1

Topic: Calugarita

Are cineva o asemenea frumusetze a naturii????Daca da, as vrea sa va pun cateva intrebari:
Cand trebuie hranita?
Are nevoie de un terrariu ? Cat de mare? Cu ce l-as putea decora ? Ca prim strat ce sa pun ?
De unde as putea sa-mi procur una?(De preferabil femela pentru ca este mai mare si nu poate zbura deci va fi mai vizibila si daca imi scapa nu va zbura pe geam big_smile )

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

2

Re: Calugarita

oh si o poza

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

3 (edited by camelya 15-07-2008 20:55)

Re: Calugarita

wow iti plac chestiile alea? nu te supara da ns ca mie mi se par tare ciudate si in plus ma tem de ele=)...nu am stiut ca pot fi animale de companie
uite sper sa te ajute...macar umpic
Daca va hotarati sa cumparati o asemenea bijuterie a naturii mai intai va trebui sa va amenajati un terariu, mic, un acvariu de 5 l este suficient, obligatoriu acoperit şi închis pentru a împiedica evadarea animalului. De asemenea, recipientul trebuie prevăzut cu orificii pentru asigurarea ventilaţiei.
Substratul cel mai recomandabil este turba, ce poate fi procurată de la florării. Aceasta trebuie să se găsească în permanenţă în stare de hidratare. Cateva plantute si/sau bete uscate nu trebue sa lipseasca din terariu, acestea fiind necesare catararii calugaritei. Dupa hranire neaparat trebue inlaturate resturile de pe substrat. Hrana  calugaritei o constituie alte insectele, cum ar fi: greieri, cosasi, lacuste, muste, chia si gandaci de bucatarie.
Este de asemenea renumita pentru decimarea insectelor daunatoare. Astfel daca doriti un pet ce necesita o ingrijire minima.

Puteti asadar incerca cu toata increderea sa tineti ca pet o calugarita.
de pe google le-am gsit ..poti cauta si tu poate afli mai multe informatii wink big_smile

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

4

Re: Calugarita

Da chiar ca sunt ciudate!!!Si mie mi-ar fi frica de ele...dar chiar sunt persoane carora le plac f mult animalele astea exotice,mai ciudate tongue.E interesant! :bravo:

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

5

Re: Calugarita

MESC moooooolt   si am si o cakugarita pentru ca azi dimineata am fost sa caut una  in gradina si am gasit un ARICI :wow: nici nu imi credeam ochilor avea peste 20 cm si cand l-am atins cu un bat s-a facut o minge.....L-am lasat in pace si el s-a dusa intr-o grota sapata de el s-au de alt animal, iar la 5-6 metri am gasit exemplarul care-l cautam o calugaritza verde. am pus-o intr-un borcan si azi ma apuc de amenajarea terrariului

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

6 (edited by camelya 16-07-2008 14:50)

Re: Calugarita

ce super ca ai gaist un arici big_smile si sper sa te bucuri de noua ta calugarita... e mascul sau femela?

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

7

Re: Calugarita

:-s eu n-as putea sa stau cu asa ceva in casa :bang:

8

Re: Calugarita

si mie mi se pare foarte interesanta calugaritza desi cred ca mi-ar fi si un pic frica de ea... :rusine: :rusine: :rusine:
sa ne pui si poze sa o vedem

9

Re: Calugarita

la unu io sarit in cap la un picnic era mare si verde yek... :bleah:

Adaugat: 21-12-2008 10:10

stiati ca ariciul ii bun pentru ca mananca soareci da cainele nostru prost omoara toti aricii nimic nu suporta :cry: :cry: :cry: .....

10

Re: Calugarita

Acum si aricii sunt animale de companie! Am citit in revista ClubAnimal! O ador! :bravo:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

11

Re: Calugarita

am vazut la mall arici :bravo:

12

Re: Calugarita

maine s vinde pui de tigru alb...vreau si eu...danyto pune si tu niste poze cu calugarita :bravo:

Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.

13

Re: Calugarita

mie nu imi plac nici macar tantarii...felicitari celor care au in grija calugarite

14

Re: Calugarita

buna tuturor .de vreo cateva zile am gasit o calugarita maro ,am improvizat o casuta pt ea ,o hranesc cu lacuste.ieri am observat ca e cam agitata si am zis ca azi ii voi da drumul,crezand ca nu sa acomodat cu noua casuta....azi surpriza ,iau casuta si plec in gradina,o deschid,si vad un "cocon" alb prins de crenguta pe care statea calugarita....ce sa fac....momentan nu ii voi da drumul,apropo momentan sunt in italia...prin decembrie vin acasa,in cluj,daca vor iesi puiuti ...si daca va intereseaza ...ii donez..intre timp va cer sfaturi ...ce ar trebui sa fac ...cum sa o ,ii ingrijesc..pe curand

Cine te iubeste nu te face sa suferi...

15

Re: Calugarita

Naria, crezi ca vei putea aduce in tara? Ma tem ca vei avea nevoie sa faci niste acte... sau nu e valabila si aici?

Simo

16

Re: Calugarita

buna din nou,din pacate mamica a murit la 2 zile dupa ce a depus ouale ....de ea m-am despartit dar de oua nu,le tin intr-o cutie mica (cum sunt cele pt inele) sper sa fie ok,legat de transport ,nu vor fi probleme,data trecuta am primit cadou 3 papagali,2 canari(pereche)si o nimfa , si nu au fost probleme la vama in Oradea,ar fi culmea sa fie acum,plus ca nu nu este o specie protejata.
sper sa iasa mici calugari/te .....oricum am mai gasit si in curte pe sub lemne inca doua ooteci,momentan le las acol ,cand se raceste afara am sa le iau ...cine stie cam prin ce luna a primaveri ies...sfaturi...va multumesc

Cine te iubeste nu te face sa suferi...

17

Re: Calugarita

Sa ai mare,mare grija de ele,ceva noutati? Ce s-a mai intamplat? Foarte curios...

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

18

Re: Calugarita

am ajuns acasa la cluj ,totul bine si fara probleme ,apropo am venit cu avionul ,nu a fost nici o problema la vama . ooteca am adus-o .astept primavara .

Cine te iubeste nu te face sa suferi...

19

Re: Calugarita

Am si eu o calugarita  :hihi:  este supeeerba :heart:
Majoritatea se sperie,nu gluma,cand o vad,dar mie mi se pare o insecta foarte frumoasa.

20

Re: Calugarita

Si eu ma sperii de ele.

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

21

Re: Calugarita

Abia astept sa vina vara,vreau sa le observ in libertate...sau sa sperii lumea cu ele :ok: