1

Topic: Teckeli

Este un caine inteligent, vioi, abil, ascultator(cand vrea smile ), foarte curajos, devotat, rafinat, dragalas, prietenos, sociabil si iubitor de distractie. Are un simt olfactiv exceptional, este activ si perseverent. Dupa parerea mea acesti caini sunt clovni adevarati:).

2

Re: Teckeli

intradevar.am un tekel de 4 luni.i`am cumparat o jucarie pe care singur mio aduce k sa ma joc cu el sa io arunc...latra knd mancam si vrea si el sa guste din tot cce bagam in gura insa nu vrea sa invete sa se ceara afara si asta e un mare defect,,,face in toata casa...am incercat cu ladita cu nisip cu pampers din acela...nicio sansa....el e Shoby

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

3

Re: Teckeli

ce frumos e  :hug:

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine:

4

Re: Teckeli

E foarte frumos! sa-ti traiasca. Si eu am o problema cu facutul in casa:). Diferenta e ca a mea, cea cu parul lung, are 1 an si 2 luni, si cateodata uita sa se ceara afara, desi stam la casa. E tare smechera. Cealalta, care are 5 ani, a fost foarte cuminte si foarte repede a invatat. Trebuie multa rabdare, multe recompense si perseverenta:)

5

Re: Teckeli

ce frumos este sa iti traiasca smile

6

Re: Teckeli

sa va traiasca! Sa mai stiti ca sunt si foarte longevivi. Am avut si eu o teckela dar din pacate in septembrie mi-a murit de batranete. Foarte destepti, ascultatori, curajosi si haiosi.

7

Re: Teckeli

cum sa`l invat sa faca afara?sau macar pe pampers? umblu cu pampersu dupa el si face pe langa....

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

8

Re: Teckeli

eu zic sai dai de mancare considerat si sal scoti afara dimineata  si seara formandui un program timp de o luna de zile ... si dupaia face singur la orele acelea .... cel putin asa a invatat pekineaza mea

Gestul Conteaza !

9

Re: Teckeli

Nu stiu din ce cauza, dar teckelii invata mai greu. De obicei cateii isi fac treaba dupa ce se trezesc, dupa ce mananca, dupa ce se joaca. In momentul in care devine nelinistit, miroase imprejur, inseamna ca va urma ceva. Tu trebuie sa fi tot timpul pe faza, si sa nu te plimbi dupa el cu petpadul, ci sa-l iei pe catel si sa-l duci acolo unde vrei tu sa-si faca treaba. Daca nicicum nu reuseste sa faca pe pampers, atunci imbiba-l in urina catelului si lasa-l acolo. data viitoare va simti mirosul si teoretic ar trebui sa faca pe el, dar atunci neaparat trebuie recompensat.

10

Re: Teckeli

exact cum a spus. Baga-l cu botu acolo, si cearta-l. Sa nu te prind ca il si bati.

11

Re: Teckeli

Eu n-am zis sa-i bage botu':).Cred ca ar fi o mare greseala, ajunge o cearta. Pet padul trebuie introdus in urina catelului, ca sa ramane mirosul acolo. Cateii isi fac treaba unde isi simt mirosul.

12

Re: Teckeli

sa il puna cu botul aproape de urina, crede-ma pare rudimentar dar da roade, scrie asta in ce carte de dresaj vrei tu

13

Re: Teckeli

am rezolvat problema cu facutul nevoilor in casa  dar acum nu doarme singurel...in cosulet vrea in pat ptr k era mic si imi era mila de el  big_smile si il luam in pat.cand doarme in pat se trezeste pe la 2 3 cere afara dupa aceea doarme pana la 7 8 dimineata.daca il las sa doarma la baie de ex ptr k e cald si ii las usa deschisa dimineata e plin de soldatei in casa

Adaugat: 26-12-2010 13:20

tekelul meu a facut 5 luni ieri a dosmit aproape toata ziua si nu a mancat decat f putin.tin sa mentionez k de obicei mananca cat ii dau nu se opreste mananca orice si fructe si legume si de toate.astazi am incercat sai dau niste carne fiarta si nimic mesteca asa oleak si dupaia nu mai vrea...asa e vioi cat de cat se joaca dar nu mai e cum e el de obicei... sa fie ptr k creste sau sal duc la veterinar poate are ceva?

Adaugat: 20-01-2011 11:43

vreau sa va arat cat de mult a crescut shobyca a meu

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

14

Re: Teckeli

ce scumpel e .. :heart:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

15

Re: Teckeli

e foarte scump,cu fatuca lui de "nevinovat"! smile

-Ioana-

16

Re: Teckeli

:heart:  CAUT FETITA  pentru Shoby... daca ma puteti ajuta. as vrea tot neagra.

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

17

Re: Teckeli

Shoby are pedigree ? smile

- Bianca

18

Re: Teckeli

credeam ca sa aiba pedigree inseamna sa fie rasa pura si ma grabisem sa zic ca DA dar am citit pe internet ca  "Pedigree-ul este un act care arata cine au fost parintii,bunicii,strabunicii "
ceea ce eu nu am. stiu doar ca tatal lui a castigat cateva premii si este din Constanta, mama dinTurnu MAgurele iar el e Bacauan:))

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

19

Re: Teckeli

Imi pun si aici mesajul, nu o mai pot tine pe Nessie asa ca v-as ruga sa imprastiati anuntul meu:

Am eu o Teckelita adulta, cuminte si obedienta, nu face in casa, nu strica. Am gasit-o pe strada, abandonata, a avut ceva pui pentru ca avea abdomenul... Vet-ul a zis ca desi este alba pe bot si pe cap ea nu e batrana, este doar o depigmentatie probabil cauzata de stres (cine stie cati pui a avut...), eu am sterilzat-o saptamana trecuta maine o deparazitam, se ofera cu contract de adoptie si copie dupa buletin ca si ceilalti caini. Daca va intereseaza poze si mai multe detalii pe teodora_lovin@yahoo.com sau 0763.500.742    Ea locuieste acum in casa cu noi si ceilalti caini si pisici si este ok cu restu. Mananca Acana si ii merge super, saptamana viitoare o trecem pe dieta ca sa nu se ingrase.

O zi buna!

20

Re: Teckeli

aceasta este carina ! am zis sa va fac cunostinta cu ea tongue

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

21

Re: Teckeli

foarte frumoasa!mereu am apreciat aceasta rasa  foarte speciala!sper ca mai incolo sa achizitionez un exemplar din rasa aceasta,dar acum am alte  prioritati,din pacate..

-Ioana-

22 (edited by dydav 01-02-2013 21:27)

Re: Teckeli

peste 1 an jumatate 2 poti lua de la mine! :> cand creste Carina mare sa poata fi mAmica!
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-12-2012 21:29[/merge_posts_bbcode]

se pare ca urechiusele carinei nu mai stau cum trebuie datorita calciului pe care i l`am administrat cand era micuta (cel putin asa mi`a spus veterinarul). aveti idee de asa ceva?cand era micuta ii stateau culcate dar acum...

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 01-02-2013 21:27[/merge_posts_bbcode]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GMuZdN84PJg[/youtube]

smile  smile  smile  smile  smile

1 filmulet amuzant plus ultima captura a lui Shobica. 15 sobolani ascunsi sub stratul de zaqpada de pe casa...

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

23

Re: Teckeli

Nu e bine sa prinda sobolani,sunt pliiiini de microbi. Trebuie un vaccin special daca ii lasi totusi sa prinda,altfel te risti mult. Am o prietena,cockerul ei prinde sobolani si ii omoara,DAR are facut un vaccin special ca sa nu i-a nici o boala de la sobolani .

- Bianca

24

Re: Teckeli

stiu. am fost la veterinar si stie si el. s-a ocupat de treaba asta. el doar ii omoara { ii musca dintr-un capat in altul pana le rupe coloana} sii isi vede de treaba lui.

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet