1 (edited by iulia_400 14-10-2009 13:28)

Topic: Bichon Bolognese

Ne-am intors si noi cu rezultate exceptionale de la World Dog Show 2009 Bratislava

Nick vom Cristhoph alias Puffi, piticutul meu de 13 luni a obtinut urmatoarele tituluri


Excellent 1, CAJC, WORLD JUNIOR WINNER, JUNIOR BOB

2

Re: Bichon Bolognese

super!!!:D

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

3 (edited by alexandra6 18-02-2010 21:11)

Re: Bichon Bolognese

Buna. Am si eu un bichon bolognese. Pana la ce varsta va creste /.?

Am: 2 papagali kakariki,2 orezari,o broasca testoasa si un catel (Bella) corcitura de bichon

4

Re: Bichon Bolognese

Buna si sa iti traiasca pitica, e tare frumoasa.
Ca si ritm de crestere pana pe la 6-7  luni cresc accelerat, apoi se mai latzesc, lungesc pana in jur de varsta de 1 an.

5

Re: Bichon Bolognese

Multumesc cool   Pana la ce varsta mai musca?

Am: 2 papagali kakariki,2 orezari,o broasca testoasa si un catel (Bella) corcitura de bichon

6

Re: Bichon Bolognese

alexandra6 wrote:

Multumesc cool   Pana la ce varsta mai musca?

Asta depinde doar de tine cum o educi wink

7

Re: Bichon Bolognese

Vreau sa imi iau si eu un catelus fetita din aceasta rasa dar am nevoie de niste sfaturi din partea celor care au catelusi. Eu locuiesc la bloc si desigur sca si catelusul va sta in casa si asi vrea sa imi spuneti cum pot sa il invat sa se ceara afara si sa nu faca mizerie in casa ? Ce mancare pot sa i dau ? Cat de des trebuie sa ii fac baita? Va rog sa ma ajutati ! :pls:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

8

Re: Bichon Bolognese

1.cat e mic il poti invata la scutec cu miros de "treaba lor"exista il petshop-uri,apoi il duci afara cu lesa dar la ore fixe de ex la 7 dimineata apoi la 12(pranz) apoi la 7 dupamiaza si gata,asta e orarul,dar trebuie sa iesi cu el de mai multe ori si apoi fara lesa,tu stai la scara si ea se plimba cum vrea,si v-a cere singurica daca respecti programul.
2.mancare speciala pentru bichon bolognese junior si cand se face mai mare de adult,daca ii dai cat e mic mancarea pe care tu o mananci,ii va face rau la stomac,si vei avea treaba cu servetelul sa il cureti ca face diaree si nu e bine pentru blana lor,ca ai de munca rau de tot.
3.nu foarte des de 2 ori pe luna ar fi de ajuns dar ai grija la urechi si la ochi,si in fiecare seara sa il cureti la ochi mare grija ca necesita mare ingrijire,iti trebuie asa:servetele umede pentru corp,piepten(perie)pentru blana,betisoare de urechi,un fel de crema pentru ochi(urdori,umezeala,murdarie) si este gata,dar daca poti in ficare seara sau de mai multe ori pe zi desi nu e necesar,succes eu am ub bichon bolognese baiat,sper ca ti-am fost de ajutor,succes,succes! :pup:

3 caini,2papagali,1 cal,1gaina de casa,5pisici,1porc!!!

9 (edited by Estera 13-11-2010 13:13)

Re: Bichon Bolognese

Multumesc foarte mult pentru sfaturi ! smile

Adaugat: 07-11-2010 18:01

Vreau sa va mai intreb ceva. Eu vreau sa imi iau o fetita si nu vreau ca sa faca pui si ma intreb cum e mai bine sa o sterilizez sau nu ? Voi ce parere aveti ? Si cu vaccinurile cum se face inafara de cele care se dau cand e pui ? Se da in fiecare an ?
chentloveanimals pune cateva poze cu bichonelul tau smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

10

Re: Bichon Bolognese

ok estera acum nu sunt acasa dar voi pune cand era mic si inca cateva doar ca trebuie sa ii fac,din cate stiu eu nu ii face bine sterilizarea,si eu ma chinui cu catelul meu, imi e frica sa ii dau o jucarie,el sta pe hol si noi in camere si i-am dat sa se joace nu niste jucari,zici ca e turbat,sa nu iesi din camera cat are o trb sa zic asa cu jucariile,si cu mancare l-am ademenit,ca te musca daca il enervezi,si i-am furat jucariile,si s-a dus la mne in camera si a inceput sa caute jucariile,avand in vedere ca vrei sa iei fata e mai bine,ca nu ai treaba cu muscatul,al meu are 2 ani si nu i-am mai facut un vaccin de anu trecut,nu e obligatoriu,doar cat zice veterinarul,acum vreau sa imi iau in shih tzu dar nu stiu de care sa imi iau,fata sau baiat,cu fata am probleme cu acel Mos Craciun sa zic asa,dar am auzit ca vine doare de 2 ori pe an,si daca imi iau baiat am probleme cu imperecherea tu ce mi-ai sugera?

Adaugat: 14-11-2010 00:50

Sunt o criminala:(( cainele din a 4a poza era Toto,intr-o seara l-am scapat din brate,pe parchet,nu a fost cu intentie,si nu a mai putut fi salvat nu o sa uit nici odata imaginea cand era intins pe parchet si nu se mai putea misca,si cand il stigam incepea sa urle,si azi mai plang si imi e dor de el,il vreu langa mine,sa il iau in brate,sa il mangai,sa il alint,e vina mea,nu pot sa ma obisnuiesc,a murit acum 3 ani,l-a dus matusa mea la vet in seara aia cand eu nu ma puteam opri din plans si stateam cu puppy(primele 3 poze) si puppy ma pupa si statea suparat ca plang,a murit la veterinar,nu cred ca ma va putea ierta vreodata :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry: in a5a puppy era cel din spate si toto cel din fata in a7a era puppy dupa baita,el avea obiceiul sa doarma la picioarele mele in puneam seara si mai spre zi venea langa capul meu si dormea acolo,si ma trezeam cu el ca ma pupa pe obraz smile in penultima poza puppy era tuns si im ultima ma privea atent ca nu stia ce fac smile  smile

3 caini,2papagali,1 cal,1gaina de casa,5pisici,1porc!!!

11

Re: Bichon Bolognese

Sunt doi adorabili. Imi pare atat de rau pentru Toto sad  Eu ti-as sugera sa iti iei fetita ca nu este stresata decat de doua ori pe an , pe cand baieteii tot timpul cand simt o femela in calduri. Eu dupa cum am citit pe net am vazut ca scria ca daca sterilizezi femela de cand ii mica inainte de prima menstruatie nu va mai face tumori mamare  hmm  si nici nu mai ai probleme cu ea in perioada de calduri. Acum nu stiu ce sa cred sa o sterilizez sau nu ?

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

12

Re: Bichon Bolognese

Frumuseti , frumuseti ! aveti niste caini adorabili rau :3

Eu inca astept ca catelusa crescatorului sa ii dea viata la bichon-ul meu tongue
o sa pun poze cu el de indata ce il voi lua.

Gestul Conteaza !

13 (edited by Estera 14-11-2010 20:27)

Re: Bichon Bolognese

chentloveanimals tu de unde ti-ai luat frumusetile? Imi poti recomanda o crescatorie de incredere ?

Adaugat: 14-11-2010 20:26

4dollar asteptam atunci in curand poze cu micutul smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

14

Re: Bichon Bolognese

si eu astept Estera smile

Gestul Conteaza !

15

Re: Bichon Bolognese

si noi avem un  catelus  dragalas de 10 luni un bisoon bolognez  pe care  toti  din familie il iubeste  foarte  mult   ,cand  ne asezam la masa se aseaza si el pe coltarul din bucatarie si isi   asteapta si el portia  ,MORRIS   este cel care ne intampina la  usa  blocului nespus de  bucuros  ca am venit  acasa   ,si   cauta  in  plasa  cand  venim  de  la cumparaturi.  Este  un  caine  foarte  jucaus  si foarte  alintat,  recomand   tuturor  aceasta rasa  de  caine  mai  ales  celor care  au  copii  .

Adaugat: 11-11-2011 21:05

:nb:  :nb:

16

Re: Bichon Bolognese

Buna tuturor, sunt noua aici si doresc sa ma ajutati cu numele unui crescator de bichon bolognese. Doresc foarte mult sa cumpar un catelus pentru baietelul meu si atatea am citit pe net despre tot felul de intamplari cu cei care vand catei ca nu mai stiu acum de unde ar fi mai bine sa cumpar. Va multumesc mult de tot.

17

Re: Bichon Bolognese

Canisa Bolognese Uilaki’s White Beauty are pui chiar acum disponibili smile dai un search pe google si sigur gasesti canisa smile te felicit ca ai decis sa il iei de la o canisa!

- Bianca

18

Re: Bichon Bolognese

Va multumesc pentru raspunsul asa de rapid. Am scris e mail sa aflu tot. smile

19

Re: Bichon Bolognese

Mai avem disponibili 2 baietei in varsta de 3 luni si 3 saptamani.

Ne puteti contacta la tlf: 0726400229 sau
email/mess:    bichon_bolognese@yahoo.com

www.bichonbolognese.eu
Canisa Bolognese Uilaki's White Beauty