1

Topic: pasarea turaco cu creasta rosie

Pasarea Turaco cu creasta rosie este o capodopera a naturii, are un penaj foarte colorat care creeaza un aspect deosebit.Denumirea internationala, in latina, a speciei este Tauraco erythrolophus.face parte  din familia Musophagidae (literally "banana-eaters") Aspect:Pigmentii care dau culoare penelor pasarii Turaco, rosu si verde, contin cupru.
Pasarea Turaco cu creasta rosie este una dintre cele mai fabuloase pasari, are spatele verde, coada albastra, si creasta, precum sugereaza si numele, este rosiPersonalitate: Este o pasare timida, evita intilnirile cu omul.Pasarea Turaco nu este deloc agresiva.
Zgomotele specifice sunt folosite pentru a comunica cu celelalte pasari.
Pasarile Turaco sunt foarte sociabile, traiesc in grupuri alcatuite din 20-30 de pasari.
Formeaza perechi pe viata, masculul contribuie in cresterea puilor.Alimentatie: Pasarea Turaco cu creasta rosie se hraneste cu fructe, si uneori, alge pe care le obtin de pe extremitatile raurilor.
In special cand au pui, se hranesc si cu insecte si melci.

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

2

Re: pasarea turaco cu creasta rosie

exista mai multe speci ca si marele albastru turaco si turaco Tauraco livingstonii
in prima poza e un marele albastru iar in adoua un livingstonii

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

3

Re: pasarea turaco cu creasta rosie

wow ce pasare ; tongue  wink
viata ne da multe vietati minunate

Animalul nu are nevoie de o pregatire speciala pentru a fi animal. Omul însa pentru a deveni om are nevoie de educatie. Educatia face diferenta dintre oameni si animale.

4

Re: pasarea turaco cu creasta rosie

superba pasare.
am ramas indragostit ... se gaseste in Ro?

Coco - Micul Alexander - Marele Prieten
2x :malex: 3x :caine: 1x :pisica:  1x :hamster: rusesc pitic
Råman un anonim.

5

Re: pasarea turaco cu creasta rosie

nu creed eu am cautat pe google la vanzari si nu am gasit nimica

Animalul nu are nevoie de o pregatire speciala pentru a fi animal. Omul însa pentru a deveni om are nevoie de educatie. Educatia face diferenta dintre oameni si animale.

6

Re: pasarea turaco cu creasta rosie

Este o pasare destul de greu de imblanzit,nu prea cred ca se gaseste la indemana oricui...

7

Re: pasarea turaco cu creasta rosie

carmeryne wrote:

Este o pasare destul de greu de imblanzit,nu prea cred ca se gaseste la indemana oricui...

da foarte desi este pasnica este foarte timida cea ce o face greu de imblanzit

Adaugat: 06-06-2012 11:56

am ceva pt voi cui ii place cea cu creasta rosie sa scrie 1
cui ii place marele albastru sa scrie 2
cui ii place livingstonii sa scrie 3

Adaugat: 06-06-2012 17:16

1,2,3 hahahihiha

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei