1 (edited by |--|leyna|---| 15-01-2012 11:27)

Topic: Bulldog Englez

M-am uitat pe la topicuri si nu am vazut sa fie aceasta rasa daca nu am fost eu atenta va rog sa ma scuzati dar mi se deformeaza pagina si imi mai scapa cate un topic big_smile
Mai nou am pus ochii pe aceasta rasa...vazusem pe animal planet o emisiune in care descria aceasta rasa si mi-a atras atentia...de atunci am inceput sa citesc sa ma informez si am zis ca pana la vara imi strang ceva banuti sa-mi cumpar un exemplar din italia  big_smile  dar ma mai gandesc ca totusi e o responsabilitate mare cu un catel in plus big_smile
Si daca tot am deschis eu acest topic sa va prezint rasa rasa  big_smile
Origine,clasificare si istorie
Origine:Anglia
Clasificare FCI:grupa a 2 a-Pinscheri si Schnauzeri-Molossoizi-Caini de turma elvetieni
Unii au numit Bulldog-ul Englez un "paradox al naturii" si au spus ca"Bulldog-ul este un caine frumos in uratenia lui"
Este o rasa foarte cunoscuta si iubita in Anglia. Originile indepartate nu sunt prea cunoscute. Una din ipotezele emise presupune ca bulldog-ul descinde din Molossul din Epir, stramosul comun al dog-ilor. Prima mentiune despre Bulldog este din 1209 in descrierea unei lupte intre cainii macelarilor si un taur. Lupte sangeroase intre Bulldogi si alte animale (tauri, ursi, urangutani) au fost permise in Anglia pana in 1835. Chiar daca acesti caini au fost apoi mai putin cautati, totusi, fanii acestei rase au perpetuat-o panstrandu-i puterea si curajul, dar eliminandu-i apucaturile agresive nedorite si punand accent pe temperamentul bland si aspectul distinctiv.
Descriere
Este un caine de talie medie, masiv, cu un corp greu, indesat, sustinut de picioare scurte, puternice. Are un cap masiv, lat, patratos, cu un craniu scurt, frunte plata si ridata, sprincene proeminente. Botul este scurt, lat si comprimat, cu maxilarul inferior mult iesit in afara fata de cel superior, un nas carn si buzele groase, mari si atarnate. Ochii sunt adanciti in orbite, departati, rotunzi si de marime medie. Urechile sunt departate, mici, atarnate si cu o portiune din partea interna a pavilionului vizibila. Gatul este scurt, gros, iar pieptul este lat si adanc. Parul este scurt si fin, neted si lucios, bine lipit de corp si de culoare bej, maron-roscat, dungat (cu sau fara fata neagra), alb si baltat.
Culorile blanii pot fi:tigrat,alb,maro,cafeniu..Negru nu este permis si este extrem de rar.
Dresaj

Este un caine usor de dresat. Se recomanda ca dresajul sa fie facut pe un ton bland, prietenos, dar ferm fara a fi sever. Trebuie sa fie consecvent si echilibrat.
Inaltime
30 - 40 cm
Greutate
18 - 25 kg
Parerea mea
Eu zic ca acest caine este un caine minunat,frumos si foarte potrivit pentru familile cu copii deoarece este un caine mai puturos cred ca sta foarte mult la mangaiat si alintat big_smile

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

2

Re: Bulldog Englez

Cateva  poze cu aceasta rasa  smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

3

Re: Bulldog Englez

Estera frumaose poze

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

4

Re: Bulldog Englez

Bulldog Englez este o rasa de talie medie, foarte echilibrata.Sunt caini extrem de inteligenti.
Totusi, pentru a avea un astfel de caine este nevoie de resurse financiare, preturile ptr ei sunt foarte mari, peste 600 de euro, si intretinerea...

Am gasit aici niste informatii si poze http://www.hobby-zoo.ro/rase-caini/bulldog-englez

Sunt caini deosebiti, iar cei care aveti o astfel de bijuterie, postati poze

5

Re: Bulldog Englez

mi se pare ca acest caine este cel mai scump in Romania peste 600euro

6

Re: Bulldog Englez

da sunt foarte scumpi deoarece se inmultesc mai greu,nu fac foarte multi pui

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster: