1

Topic: Decor/ascunzatori pesti facute acasa

:sanatate:  :sanatate: Bună sunt nou pe acest site... Dar va citesc comentariile de mai mult timp... Și am învățat multe... Acum este vremea sa dau și eu sfaturi... În legătură cu DECORURI/ASCUNZATORI PENTRU PEȘTI făcute acasă și as vrea sa avem aici câte mai multe idei
1. ce este necesar :Moss, polistiren, și un cutter.
2.facem un fel de tunel în polistiren cu cutterul
3.punem Moss în interior
4.punem sub pietriș dar sa aibă și ieșire și intrare iar partea de deasupra sa fie acoperita de pietriș

Sper sa fie lung acest topic smile
Și în nu ultimul rand aștept părerile voastre

2

Re: Decor/ascunzatori pesti facute acasa

Foarte buna ideea cu acest subiect! smile Mai ales ca ,de o vreme nu prea mai trece nimeni pe aici... :wis:
Cred ca o sa incerc si eu varianta cu ascunzatoarea din polistiren,desi,momentan imi tin carasul intr-un acvariu fara niciun decor...

3 (edited by kizcko2901 08-02-2013 13:40)

Re: Decor/ascunzatori pesti facute acasa

Mi-a venit ideea după ce nu prea mai găseam pe la petshop ascunzătoari... Iar azi mi-a mai venit o idee..
big_smile...
1.ce ai nevoie : nuca de cocos, bineînțeles Moss, un ciocan și un cutit
2.dupa ce ai tăiat nuca în jumătate ai scos tot ce este înăuntru... Adică numai coaja pe jumătate.. Spargi cu ciocanul în ~3 locuri în forma de gaura.
3.cureti cu ajutorul cuțitului firele de pe coajă
4.speli rezultatul
5.pui Moss pe coaja în exterior și... Gata poți pune în acvariu

Dar ăsta este pentru pești nocturni... Pentru pești normali încercați sa faceți găurile mai mari

Puneți și voi idei big_smile
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-02-2013 14:19[/merge_posts_bbcode]

Alta idee
1.ce ai nevoie : un pahar un cutit și plante cu radacini
2.faci găurile multe în pahar
3.trece rădăcinile plantei prin gaurele
4.si o pui în acvariu

Ăsta este pentru cei ce nu găsesc moss
Vă rog eu... Mai postați și voi... sad(

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-02-2013 17:51[/merge_posts_bbcode]

chiar nu are nimeni idei ?  :wow:

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-02-2013 18:41[/merge_posts_bbcode]

alta....
1.ce ai nevoie:un tub din PVC,pietris sau pietre (dar sa nu fie calcaroase),si un silicon special pentru acvariu
2.dai tubul cu silicon
3.pui pietre/pietris pe el
4.il sterilizezi(am uitat sa spun si la celelalte)

sterilizare:pui in apa fierbinte rau...cea de la robinet incalzita la aragaz timp de doua zile...ai grija sa nu prea scada temperatura...daca scade mai completeaza cu apa tot asa...robinet + aragaz ...dupa o lasi cu apa din acvariu..cam o ora sa fie la aceeasi temperatura si ...poti sa o pui dupa in acvariu big_smile
Nici o multumire pentru cate am spus ?   :wis:  :wis:

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 08-02-2013 13:40[/merge_posts_bbcode]

Buna ce mai faceti...vad ca nu a mai raspuns nimeni sad( va rog VORBITI   hmm 
Ma rog...pentru cei care vor crengi in acvariu :
am o lista cu cele care nu sunt bune sa le pui (bineinteles dupa sterilizare)
Aceste tipuri de lemn contin substante daunatoare sau potential daunatoare si ar trebui evitate in folosirea cu CAUDATE (tritoni, salamandre).
Abanos
Anacard
Brad*
Blackwood
Box elder
Cais
Castan
Cedru
Chiparos*
Cires
Citrice
Cucuta
Dafin
Eucalipt
Fag
Fistic
Gingko
Glãditã
Hortensie
Ienupãr
Kumquat
Leandru
Locust negru
Lotus negru
Mahon
Mango
Mesquite
Mesteacan
Migdal
Mirt
Molid
Nalbã
Nuc
Patachina (Crusin)
Piersic
Pin
Prun
Poinsettia
Salcie
Sequoia
Smochin
Soc
Stejar
Sumac
Teak
Tisa
Zmeur

CEle pe care le poti pune:
Sigur in medii uscate si ude
Frasin, lemnul si scoarta
Plop, lemn si scoarta
Bambus
Pluta, scoarta ( imbibata bine)
Nuca de cocos, coaja de copac si de fruct
Lemn adus de rauri sau mari, sterilizat
Madrona, lemn si scoarta
Mopan, doar versiunea pentru acvariu
Compoziti din rasini creati pentru uz acvaristic
Sigur doar in medii uscate
Chiparos de balta, scoarta
Schelet de cactus
Curmal
Brad, doar scoarta
Vita de vie
Artar, lemn si scoarta.

dar tot cea mai sigura cale este sa le iei dintr-un rau,lac,izvor.Cand utilizati lemn cumparat, asigurati-va ca este destinat utilizarii in acvarii, decat utilizarii pentru reptile. Lemnul procesat pentru reptile este adesea din tipurile pe care nu ai vrea sa le folosesti intr-un mediu ud. Daca decideti sa folositi lemnul purtat de ape gasit, evitati lemnul purtat de ocean. Nu veti putea scapa de toata sarea! Lemnul purtat de lacuri, rauri, parauri in zone agriculturale ar trebui evitat; deseori sunt saturate cu pesticide si ierbicide.

Sper saprimesc macar un multumesc pentru cat am scris....
As putea sa transform intr-un articol gen ``decor natural cu crengi pentru acvariu `` big_smile ? daca da...cum ?

4 (edited by carmeryne 08-02-2013 18:34)

Re: Decor/ascunzatori pesti facute acasa

Foarte bune informatiile big_smile Citesc mereu ce scrii,dar pur si simplu...nu-mi vine sa zic nimic smile  momentan...
P.S. : Scrii cam multe mesaje unul dupa altul :wis:

5 (edited by kizcko2901 09-02-2013 15:18)

Re: Decor/ascunzatori pesti facute acasa

in sfarsit  :merci:  ....am pus o poza cu nuca de cocos in acvariu...si cu moss evident
alta idee si am si facut-o
1.ce ai nevoie:un borcan,silicon pt acvariu, pietre si un spaclul incalzit(cred ca asa se numeste big_smile )
2.incalzesti spaclul si tai borcanul in jumatate
3.apoi de o parte si de alta
4.pui siliconpe borcanul taiat
5.pui pietrele
P.S.m-am cam chinuit cu taiatul borcanului...:/...l-am taiat de o parte si de alta ca sa poata pesti sa iasa si sa intre...seamana ca un pod big_smile 


Alta:
ce ai nevoie:pietre plate ,un burete cu suprafata abraziva si silicon tongue

1.Se spală pietre plate, cu partea abraziva a bureteleui și apă curată pentru a elimina toate murdăria din rau. Nu folosiți săpun sau orice altă soluție de curățare.(eventual le poti fierbe)

2.
Poziționeaza doua stanci de aproximativ trei centimetri distanță. O punte între cele două pietre a treia pietre la baza celor două.Pestera ar trebui să fie de cel puțin 2 cm înălțime și 3 cm lățime astfel încât un pește care nu se poate bloca în interior. (poti continua sa o faci mai adanca)
3.
Da pietrele cu silicon astfel încât sa nu există nici un pericol de a cadea pe un peste. Aplica un strat de silicon la fiecareimbinare...chiar si un pic pe afara(stiti voi ce vreau sa spun)
4
Lasa peste noapte înainte de a muta pestera.

5
Așezați peșteră in acvariu


Sau:(am multe idei azi pe care le-am facut smile))
1.ai nevoie:un ghiveci(dinceramica),un ciucan si un smirghel
2.
Spargi ghiveciul intr-o parte sa aiba un diametru destul de mare
3.
dai cu smirghelul colturile
4.
pui in acvariu big_smile
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 09-02-2013 15:18[/merge_posts_bbcode]

AAA am uitat la lista se poate adauga si dudul la categoria celor bune big_smile

6

Re: Decor/ascunzatori pesti facute acasa

Interesanta ideea cu borcanul :k:

7 (edited by dana1 10-02-2013 17:55)

Re: Decor/ascunzatori pesti facute acasa

ma bucur sa vad ca mai este cineva interesat de pesti...daca stateam bine cu timpul.eram de mult prezenta la discutii..nuca de cocos si vita de vie am si eu in ambele acvarii..alte optiuni nu prea am cautat..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

8

Re: Decor/ascunzatori pesti facute acasa

Eu astept de mult timp sa mai treaca cineva pe aici smile Noroc de utilizatorii mai noi care se implica in discutii :rusine:

9 (edited by dana1 10-02-2013 20:21)

Re: Decor/ascunzatori pesti facute acasa

apai..de..sa mai fie si persoane mai noi pe aici..care au si timp..voi incerca sa mai intru si eu..dar cand lucrez 10 ore cam adorm prin fata monitorului.. smile

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10

Re: Decor/ascunzatori pesti facute acasa

buna big_smile...noroc de mine...:))
ieri m-am uitat la filmul spongebob si mi-a venit alta idee
1.ce ai nevoie:polistiren,cutit,coloare care nu este rea pt pesti,pietre plate si rabdare (eventual si niste jucarii daca ai frate)
2.cu rabdarea sicutitul sculptezi in polistiren casa lui pankton si a lui spongbob
3.dai cu vopsea si pui pietrele plate in fata lor cand le pui in acvariu
asta-i mai mult de efect big_smile  cool

11

Re: Decor/ascunzatori pesti facute acasa

la pietre trebuie sa ai grija ce alegi , sa nu fie calcaroase [sa nu sfaraie cand le tyestezi cu otet]

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare: