1

Topic: Pentru evitarea neplacerilor

Aici se pot da sfaturi din experientele voastre referitoare la accidente, hranirea gresita, plante toxice, tratamente daunatoare ........

Cazuri recente.
Pasrile noastre sunt expuse multor pericole, care in cele mai multe cazuri se pot evita.
Ex: 1. multa lume fuge cu pasarea la veterinar cand nu i se pare ceva in regula ( teoretic este cea mai buna solutie ) , problema este ca multi veterinari dau o diagnoza dupa ochi si sfatuiesc omul sa ii dea pasari antibiotic, daca nu i sa facut o analiza corecta atunci sansele sunt mici sa ii nimeresca tratamentul ( doza ) potrivit, in asemenea cazuri i se dauneaza papagalului.
2. multi cred ca pasarile exotice au nevoie de o temperatura foarte ridicata, nu este chiar corect, pasarilor ( in general ) lear fi suficienta si o temperatura de 10 grade, nici 20 nu lear dauna, dar la temperaturi foarte mari in locuinta este in general si aerul foarte usca, iar aceasta combinatie este daunatoare.
3. toata lumea vrea sa isi vada animalutul fericit, de acea nu ii refuza nici o dorinta Ex: am cunoscut cazuri unde i sa dat papagalului ciocolata, alcol, craciunita ..... , daca am spus omului ca nu este sanatos, mi sa raspuns ca face asta de mult timp si nu sa intamplat nimic si ca e foarte pofticios si nul poate refuza, nu orice aliment dauneaza pasari imediat dupa ce la savurat, dar ii poate scurta mult viata. Comparatie: si un copil ar manca multe lucruri nestiind ca ii dauneaza, ma intreb daca sunt oameni care iar da ( constient ) copilului o alimentetie gresita doar ca sa nul refuze.
4. taierea aripilor: Eu nu o recomand, cine isi doreste zburatoare trebuie sa le lase sa zboare, nam auzit pana acum ( nu este tarziu ) pe nimeni sa isi fi cumparat hamster si sa vrea sa il invete sa zboare sad ( dar aici sunt teoriile foarte diferite ), cine totusi doreste sa ii taie pasari aripile sad trebuie sa le taie identic pe amandoua partile , nu atat de scurt incat pasarea sa zboare ca un bolovan, trebuiesc scurtate in asa fel ca pasarea sa poata sa planeze fara sa se raneasca.

Multi nu posteaza asemenea experiente, dar din greseli se invata, si este mai bine daca nu face fiecare aceas greseala ci daca se mai invata si din greselile altora, asa sar putea evita multe neplaceri facute in(constient).

Crescatorie papagali. Oti

2 (edited by Iusty 19-02-2012 17:28)

Re: Pentru evitarea neplacerilor

O alta situatie neplacuta pt pasari.

Unii oameni care "iubesc" animalele isi iau papagali ca animale de companie, dar in acelasi timp isi iubesc si mobila sau orice lucru din camera, astfel incat nu vor sa lase pasarile libere prin camera sa zboare. Din aceasta cauza, dupa perioade lungi de stat numai in colivie, pasarile fac atrofie musculara, pot fi afectate de obezitate etc. sad . Nu este sanatos pentru ele. Este bine sa lasati pasarile libere prin camera cel putin o data pe zi.
Eu nu am procedat astfel cu pasarile mele, dar din pacate sunt multi care practica asa ceva... sad

P.S: ramona12, este foarte buna ideea :k: .

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

3

Re: Pentru evitarea neplacerilor

o situatie cu sfarsit tragic..lasarea nesupravegheata a pasarilor in camera .. cred ca s-a mai vorbit dar o persoana si-a gasit perusa intepenita dupa dulap   :cry:   [stiu asta ca m-a sunat pe mine sa o intreb pe prietena mea daca mai are de vanzare ] :cry:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

4

Re: Pentru evitarea neplacerilor

Din pacate si eu am patit asa cu Norisor a mea :cry: . Am iesit cateva minute din camera si ea era intre pat si perete. Traia, dar s-a ranit la aripioara si nu mai putea sa zboare asa de bine. Inca regret ca nu am stat cu ei sa-i supraveghez sad .

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

5

Re: Pentru evitarea neplacerilor

nu cred ca sta cineva cu ochii numai pe ei mereu..nu ai de ce sa te invinovatesti..e bine ca ai vazut-o la timp..la cat de nastrusnice sunt inaripatele noastre..nu ne putem astepta decat la ispravi..DIA mi-a ros cablul de la camera web[sau cum se cheama]..si toti se strecoara dupa perdea sa-mi ciuguleasca florile..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

6 (edited by suana 20-02-2012 12:59)

Re: Pentru evitarea neplacerilor

E un topic necesar zic si eu.Se intampla adesea accidente,mai ales cei care sunt la inceput de drum in a avea pasari si  au nevoie de ajutor.Si de ce nu,sa invatam din greseli.In ultimii ani din fericire nu m-am confruntat cu nici un caz grav.La inceput am patit-o si eu cu primul meu perus dar din cauza neatentiei sotului meu ,el fiind pe usa deschisa de la dulap,sotul meu neatent fiind ,i-a prins putin piciorusul.Insa Villy,fiind foarte cuminte,am reusit sa-l tratez repede.Au mai fost cazuri cand unul din ei a stat infoiat,insa cat de repede am putut le-am administrat medicamentele atat de necesare.Normal ca nu poti sa stai dupa ei toata ziua,insa un program in care sa te ocupi de ei este necesar.Sper sa fie cat mai putine accidente si imbolnaviri din cauza neatentiei sau necunoasterii in ceea ce priveste necesitatile pasarilor.Si pentru a nu zbura,e important ca atunci cand avem pasari sa avem si plase la geamuri.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

7

Re: Pentru evitarea neplacerilor

un sfat? nu dati pufuleti,chipsuri sau alte snak-suri papagalilor lor le plac dar nu sunt bune findca contine sare si poate provoca moartea papagalului
-cumpararea papagalului unui os de sepie pentru tocirea unghilor multi oamnei tau unghile papagalilor pana cand curge sange :cry: