1

Topic: Broasca bolnava

Am o broscuta care nu mananca deloc si nu stiu ce sa fac  sad ma puteti ajuta ?

2

Re: Broasca bolnava

ai dus-o la veterinar?

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

3

Re: Broasca bolnava

Hei. Un prieten de-al meu are o broscuta testoasa de apa. De o saptamana nu mai mananca, nu mai e activa si i s-au umflat ochii ff tare. A uns-o cu un ulei cu vitamine de la vitakraft pe la ochi si pe carapace si i-a mai crescut temperatura apei si pare mai activa dar de mancat tot nu mananca. El crede ca e din cauza ca-i pune in acvariu apa de la robinet.. fiarta, ce-i drept. Aveti idee ce are si ce poate sa-i faca?

4

Re: Broasca bolnava

poate sa ii dea vitamina A smile

5

Re: Broasca bolnava

A zis ca uleiul ala cu care ii da are si vitamina A. Si o sa-i puna sa si bea.. zice ca broscuta e ff mica, iar in acvariu incap vreo 2 cani de apa; si fiind atata de mic, nu are incalzitor si nu ii poate mentine temperatura la 28 de grade. Cica abia daca are 24  :ill: Saracuta.

6

Re: Broasca bolnava

Pai inseamna ca deaia nu prea mananca pentru ca daca apa nu are temperatura potrivita ele intra in hibernare si atunci nu mai mananca. Ar fi bine sa o pun intr-un acvariu mai mare si sa ii buna incalzitor daca nu vrea sa doarma toata iarna sad Da uleiul acela are si vitamina A este anume pentru broscute si eu am la ale mele si le picur pe ochisori este bine sa ii puna si in apa unde sta cateva picaturi si sa ii unga carapacea ca o ajuta sa i se intareasca mai bine.

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

7 (edited by birdslover 09-10-2010 22:44)

Re: Broasca bolnava

Spune ca, din cate stie el, hibernarea apare la 12 grade, iar apa broscutei nu scade sub 23. Dar asta nu explica ochii umflati  :cocos:
Edit: si-a facut si el cont, o sa-l las pe el de acum incolo smile

8

Re: Broasca bolnava

Ochii li se poate umfla din cauza apei murdare sau ca contine numa inghetzi ce.  hmm
Pai daca e puiutz normal ca poate sa intre in hibernare pentru ca este inca mica si sensibila .

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

9

Re: Broasca bolnava

Merci! Am sperat sa-ti raspunda el dar,,  :ironic:

10

Re: Broasca bolnava

Buna,
Am o broscuta de aproape un an, de cateva zile nu stiu ce are, nu isi mai deschide un ochi  sad , pare suparata (speriata) si doarme aproape tot timpul. Isi tot da cu labuta peste ochi si mi se pare ca are un fel de mazga (nu stiu cum sa ii zic) sub pleoapa. Nu am pus-o sa hiberneze.
Poate sa ma ajute cineva cu un sfat, ce sa ii fac?

11

Re: Broasca bolnava

Mai mult ca sigur are ceva la ochi.Ar trebui s-o duci la un veterinar s-o consulte.  sad