1

Topic: Turturele diamant - Geopelia cuneata

Buna!

Cred ca m-am indragostit... de turturele diamant! :X Am vazut la cineva... sunt asa de dragalase...

Am inteles ca sunt foarte linistite... si blande...

O pereche de perusi: Theo (Theodor I) si Elly :X

2

Re: Turturele diamant - Geopelia cuneata

Detine cineva???

O pereche de perusi: Theo (Theodor I) si Elly :X

3

Re: Turturele diamant - Geopelia cuneata

Da.. nenea de la pet-shop big_smile Sunt dragute dar nu le-am auzit scotand vreun sunet  hmm

4

Re: Turturele diamant - Geopelia cuneata

birdslover wrote:

Da.. nenea de la pet-shop big_smile Sunt dragute dar nu le-am auzit scotand vreun sunet  hmm

Inafara de nenea de la pet-shop nu mai detine nimeni? sad

Din cate am inteles nu sunt foarte galagioase... masculul scoate niste sunete asemanatoare cu cele ale gugustiucului...

O pereche de perusi: Theo (Theodor I) si Elly :X

5

Re: Turturele diamant - Geopelia cuneata

Eu personal nu am, dar am 3 exemplare la lucru smile
Imi plac foarte mult, masculul face ca si gugustiucul, dar mult mai incet si e o placere sa il auzi.
Mizerie nu prea fac, sunt pasari linistite si foarte frumoase smile

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

6

Re: Turturele diamant - Geopelia cuneata

pfaaaaaaai
sunt superbi big_smile

7

Re: Turturele diamant - Geopelia cuneata

uau.....da chiar ca sunt dragute....nu fac mizeri nu fac galagie cred ca e o placre sa detii asa ceva :heart:

Doi pitici!Cipi peruselul meu :perus: care are 1 an si 10 luni si Kyky nimfuta mea :nimfa: care are 10 luni smile smile smile

8

Re: Turturele diamant - Geopelia cuneata

Am vazut zilele astea vre-o 30 la cineva... mi-as fi luat, dar nu ma pricep la sexarea lor... sad Ne poate ajuta cineva?

O pereche de perusi: Theo (Theodor I) si Elly :X

9 (edited by birdslover 21-10-2010 16:56)

Re: Turturele diamant - Geopelia cuneata

Masculul e putin mai mare decat femela, are coloritul mai accentuat si are un inel mai gros in jurul ochilor.

10

Re: Turturele diamant - Geopelia cuneata

eu am 2 turturele diamant. sunt cumintele
masculul are rosu mai pronuntat in jurul ochilor

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

11

Re: Turturele diamant - Geopelia cuneata

Frumoase,am avut si eu ocazia sa vad turturele diamant,si am ramas impresionata :ok:

12 (edited by dydav 10-01-2013 18:34)

Re: Turturele diamant - Geopelia cuneata

din pacate eu am 3 masculi smile! caut insa femela. ma miram de ce nu au facut oute pana acum si de ce se curteaza unu` pe celalalt.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 05-01-2013 14:54[/merge_posts_bbcode]

am gasit in sfarsit o femela! e foarte micuta si fata de la care am luat`o mi-a spus ca a facut oute singurica asa nefertile si sper sa am puiuti in curand :heart:

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-01-2013 18:34[/merge_posts_bbcode]

baietelul meu incepe sa isi construiasca cuibul  :heart:  :heart:  :heart:  sunt foarte bucuroasa dar as dori sa mai am cu cine conversa pe aici  sad  sad

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

13

Re: Turturele diamant - Geopelia cuneata

:bravo:  Poate o sa ai pui smile Sunt superbe turturelele :heart:

14

Re: Turturele diamant - Geopelia cuneata

multumesc frumos! sper! dimineata masculul incepe sa ii faca curte femelei e o minunatie sa il vezi asa mitittel si isi desface codita exact ca in video asta:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=C0XhUJnuK90[/youtube]
ca sa nu mai zic ca [virgula] canta si el odata cu cocosii dimineata!

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

15

Re: Turturele diamant - Geopelia cuneata

A facut oua? Ai deja puiuti?