1

Topic: Toracatum

As va sa discutam un pic despre toracatum
De unde știm care e femeia si care e mascul ?
Ce specii de peste convietuiesc cu ei in pace ?
Ce mănâncă acestia in afara de granule ? Sunt vegetarieni ?

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

2

Re: Toracatum

Buna.Despre determinarea sexului stiam ca trebuie sa te uiti la aripioara inferioara,de pe burta.Daca era ascutita parca era mascul,iar daca era rotunda era femela.Eu le mai dadeam pestilor mei un fel de fulgi care contineau multivitamine si se care se gasesc in magazinele de specialitate.Cat despre speciile are convietuiesc cu ei in pace stiu ca ar trebui sa fie cam de aceasi marime,pentru ca daca sunt pre mici s-ar pute sa-i manance.Si daca vezi ca o pestioaca care are burtica umflata sa o separi de ceilalti pesti.Iar cand naste sa separi de ea pui si pe ea sa o pui in acvariul cu ceilalti pesti.Sper ca ti-am fost de ajutor big_smile

The trill of the kill,you fell,is a sin.

3 (edited by carmeryne 24-11-2012 15:59)

Re: Toracatum

Te referi la hoplosternum thoracatum,nu?
Am avut si eu ,le dadeam granule speciale;in general mananca ce gasesc pe fundul acvariului,de asta li se mai zice si sanitari.
Masculul are aripioarele pectorale mai lungi,este mai mic decat femela.In perioada de imperechere ii apar pete maronii pe abdomen. 
Se pot tine cu corydoras si alte specii inrudite,cu vivipari...cu marea majoritate cred,sunt pesti pasnici si linistiti.Sunt activi mai ales noaptea,n-au nicio treaba cu ceilalti locuitori.
Eu i-am tinut,pe rand cu vivipari,neoni,zebre,carasi aurii,etc.
NU mananca pesti ,poate doar unii pui morti care cad pe fundul acvariului.
Nu "nasc" ,depun  icre .

@smaras: ''Daca era ascutita parca era mascul,iar daca era rotunda era femela.Si daca vezi ca o pestioaca care are burtica umflata sa o separi de ceilalti pesti.Iar cand naste sa separi de ea pui si pe ea sa o pui in acvariul cu ceilalti pesti.Sper ca ti-am fost de ajutor .'' ------>din descrierea ta pare ca te referi la vivipari,cum ar fi guppy sau xipho,nu la thoracatum. Femelele guppy,de exemplu au inotatoarea de pe burtica rotunda,iar masculii ascutita(gonopodiu).
        Femelele vivipare au burtica umflata,deoarece icrele se dezvolta acolo,iar dupa ce nasc trebuie separate,deoarece mananca puii.

4 (edited by dana1 10-02-2013 18:13)

Re: Toracatum

ca o completare la ce a scris CARMERYNE...pot manca si pastilute de spirulina..cresc destul de mari [le  trebuie un acvariu de peste 100 l cu multe ascunzatori.].iar unele persoane se plang ca le scot plantele din radacina [eu nu cresc aceasta specie desi e simpatica]..
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-02-2013 18:13[/merge_posts_bbcode]

sotului mei i-a dat cineva 8 pestisori...3 zebre..4 neoni [care vad ca s-au adaptat la mediul din acvariul meu ] si bine inteles..un pui de thoracatum..este simpatic si foarte activ chiar si ziua..acum ma intreb ..cum se va simti cand va creste caci acvariul meu e de 50 l... :ironic:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare: