1

Topic: Birmaneza

Despre aparitia pisicii birmaneze circula o frumoasa legenda.Legenda are loc acum cateva secole, intr-un templu sacru dedicat venerarii lui Tsun-Kyan-Kse, Zeita de Aur cu ochii albastru safir, care vegheaza asupra calatoriei sufletelor. O suta de pisici de un alb pur cu ochi de culoarea chihlimbarului traiau in acel templu. Intr-o zi, templul a fost atacat de banditi. Se spune ca in timp ce Marea Preoteasa era ucisa, una dintre pisicile din templu a sarit cu toate cele patru labe pe trupul stapanei, pentru a o apara. Acest lucru s-a intamplat in fata unei statui a zeitei. In acel moment, pisica s-a transformat intr-o frumoasa culoare aurie, cu exceptia urechilor, nasului, cozii si picioarelor, care s-au transformat in maro inchis. Ochii au devenit albastru safir, la fel ca ochii zeitei, iar cele patru labe au ramas albe, acolo unde au atins preoteasa, ca semn al puritatii preotesei. A doua zi, preotesele care au supravietuit au fost uimite sa constate ca toate pisicile din templu suferisera aceeasi transformare.
Birmaneza "perfecta" din punctul de vedere al standardului este mare si compacta, cu parul lung si matasos, avand firul ceva mai subtire decat al persanei, cu o textura fina, mereu lucioasa.
Blana este de culoare deschisa, preferabil cu tente aurii si se inchide catre extremitati (cap, urechi, coada, picioare) pana la negru lucios. Varietatile de culoare sunt apropiate de cele ale siamezei - de aceea se face des confuzie intre cele doua rase.
Ochii birmanezei sunt aproape rotunzi, albastri; falcile sunt puternice, aproape patrate, nasul bine conturat, gatul puternic - aspectul general al capului este compact, bine ancorat de corp.
Pisica birmaneza este echilibrata fara excese in nici o situatie. Are un miorlait subtire si atunci cand se hotaraste sa "vorbeasca" o face probabil pentru ati aminti ca este timpul sa ii dai de mancare sau vrea putina atentie din partea ta.
Sunt pisici foarte inteligente care se ataseaza foarte tare de oameni. De asemenea, sunt foarte curioase, le place sa descopere lucruri noi. Sunt sociabile si le place sa fie in preajma oamenilor. Birmaneza isi va forma programul dupa cel al stapanului, si va fi mereu prima care sa-l intampine cand se intoarce de la serviciu.

http://i207.photobucket.com/albums/bb126/dory_b28/3m.jpg

2

Re: Birmaneza

imi place foarte mult aceasta rasa. este preferata mea. pacat ca nu imi pot lua una hmm

3

Re: Birmaneza

da ca ai papagali.mie personal imi place siameza da e draguta si birmaneza

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

4

Re: Birmaneza

nu e vb ca am papagali....ca daca iau pisica de mica o pot obisnui cu ei. dar cainele meu de la milly incoace nu mai vrea pisica si le alearga,dar nu le musca sau doamne fereste omoara.doar ii place sa le alerge

5

Re: Birmaneza

ce....ciudat caine :wow:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

6

Re: Birmaneza

Majoritatea cainilor fugaresc pisicile...asta e in firea lor.

Adaugat: 24-10-2007 21:16

Si acum revenind la birmaneza , as fi curioasa daca mai are cineva rasa asta de pisica si poate sa impartaseasca cate ceva despre ea.Firea ei , obiceiuri , boli la care este predispusa , tot ce se stie despre "subiect":)

7

Re: Birmaneza

pai eu nu am da am o prietena care are un motan alb cu multa blana(dupa descrierea ei banuiesc ca e birmaneza)nimit Keops.eu nu l-am vazut niciodata da poate o rog sa-mi povesteasca despre el si pun si eu aici...

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

8

Re: Birmaneza

si kitty e 'birmaneza'. oricum o iubesc si daca ar fii de rasa si daca e big_smile

In universul minunat al gandurilor...

9

Re: Birmaneza

kitty e pisica din poza?daca da e tare frumoasa wink

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

10

Re: Birmaneza

am o intrebare ....:D care e diferenta intre birmaneza si sacra de birmania ?

11

Re: Birmaneza

CatLove95 wrote:

am o intrebare ....:D care e diferenta intre birmaneza si sacra de birmania ?

nu prea mare diferenta. cred ca mai degraba e o chestie de standarde si asociatii feline. fiecare priveste acceasi rasa in feluri diferite...

12

Re: Birmaneza

Eu am o pisica 3\4siameza si 1/4 birmaneza ..... si am si o nimfa .... sic ...!!!

:fluture: _ LAURA _ :fluture: Ally :nimfa: + Sonny :grey: + 4 puiuti + Maya :perus: + Tisa :pisica:
Printul & Kid :angel: :angel:

13

Re: Birmaneza

CatLove95 wrote:

am o intrebare ....:D care e diferenta intre birmaneza si sacra de birmania ?

diferenta e ca birmaneza are oricine cu o matza mai pufoasa, asa cum oricine care are un catel de talie mica are un pechinez. Birmaneza de fapt si de drept nu exista ca rasa, ci doar sacra de birmania.

14

Re: Birmaneza

am si eu un motan pe nume garfield.e birmanez o sa implineasca in 17 decembrie 2 ani

Adaugat: 21-10-2010 14:37

Am sa va pun si eu o poza cu motanul meu care cred ca e in calduri si se cam bate cu alti motani si are si un "semn" nu mai are un varf dintr-o ureche smile dar cand este in casa este asa bland

15

Re: Birmaneza

cine stie cu ce semn s-o fi ales rivalul lui.. smile

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

16

Re: Birmaneza

Si eu imi doresc una. Am cautat si nu e decat la petshopuri. Nu e bine sa iau de-aici.

17

Re: Birmaneza

ce frumos e  :heart: ..mi-a dat si mie o prietena o asemenea pisica dar a fugarito odata catelul vecinilor si nu am mai gasito  neutral 

vladcrisan wrote:

Am sa va pun si eu o poza cu motanul meu care cred ca e in calduri si se cam bate cu alti motani si are si un "semn" nu mai are un varf dintr-o ureche smile dar cand este in casa este asa bland

Animalele sunt lumea mea! :heart: