1 (edited by carmeryne 28-06-2012 20:46)

Topic: Trachemys scripta scripta(testoasa cu tample galbene)

Nevazand nici un subiect legat de aceasta specie de tesoasa,am deschis eu unul.
  ''Testoasa cu tample galbene,inrudita cu cea de Florida ,isi are originea in America de Nord si de Sud, mai precis in regiunile subtropicale, iar in prezent este tot mai raspandita peste tot in lume. Broscuta cu tample galbene se creste foarte usor, nu este pretentioasa, iar un exemplar care se gaseste in magazinele de specialitate nu depaseste dimensiunea unei monede.  Acesta insa poate creste pana la 20 cm si poate atinge varsta de 50-70 ani.
Ajunsa la maturitate, broasca testoasa cu tample galbene e o specie omnivora. In primele saptamani de viata se hraneste cu fauna acvatica sau terestra (este carnivora), iar la maturitate devine omnivora, hranindu-se atat cu componente animale, cat si vegetale, cum ar fi tubiflex, viermi de faina, muste sau fluturi.
   Evita sa o hranesti cu purici, peste, carne, deoarece acestea pot cauza boli de carenta (lipsa de vitamine). Hrana ideala o reprezinta pestii mici congelati, care se gasesc in comert. Evita hranirea in exces!''
  Astept mai multe informatii de la posesorii acestor reptile .
 
...si daca tot este vorba despre broscute testoase,sa va povestesc ce-am patit azi:
  Broscuta mea cu tample galbene este un pui de  1 an jumatate pe care o tin intr-un miniterariu care nu e prea inalt...
  Azi,cand sa-i dau mancare...nu mai era acolo :wow:  :wow:  :wow:
Ea mai crescuse intre timp si a reusit sa evadeze...
Cel mai probabil a sarit de pe masuta pe care era terariul pe un teanc de paturele si dupa aceea a luat-o pe jos...
In cele din urma am gasit-o dormind intre cablurile unitatii calculatorului...Noroc ca era scos din priza,altfel s-ar fi putut electrocuta...
  Ma bucur ca totul s-a sfarsit cu bine...

2

Re: Trachemys scripta scripta(testoasa cu tample galbene)

imi place am cautat poze pe google  smile

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

3

Re: Trachemys scripta scripta(testoasa cu tample galbene)

smile 
Ma bucur ca iti place,mie imi sunt foarte dragi aceste tipuri de reptile,deoarece sunt usor de ingrijit,interesante si de cele mai multe ori chiar...amuzante  big_smile

4

Re: Trachemys scripta scripta(testoasa cu tample galbene)

Noi am tinut 2 in clasa una cu tample rosii si una cu tample galbene au scapat in ora de romana si nu le-am gasit pe niciunde si cand-colo le-au gasit cei mari dupa dulap big_smile  smile  smile

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

5 (edited by carmeryne 29-06-2012 20:17)

Re: Trachemys scripta scripta(testoasa cu tample galbene)

smile Sa nu spuna nimeni ca testoasele nu-s iuti  smile

6

Re: Trachemys scripta scripta(testoasa cu tample galbene)

da  smile

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

7

Re: Trachemys scripta scripta(testoasa cu tample galbene)

am si eu o broscuta cu tample rosii care nu mai vrea sa manance nimic de cateva zile cu toate ca este zglobie . am incercat sa-i dau inima d vita,frunze de varza,morcovi,carne de peste fiarta,dar nimic...nu stiu ce sa mai fac. ma puteti ajuta,va rog?

8

Re: Trachemys scripta scripta(testoasa cu tample galbene)

Dute cat mai repede la un veterinar.

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

9 (edited by carmeryne 14-09-2012 12:00)

Re: Trachemys scripta scripta(testoasa cu tample galbene)

Si a mea s-a intamplat ca uneori sa nu mai manance pentru cateva zile....insa dupa aceea avea o pofta de mancare foarte mare..face mereu asa :wis:
Insa,daca ti se pare anormal,du-o la un veterinar...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 14-09-2012 12:00[/merge_posts_bbcode]

Testoasa mea reuseste mereu sa scape din acvariul in care o tin  smile
Cum nu este foarte inalt,ea se urca pe insulita,se prinde de marginile acvariului si..una-doua ma trezesc cu ea afara  smile
Mai nou,ii place sa se bronzeze la...lampa  :idee:
Cum nu am pus niciodata poze cu ea ,cred ca o sa incerc sa adau cateva ori azi,ori maine  :tzest:

10

Re: Trachemys scripta scripta(testoasa cu tample galbene)

Si noi avem broscute in clasa.Una a iesit anul trecut in ora de romana si am cautato toata ziua.Nu am mai facut ore smile .

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

11

Re: Trachemys scripta scripta(testoasa cu tample galbene)

Chiar nu mai are nimeni broscute? sad Ar vrea si Lizz sa cunoasca noi prieteni  smile