1 (edited by herbudgies 04-09-2012 19:07)

Topic: Pasari exotice in expozitii

Am fost, de curand, la Delfinariul din Constanta, unde exista si o sectiune amenajata cu pasari exotice.

Am mai fost si anii trecuti, iar anul asta m-am dus cu inima stramta , tinand cont de conditiile in care stau bietele animale. Am fost placut surprinsa ca au facut cateva modificari, printre care si extinderea zonei adresata pasarilor , cu cateva voliere afara.
Din pacate, doar vreo 4-5 specii le populeaza, restul stau tot in aceeasi incapere obscura si intunecata, cu cateva gemulete mici pe unde de-abia se strecoara cateva raze de lumina.

Si-au mai imbogatit colectia cu cateva specii fata de datile trecute cand am fost, iar atractia principala o prezinta, evident, cei doi Ara, Coco si Goguta.
Erau foarte sociabili si se jucau chiar langa plasa de gard cu un servetel umed, pe care il disputau amandoi. Cand se indepartau vizitatorii si nu mai era nimeni in zona, chiar au inceput sa vorbeasca smile

Am reusit sa fac doar cateva poze, doar la o mica parte din pasari, pentru ca eram pe fuga.
Va dati voi singuri seama ce specii sunt smile

2

Re: Pasari exotice in expozitii

Sunt foarte frumosi :hug: .Dar unii sunt bolnaviori?Stau cu aripile in jos ochii inchisi.Asa se comporta si Coco.

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

3

Re: Pasari exotice in expozitii

ce frumos :heart:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

4

Re: Pasari exotice in expozitii

yikes   :wow:

5

Re: Pasari exotice in expozitii

patriciuca wrote:

Sunt foarte frumosi :hug: .Dar unii sunt bolnaviori?Stau cu aripile in jos ochii inchisi.Asa se comporta si Coco.

Era f cald si mijlocul zilei.Dormeau.

6

Re: Pasari exotice in expozitii

Ce bine.M-am speriat ca sunt bolnavi.Sunt niste exemplare foarte frumoasa si acel alexandrel alb :heart: .Sunt superci toti.

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

7 (edited by getom 03-07-2013 09:45)

Re: Pasari exotice in expozitii

"PET - EXPO targul dedicat animalelor - 31 mai - 2 iunie 2013", expozitie care a fost gazduita in pavilionul C1  din cadrul centrului expozitional ROM-EXPO din Bucuresti. Aici am intalnit in ciuda faptului ca afara ploa marunt (ca la munte...), o parte din expozantii cunoscuti si in anii anteriori care au venit fiecare cu animalutzele si produse specifice pentru cresterea acestora. Am avut ocazia sa stau de vorba cu reprezentantii unei bine cunoscute companii belgiene "Versele-Laga" producatoare de hrana premium ptr animale, m-am simtit onorat ca am putut conversa in franceza cu acesti, dar cel mai mult mi-a facut placere sa le prezint pe "ciufy" papagalul meu vorbitor. Acei domni au fost foarte mirati cand l-au auzit cum pronunta anumite cuvinte invatate, pe care le-am tradus asa cum m-am priceput facandu-i sa inteleaga ce spune motiv care le-a adus zambetul pe buze cand au inteles despre ce era vorba. Eu ca iubitor consecvent al animalelor am fost deosebit de incantat sa cunosc acesti oameni care au venit de la mare distanta sa viziteze expozitia noastra, in acelasi timp prezentandu-ne si noi produse specifice de calitate care vor apare cat de curand pe piata din Romania.

Pet - Expo 2013...cam asta a fost anul acesta, probabil ca ne vom reintalni si ijn anul urmator.

8 (edited by carmeryne 03-07-2013 12:13)

Re: Pasari exotice in expozitii

O expozitie foarte interesanta,mai ales prin diversitatea speciilor de animale...   big_smile

9 (edited by getom 22-05-2014 16:56)

Re: Pasari exotice in expozitii

In atentia detinatorilor de animale de companie, pe 16 - 18 mai 2014 la pavilionul RomExpo are loc expoziti anuala unde vor fi prezenti multi crescatori de animale de tot felul.Mi-ar face mare placere sa intalnesc acolo si membrii ai forumului, in mod special cei din Bucuresti. Un prilej deosebit sa facem cunoastinta, sa schimbam si cateva impresii despre pasiunile noastre comune - animalele de companie. Din cate stiu de anii trecuti festivitatea de deschidere a targului are loc la ora 10.00 a.m, probabil ca taxa de intrare va fi tot 10 lei/pers. Va astept cu mult interes.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 15-05-2014 13:40[/merge_posts_bbcode]

...Cine vine maine PET-EXPO 2014 la Romexpo, ma gaseste in pavilionul C6, incepand cu ora 10.00...contact la 0737.828.860, va astept.

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 22-05-2014 16:56[/merge_posts_bbcode]

...ptr cei interesati de imagini ale targului dedicat animalelor de companie - pet expo 2014, le gasit la adresa web "paraipan.sunphoto.ro", astept cu comentarii si aprecieri.