1

Topic: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

Poze,filmuletze,impresii despre aceste superbe pasari.Pentru ca si eu am,vreau sa-i fac cunoscuti pe Bonnie si Blue.O sa pun filme si poze cu ei.De la cat de mici si stersi erau cand i-am luat,cat de frumos au evoluat.Au penaj extraordinar si abia astept sa-i creasca paunului coada, in toata splendoarea lui.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

2

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KXzlbjH9tdc[/youtube]

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

3

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

bravo Suana. sa stii ca e foarte frumos motatul si printesa. chiar sunt maestuosi.
sper sa puna toata lumea poze cu paunii lor aici. pacat, ca nu stie toata ;lumea de acest forum. ar fi fost tare frumos sa ne strangem toti iubitorii de animale la un loc.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

4

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

Si ai mei vor pauni.. dar deocamdata stam la bloc sad ... sunt superbi. Si din cate am observat, nu prea suporta sa se atinga alte pasari de ei cand au coada desfacuta big_smile. Sa-ti traiasca!

5

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

Multumesc smile Sunt deosebite,intr-adevar.Nu ai voie sa le atingi penele ca le arunca.Se obisnuieste ca in luna august,cand se sarbatoreste Muntele Gaina,de aici de la noi din zona,sa se aduca pene de paun.Se arunca cu nisip pe ele si ,astfel,arunca penele.Blue este in crestere,au doar un an si jumatate.In primavara urmatoare urmeaza sa inceapa si mai mult sa-i creasca splendoarea de coada.Va fi o minune.

Adaugat: 06-10-2009 22:48

Bonni si Blue...
Au mai crescut si incepe sa se formeze frumos coada....

http://i37.tinypic.com/jphn3d.jpg
http://i38.tinypic.com/1ijrdx.jpg

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

6

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

ce albastru parunzator .. :
un albastru de laguna,e superb smile

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

7

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

abia astept sa-l vad cum sta batos cu coada desfacuta.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

8

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

poti sa imi spui te rog pretul cu care i-ai luat???eram si eu interesat de 2 vara asta big_smile

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

9

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

Mi i-a adus o prietena de-a mea la 800 ron,cea de la care am mai luat pasari si-l voi lua si pe Alex.Dar pretul poate varia in functie de specie si varsta.Sunt pauni albi,standard etc.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

eu am avut un paun mascul ere splendid dar din pacate a murit :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

11

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

paunii mei  big_smile  adik ai lui tata na  smile

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

12

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

foarte frumosi! :heart: cam cat ar costa o astfel de minunatie?

-Ioana-

13

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

nu am idee... oricum asteptam sa mai creasca si la anu cam pe vremea asta asteptam oute  big_smile

Adaugat: 20-05-2011 12:29

desi debia la anu asteptam oute se pare ca a facut 3 pana acum paunitza... 2 le`a spart sau s`a spart nu stiu exact inca si 1 l`a salvat mama. din pacate nu le`a facut in cuib sau cum se numeste ci pe jos...

cum trebuie sa procedez? se pricepe cineva?

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

14

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

nu stiu cat e valabil la pauni dar la rate si curci merge ..daca ai o gaina cazuta closca poti pune oul sub ea si-l va cloci si pe el alaturi cu ai sai .[ .nu am experienta la asa ceva]. :wis: .e cam ce stiu de pe la bunici

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

15

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

poze noi smile

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

16

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

Paunii cumnatului meu ,fac o galagie vara ,si dorm ba prin copaci ,ba deasupra geamului meu .ala da somn .Are 3 masculi si vreo 6 femele .doar pe 2 am reusit sa ii  prind in "cip"

Cine te iubeste nu te face sa suferi...

17

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

Sunt superbi :hihi:

18

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

acum le cresc penele ,am adunat o gramada cand le lasau care pe unde vroiau.2 buchete de pene de paun ..nu stiu ce sa mai inventez folosind penele ,am de gand sa le pun sub sticla de deasupra mesei ...pene am da sticla nu smile ceva idei?

Cine te iubeste nu te face sa suferi...

19

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

Penele ar putea fi folosite la:cercei si alte bijiterii,la palarii,diferite decoratiuni hand-made,la crearea unor pauni in miniatura,evantaie ,etc. :wis:

20

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

si eu am adunat penele intr`o vaza mare. au efect  tongue

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

21

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

da au efect ,cand am dus niste flori la cineva am bagat si cateva pene de paun in buchet ,aranjate frumos smile de bijuteri nu am chef sa ma apuc ,ma gandesc sa le lipesc pe ceva vaza care nu are decor ,

Cine te iubeste nu te face sa suferi...

22

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

o frumusete

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

23 (edited by george89 23-06-2014 11:17)

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

Buna ziua tuturor forumistilor.
Nu am intrat de foarte mult timp aici, aprox. de 2 ani, dar am revenit cu forte proaspete.
In luna martie am achizitionat o pereche de pauni, un paun si o paunita.
Masculul are varsta de 2 ani iar femela un an.

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

24

Re: Paunii-pasari maiestuoase - Pavo cristatus

Cu ceva timp in urma am avut o pereche frumoasa de pauni,standard.De data asta am ales arlechinii,o frumoasa pereche care ni s-a alaturat de putin timp  :heart:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus: