1

Topic: Papagalul China - Psittacula derbiana

Cel cu ciocul rosu este mascul ( aproape complet colorati )


Psittacula Derbiana

Derbian Parakeet

Papagalul China

Descriere:

coloritul verde; capul si pieptul violet-albastru; barbia neagra; deasupra ochilor o dunga subtire neagra; au in centrul aripii o pata verde deschis; ciocul rosu cu varful galbui in partea de sus; partea de jos neagra; picioarele cenusii; la femele ciocul este complet negru.

50 cm lungime.

Raspanditi in:

- S-E-ul Tibetului, S-V-ul Chinei, N-E-ul Assamului, Yünnan si Szechuan.

In captivitate:

- pasari foarte active cu o voce moderata. Sunt foarte curiosi, plini de energie si foarte robusti.Se pot tine usor si cu alte specii de papagali. Le place sa coboare pe fundul volierei ( deparazitarea anuala este de recomandat ). Le place mult sa se scalde.

Hrana:

- diferite fructe si legume, amestec de seminte potrivit acestei specii, minerale, hrana incoltita. Pe perioada puilor se poate da mancare speciala de ou si paine inmuiata.

Voliera:

- cu cat mai mare cu atat mai bine; indicat ar fi o voliera exterioara cu acces la voliera interioara. Iarna minim 0° C in voliera interioara si lasat accesul spre voliera exterioara. Cuibul poate sa ramana tot timpul in voliera.

Reproducerea:

- se reproduc destul de usor, important este sa fie o pereche care harmoneaza. Reproducerea incepe prin luna aprilie. Depun 2-4 oua. Perioada incubatiei este de 23 zile. Puii ies la varsta de 10 saptamani din cuib si ar fi indicat sa mai ramana o perioada in compania parintilor. Ajung la varsta de 2 ani la maturitate.

Traiesc in libertate in perechi si in grupuri mici.

Crescatorie papagali. Oti

2

Re: Papagalul China - Psittacula derbiana

foarte frumosi impenatii! cam cat ar costa un exemplar???

-Ioana-

3

Re: Papagalul China - Psittacula derbiana

ioana99 wrote:

foarte frumosi impenatii! cam cat ar costa un exemplar???

Multumesc.
Costa undeva la 200€ buc ( daca sunt blanzi costa ceva mai mult ).
Nu sunt de vanzare, cu ceva noroc o sa am anul asta pui la ei sau poate abea la anu.

Crescatorie papagali. Oti

4

Re: Papagalul China - Psittacula derbiana

as dori sa achizitionez un pui de papagal china ma poate ajuta cineva acum am un papagal cantator e caun bibelou doar ca canta toat ziua

5

Re: Papagalul China - Psittacula derbiana

Daca ai probleme cu papagalul pe care il ai cuta topicul cu rasa lui.Aici se vorbeste despre papagalii China nu despre cantatori.

P.S.Asa e rasa lu.Canta toata ziua nu poti sa ii interzici sa cante.E ca si cum eu ti-as interzice tie sa vorbesti.Asta nu e o problema de sanatate.

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei