1

Topic: Papagalul Printesa de Wales - Polytelis alexandrae

Stie cineva ceva informatii mai detaliate despre aceasta specie de papagali, dak m-ar putea ajuta k imi place ff mult si poate pe viitor cine stie..... big_smile

,,metalrock,, and animals forever........ :rock:

2

Re: Papagalul Printesa de Wales - Polytelis alexandrae

si o pozica.......

,,metalrock,, and animals forever........ :rock:

3

Re: Papagalul Printesa de Wales - Polytelis alexandrae

Uite ce am gasit eu:
Papagalul Printesa de Wales:
Tara de origine a acestor papagali este Australia, mai exact se gasesc in partea centrala si de vest a continentulu, in zonele cu clima uscata. Numele papagalilor vine de la numele Printesei Alexandra a Danemarcei care ulterior s-a casatorit cu Printul de Wales Eduard al VII-lea. In salbaticie se mai gasesc doar cateva exemplare din aceasta specie, insa au fost crescuti in captivitate inca din secolul al XIX-lea.
Printesa de Wales este un papagal preferat atat de crescatorii profesionisti de pasari cat si de cei amatori datorita personalitatii iubitoare si aspectului exterior.

Este descris ca un papagal relativ linistit si pasiv, a nu se intelege ca este o pasare timida, au reputatia de a fi papagali destul de usor de intretinut, ideal pentru crescatorii incepatori.

In salbaticie Printesa de Wales traieste in grupuri mici.

Cu toate ca este considerat un papagal de marime medie ( aproximativ 40 de cm), chiar mica este capabil sa produca sunete mai inalte si mai zgomotoase decat multi dintre papagalii de talie mare. Poate fi invatat sa vorbeasca si sa reproduca mimica persoanelor din jur.

Printesa de Wales poate avea coloritul diferit de la un papagal la altul, culoarea normala este cea verde dar exista trei mari categorii de mutatii ale culorii: Lutini, Albino si Albastra. Corpul este acoperit de pene verzi (olive), iar aripile au culoarea verde deshis. Fata este colorata in nuante pastelate de albastru iar obrajii sunt roz. Gatul si partea de sus a pieptului au de asemenea nuante de roz, mai exact trandafiriu.

Chiar fara cunostinte solide in ceea ce priveste speciile de papagali se poate distinge sexul acestora, masculii care fac parte din specia Printesa de Wales au coada mai lunga decat femelele iar culorile penajului sunt mai vii. Un mod de a face distinctia intre sexe este coloritul ochilor, masculul are ochii de culoare portocalie pe cand femela are ochii maro.


Ingrijire

Printesa de Wales in petrece cea mai mare parte din timp pe sol de aceea este un papagal predispus infectiilor. Pentru aceasta este recomandat sa i se faca o dezinsectie cel putin din 6 in 6 luni. Alte afectiuni des intalnite sunt cele de la nivelul ochilor.

Cel mai bine se simte in spatii deschise unde poate avea loc sa zboare in voie.

Printesa de Wales se inmulteste fara nici un fel de probleme in captivitate. Femela ajunge la maturitate sexuala cu putin inainte de implinirea varstei de un an, masculii ajung la maturitate sexuala ceva mai tarziu, in jurul varstei de 2 ani. In captivitate sezonul de imperechere incepe in luna Septembrie si se termina in luna Decembrie, este acelasi cu sezonul de imperechere din slabaticie. In captivitate pot exista variatii in ceea ce priveste sezonul de imperechere in functie de aria geografica in care sunt crescuti, de exemplu in unele zone sezonul de imperechere se deruleaza primavara incepand cu luna Martie. Avand in vedere ca in captivitate sezonul de imperechere coincide cu perioadele ploioase acest lucru poate avea o influenta si in ceea ce priveste imperecherea in captivitate. Media de oua depuse de femela este de 3-6 oua, iar perioada de incubatie dureaza aproximativ 3 saptamani, masculul nu participa la procesul de dezvoltare al puilor.

Sper sa te ajute :k:

Un papagal Rosella :heart: -Teodora Alina- :heart:

4

Re: Papagalul Printesa de Wales - Polytelis alexandrae

ms mult de informatii cutegirl......si poate intr-adevar silviu ai dreptate ...nici eu n-am auzit pe cnv care sa posede un asemena exemplar....dar sunt foarte frumosi....

,,metalrock,, and animals forever........ :rock:

5

Re: Papagalul Printesa de Wales - Polytelis alexandrae

Eu sincer nu am mai auzit pana acum de aceasta specie de papagal, dar sunt deosebit de frumosi!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

6

Re: Papagalul Printesa de Wales - Polytelis alexandrae

exista cateva informatii si pe acest site

O pereche de perusi si o catea carpatina+1 puiut al acesteia

7

Re: Papagalul Printesa de Wales - Polytelis alexandrae

nici eu nu am auzit de aceasta specie, dar e frumos in poza de mai sus.

----Alex----  :nimfa:  :grey: + Max :X

8

Re: Papagalul Printesa de Wales - Polytelis alexandrae

Eu am citit despre aceasta specie pe site si mi se pare foarte interesant si frumos si mie mi-ar placea sa am unul :rusine:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

9

Re: Papagalul Printesa de Wales - Polytelis alexandrae

cine nu ar vrea ?! smile

5 :aga: Chiky,Pufy,Maslinutza,Puiu si Puiutza+ 1 pui+ 2 oua- 6 :nimfa: Bruno si Perluta, Mafy si Snow, Tzuiu si Tzuiuka 12 :perus: Papi si Pipa+ 3 pui 4 Zebre Australiene: Cipy si Ciry+ 1 pui 1 peste Betta- Beti- 1 :caine: Brack German -Max- 4 Cucuruzi

10

Re: Papagalul Printesa de Wales - Polytelis alexandrae

papagalii printesa de Wales sunt superbi :heart: :heart: :heart:
am gasit si ceva despre ei:
Papagalul printesa de Wales

Nume stiintific: Polytelis alexandrae

Alte nume sub care ste cunoscut: Printesa Papagal, Papagalul Reginei Alexandra, Printesa Galbena, Printesa Alexandra.

Tara de origine a acestor papagali este Australia, mai exact se gasesc in partea centrala si de vest a continentulu, in zonele cu clima uscata. Numele papagalilor vine de la numele Printesei Alexandra a Danemarcei care ulterior s-a casatorit cu Printul de Wales Eduard al VII-lea. In salbaticie se mai gasesc doar cateva exemplare din aceasta specie, insa au fost crescuti in captivitate inca din secolul al XIX-lea.

(Vanesa)
smile

11

Re: Papagalul Printesa de Wales - Polytelis alexandrae

eu am vrut unul dar tot ce am gasit a fost unul mai batran in ungaria

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei