mai e in cuibar.Ce pot sa fac?Ei se calca in continuare.