1

Topic: Literatura-despre animale

Pe acest forum sunt multi elevi care iubesc animalele!!De ajutorul lor am nevoie.Doresc sa enumere ce animale si in ce lucrari[poezii,fabule,povesti,basme] au fost amintite!!DEexemplu pupaza apare la ION CREANGA in AMINTIRI DIN COPILARIE ..e.t.c.  MA  ajutati copii[si adolescenti]??? :buzz:     :pisica:  :pisica:    :soarece:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

2

Re: Literatura-despre animale

LITERATURA-grea povara...AMfost la teatru MOTANUL INCALTAT , o piesa  pentru copiii cu animale desigur Si celei mici a mea i-a placut nu mai spun de cel mare... :floare:   :buzz:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

3

Re: Literatura-despre animale

Spun doar atat,Doamne fereste !

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

4

Re: Literatura-despre animale

De ce "Doamne fereste!"?? smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

5

Re: Literatura-despre animale

Pai,sa vedem. Mie imi place "Ursul pacalit de vulpe" de Ion Creanga big_smile .

- Bianca

6

Re: Literatura-despre animale

Scurt si la obiect DOAMNE FERESTE.. KLAUSN ..copiii te mai schimba, te maturizeaza.. :soarece:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

7

Re: Literatura-despre animale

Mie mi-a placut romanul "Singur pe lume" de Hector Malltot.O poveste cu adevarat frumoasa dar si putin trista,cei care au citit stiu de ce e trista.In ea sunt prezentate si cateva animale:3caini(Capi,Dolce si inca unu dar nu il mai stiu cum il chema) si o maimutica pe nume Sufletel.

-Ioana-

8

Re: Literatura-despre animale

Si eu am citit 'Singur pe lume' cand eram mica,a fost ceva deosebit,intr-adevar.