4,326 (edited by mirela72 24-12-2014 17:32)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

O vreau eu daca se poate, de mult i-mi doresc un asemenea papagal, eu mai am 3 perusi alintati .Am si o voliera mare chiar , am luat-o in speranta ca-mi iau si un papagal mare, dar nu am reusit pana acum si stau cu ea goala.Vom avea grija de ea si va fi iubita si alintata ca si perusii mei . Ti-am lasat si un mesaj privat unde ai si numarul meu de telefon. Multa sanatate si o zi buna.Astept un raspuns.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 24-12-2014 17:32[/merge_posts_bbcode]

Craciun fericit tuturor alaturi de familie si''copilasii'' vostri! :lma:

4,327

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Craciun fericit !!!

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

4,328

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ULDg-eLD3ns[/youtube]

4,329

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

alexandraradoi wrote:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ULDg-eLD3ns[/youtube]


waiii ce dragut ce dragut !! sa-ti traiasca e o scumpete si o ffrumusete !!

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

4,330

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Buna seara, vreau sa cumpar acest exemplar marele alexandru
nu sunt convinsa de penajul pe care il are insa cred ca este perioada de schimbare
Proprietarul spune ca are 5 luni dar nu stie inca ce sex are, Ce parere aveti , astept un raspuns !

Multumesc

4,331

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Multumesc  mult Tomanicoleta dar cu ai reusit sa-l vazi ca aici nu este afisat

4,332

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Se copiaza adresa si il vezi direct pe youtube.

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

4,333

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Antonia92 wrote:

Buna seara, vreau sa cumpar acest exemplar marele alexandru
nu sunt convinsa de penajul pe care il are insa cred ca este perioada de schimbare
Proprietarul spune ca are 5 luni dar nu stie inca ce sex are, Ce parere aveti , astept un raspuns !

Multumesc


e puiut sigur !

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

4,334

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Salut.

Sunt Nicolae din Ploiesti si din pacate trebuie sa desfintez mica mea crescatorie  de papagali.Poate cativa de aici ma cunosc ca au cumparat pui de la mine crescuti cu seringa.
Pentru cei interesati am spre vanzare:
-2 perechi mature de marele alexander au 6 ani.(pretul este 1500 lei/perechea sau impreuna 2600lei)
-1 marele alexander baiat matur 5 ani (pretul este 600lei)
-2 perechi de micul alexander pe verde au 8 ani inelati pretul este de 500 lei /perechea)
-2 masculi de micul alexander pe verde unul de 3 ani la 300lei si unul de 7 ani la 250 lei ,au inel inchis la picior
-2 perechi de nimfe
1 femela de nimfa
Mentionez ca pasarile nu sunt blande, sunt crescute in voliera  si sunt destinate reproduceri.
Relati la tel. 0723589535 sau ntudor31@yahoo.com ori aici

4,335 (edited by mihail74 24-04-2015 06:17)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

buna tuturor,suntem Poulie si Bety,avem 3 luni,si suntem foarte blanzi
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 24-04-2015 06:17[/merge_posts_bbcode]

gata ,suntem gata cu sedinta foto,dar nu stiu ce a avut aparatul ca a facut pozele invers

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

4,336

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

mihail74 wrote:

buna tuturor,suntem Poulie si Bety,avem 3 luni,si suntem foarte blanzi
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 24-04-2015 06:17[/merge_posts_bbcode]

gata ,suntem gata cu sedinta foto,dar nu stiu ce a avut aparatul ca a facut pozele invers


vai ce scumpete !!! are si colier, ma dat pe spate !!! fruumosi, sa-ti traiasca !!!  :heart:  :heart:

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

4,337

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Vand marele alexander pe nume Paco de 3 anisori foarte vorbaret , nu mai am timp de el

4,338

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

azi am facut 3 hranitori de inox,ca cele din plastic zici ca sunt comestibile pt ei

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

4,339

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Buna tuturor!
De ce nu mai scrie nimeni nimic  sad
Tocmai am" comandat" si eu un puiut de marele alexander (marti ajunge),si mi-ar face mare placere sa primesc sfaturi de la voi.
Sper ca sunt toti copilasii bine...

4,340

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

ioana31 wrote:

Buna tuturor!
De ce nu mai scrie nimeni nimic  sad
Tocmai am" comandat" si eu un puiut de marele alexander (marti ajunge),si mi-ar face mare placere sa primesc sfaturi de la voi.
Sper ca sunt toti copilasii bine...

pai intai sa iti vina si apoi mai vb,de la cine l-ai luat?

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

4,341 (edited by ioana31 21-07-2015 18:26)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

mihail74 wrote:
ioana31 wrote:

Buna tuturor!
De ce nu mai scrie nimeni nimic  sad
Tocmai am" comandat" si eu un puiut de marele alexander (marti ajunge),si mi-ar face mare placere sa primesc sfaturi de la voi.
Sper ca sunt toti copilasii bine...

pai intai sa iti vina si apoi mai vb,de la cine l-ai luat?

Buna! De la Petru Marcu din timisoara.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 21-07-2015 18:26[/merge_posts_bbcode]

El este puiul nostru.
Nu stim ce varsta are pe inel scrie sk 008 15.

4,342 (edited by iuli78 30-07-2015 15:29)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Buna ! Am cumparat un papagal Marele Alexandru pe 6 iunie de la Domnul Balanoiu Sorin ,dupa spusele crescatorului avea 3 luni atunci cand l-am cumparat si erau sanse mari sa fie baiat ,am ales numele Coco ,primele zile au fost de acomodare ,chiar daca Coco a fost crescut cu mana ,nu pot zice ca este foarte sociabil. Dupa 2 luni de cand este in casa , am observat ca are momente cand pot sa il mangai fara probleme dar are multe momente cand zboara atunci cand vreau sa pun mana pe el (probabil ii este frica ca il prind sa il bag in colivie).
De venit pe mana,vine  cand are chef in special daca tin ceva in mana ce il intereseaza in mod special . Am vazut ca este un mare pofticios ,daca ar fi dupa el ar trebui sa manance tot ce manacam si noi ,daca ne punem la masa si el este in alta camera nu dureaza mult si vine si el in bucatarie.
Deocamdata singurele dezavantaje sunt :
1.Apetitul de a roade orice (butoane de telecomanda,coperti de carti ,rame de tablouri,cabluri,butoane tastatura)
2.Isi face nevoile pe unde apuca(sper ca intr-o zi sa il pot invata sa faca intr-un singur loc)
Papagalul il tin pe balcon de la inceput si dupa o sapatamana se stat acolo il apuca pe la ora 6 dimineata sa faca galagie (scotea sunete asemanatoare cu cele scoase de cioara) doua zile ne-a trezit de dimineata, dupa care am pus o carpa mai mare care sa acopere toata colivia ,chiar daca se trezeste dimineata nu mai face galagie ,am observat ca nu mai este atat de galagios ca inceput. Deocamdata acestea sunt experientele pe scurt cu Marele Alexandru ,imi doream de mult un papagal mare ,acesta am putut sa-l cumpar si nu regret ca l-am luat.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 30-07-2015 15:29[/merge_posts_bbcode]

El este Coco ,am incercat sa pun pozele de aseara ,sper ca acum sa apara.

4,343 (edited by mihail74 08-08-2015 12:50)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

e bine,sunt ok puii,sunt crescuti bine si cu drag,eu am 2 de la el si sunt superblanzi
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 08-08-2015 12:50[/merge_posts_bbcode]

iuli78 wrote:

Buna ! Am cumparat un papagal Marele Alexandru pe 6 iunie de la Domnul Balanoiu Sorin ,dupa spusele crescatorului avea 3 luni atunci cand l-am cumparat si erau sanse mari sa fie baiat ,am ales numele Coco ,primele zile au fost de acomodare ,chiar daca Coco a fost crescut cu mana ,nu pot zice ca este foarte sociabil. Dupa 2 luni de cand este in casa , am observat ca are momente cand pot sa il mangai fara probleme dar are multe momente cand zboara atunci cand vreau sa pun mana pe el (probabil ii este frica ca il prind sa il bag in colivie).
De venit pe mana,vine  cand are chef in special daca tin ceva in mana ce il intereseaza in mod special . Am vazut ca este un mare pofticios ,daca ar fi dupa el ar trebui sa manance tot ce manacam si noi ,daca ne punem la masa si el este in alta camera nu dureaza mult si vine si el in bucatarie.
Deocamdata singurele dezavantaje sunt :
1.Apetitul de a roade orice (butoane de telecomanda,coperti de carti ,rame de tablouri,cabluri,butoane tastatura)
2.Isi face nevoile pe unde apuca(sper ca intr-o zi sa il pot invata sa faca intr-un singur loc)
Papagalul il tin pe balcon de la inceput si dupa o sapatamana se stat acolo il apuca pe la ora 6 dimineata sa faca galagie (scotea sunete asemanatoare cu cele scoase de cioara) doua zile ne-a trezit de dimineata, dupa care am pus o carpa mai mare care sa acopere toata colivia ,chiar daca se trezeste dimineata nu mai face galagie ,am observat ca nu mai este atat de galagios ca inceput. Deocamdata acestea sunt experientele pe scurt cu Marele Alexandru ,imi doream de mult un papagal mare ,acesta am putut sa-l cumpar si nu regret ca l-am luat.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 30-07-2015 15:29[/merge_posts_bbcode]

El este Coco ,am incercat sa pun pozele de aseara ,sper ca acum sa apara.

pe dnl de la care ati luat nu il cunosc,eu am luat de la dnl petrui marcu din gataia(TM)si nu am probleme cu ei,si sunt 2

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

4,344 (edited by iuli78 10-10-2015 20:43)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Intre timp sa mai dat pe brazda ,acum vine ,se aseaza pe umar cand vrea el iar pe mana deocamdata il iau doar daca insist sa pun degetele in zona burtii ,atunci pune un picior pe deget iar apoi il pune si pe celalalt ,au ghearele destul de ascutite sa se simta cand sta pe umar. Usor ,usor se imblanzeste ,trebuie atentie mare la ce poate roade papagalul cand este lasat liber ,ca se poate lasa cu cheltuieli in plus ,la mine butoanele de la telecomanda sun roase unele dintre ele ,nu pot tine camera web pe monitor ca roade cablul ,pixurile sunt o placere pentru el sa le sparga, rama de la tablou (este din lemn) a inceput sa fie roasa de papagal ,oricum trebuie sa stau cu ochi pe el de fiecare data cand il scot din cusca .
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-10-2015 20:35[/merge_posts_bbcode]

As dori sa schimb asternutul pentru papagal ,momentan folosesc rumegus si vroiam sa stiu daca pot folosi si peleti pentru incalzit care se gasesc la Dedeman la saci de 15 kg (14 lei sacul).
Am vazut si in pet-shop peleti cu 4 lei / kg dar nu stiu daca difera foarte mult fata de cei  folositi pentru incalzit.

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-10-2015 20:38[/merge_posts_bbcode]

Intre timp sa mai dat pe brazda ,acum vine ,se aseaza pe umar cand vrea el iar pe mana deocamdata il iau doar daca insist sa pun degetele in zona burtii ,atunci pune un picior pe deget iar apoi il pune si pe celalalt ,au ghearele destul de ascutite sa se simta cand sta pe umar. Usor ,usor se imblanzeste ,trebuie atentie mare la ce poate roade papagalul cand este lasat liber ,ca se poate lasa cu cheltuieli in plus ,la mine butoanele de la telecomanda sun roase unele dintre ele ,nu pot tine camera web pe monitor ca roade cablul ,pixurile sunt o placere pentru el sa le sparga, rama de la tablou (este din lemn) a inceput sa fie roasa de papagal ,oricum trebuie sa stau cu ochi pe el de fiecare data cand il scot din cusca .

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-10-2015 20:43[/merge_posts_bbcode]

As dori sa schimb asternutul pentru papagal ,momentan folosesc rumegus si vroiam sa stiu daca pot folosi si peleti pentru incalzit care se gasesc la Dedeman la saci de 15 kg (14 lei sacul).
Am vazut si in pet-shop peleti cu 4 lei / kg dar nu stiu daca difera foarte mult fata de cei  folositi pentru incalzit.   
(daca se pot sterge mesajele adaugate la orele 20.35 si 20.38 nu am reusit sa le modific.)Multumesc.

4,345

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

salutare, de curand ...de 4 zile mi am luat un marele alexandru. Nu stiu exact ce varsta are, din cate stiu e inca mic.
Pana acum 2 saptamani am avut un micul alexandru, reusisem sa il imblanzesc, venea pe mine ..imi lua mancarea din gura, dar asta cu timpul. Cand am zis ca s a imblanzit, a murit. M am mutat si probabil schimbarea de mediu, curentul, spreiurile de curatenie l au afectat sad((
Micul Alexandru era ffff pofticios, inca din primele zile imi lua arahida de printre gratii, insa marele alexandru se pare ca nu e chiar asa pofticios si e cam speriat.
Voi cum ati reusit sa va imblanziti papagalii

1 :malex: 1 :caine:

4,346

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Pana acum cred ca sa mai imblanzit papagalul, la inceput nu sunt prea sociabili cu noi stapani dar odata cu trecerea timpului incep sa se obisnuiasca cu membri familiei ,cu unii se impaca bine cu altii mai putin, daca papagalul a fost crescut cu mana atunci ar trebui sa se imblanzeasca mai usor.
Eu il am de 6 luni , prima saptamana era destul de fricos si incepea sa zboare cand ne apropiam de el , dupa care incepea sa se urce in cap ,pe umar si mana ,partea buna este ca Marele Alexandru e un papagal pofticios , dupa ce capata ceva incredere si daca te vede manancand ceva nu rezista prea mult fara sa  vina langa tine si cu timpul se creeaza o apropiere ,la inceput ca sa il pun in colivie trebuia sa il fugaresc prin casa sa il prind , si acum dupa 6 luni nu pot pune mereu mana pe el ca zboara cand vreau sa il mangai probabil de frica ca il bag in colivie. Este bine ca la ciocul pe care il are nu musca cu rautate cum fac alti papagali.

4,347

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

salut iuli78, din pacate inca nu s a mai domesticit papagalul meu...e tot asa de sperios. Nu se mai agita asa rau cand ne apropiem dar tot sperios e...daca incerc sa i bag mar sau ceva printre gratii...fuge....ma enerveaza maxim!
nu e crescut la mana, dar e oarecum pui ....in constanta nu exista crescatori buni ...sa ii creasca la mana...iar cineva sa imi transporte din alt oras...parca mi a fost frica sa u pateasca ceva.
Al meu nici macar pofticios nu e....celelalt papagal al meu era pofticios...din a doua zi de cand l am luat...venea sa manance din mana de printre gratii ....si ala era si adult.
offf...nu trebuia sa ma grabesc cu papagalul, trebuia sa caut un crescator bun. asta e
sper sa si revina si asta

1 :malex: 1 :caine:

4,348

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

mihail74 wrote:
ioana31 wrote:

Buna tuturor!
De ce nu mai scrie nimeni nimic  sad
Tocmai am" comandat" si eu un puiut de marele alexander (marti ajunge),si mi-ar face mare placere sa primesc sfaturi de la voi.
Sper ca sunt toti copilasii bine...

pai intai sa iti vina si apoi mai vb,de la cine l-ai luat?

este mai putin important,important este sa fie bland ,si sanatos,restul vine de la sine intr-un fel

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

4,349

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Eu atunci cand am luat papagalul in luna iunie ,nu prea avea de unde alege ,in piata Brick era un domn care vindea un mascul mai in varsta cu 1200 lei ,mai erau si la 800 dar nu erau pui ,mai avea si cineva din Cumpana 2 pui de papagali dar disparuse anuntul cand ma hotarasem sa cumpar ,singura varianta sa cumpar un pui cu 800 lei in acel moment era sa fac un drum pana la Bucuresti.
  Din cate am observat ,deocamdata Coco se intelege mai bine cu mine in sensul ca pot sa il mangaii (nu sta tot timpul) ,vine pe mine , pot sa il iau pe deget ,il pot pune in cusca ,vrea sa ma pupe  ,oricum nu pot spune ca se comporta la fel de bine cu ceilalti membri ai familiei ,de exemplu le sta pe umar ocazional dar sa puna mana pe el de bunavioe nici vorba ,de multe ori zboara cand indreapta mana mai insistent spre el sau incepe sa deschida ciocul cu tendinta sa apuce de degete si scoate in acest timp  niste sunete de parca se mira si spune coco.
Trebuie rabdare cu acesti mici  teroristi ,nu stiu cum se comporta alti papagali cand li se da drumul prin casa ,dar pe Coco trebuie sa il supraveghez in permanenta ,ca daca il las putin nesupravegheat exista riscul sa se lase cu cheltuieli neprevazute din partea mea ,zici ca are mancarimi in ciocul ala si este si insistent in obraznicii,se da la webcam-ul de pe monitor ,la router si cablurile din spate ,butoanele de la telecomanda , atunci cand in afara coliviei exista riscul sa isi faca nevoile pe unde il apuca ,pe covor ,parchet, usa si mai neplacut pe haine ,la cat de mult ii place sa faca mizerie zic ca este  un porcusor nu papagal. :porc:
   Acum dupa 6 luni de convietuit ,daca as fi stiut ce ma asteapta in acest timp nu cred ca imi mai trebuia papagal la bloc.

4,350

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

iuli78 wrote:

Eu atunci cand am luat papagalul in luna iunie ,nu prea avea de unde alege ,in piata Brick era un domn care vindea un mascul mai in varsta cu 1200 lei ,mai erau si la 800 dar nu erau pui ,mai avea si cineva din Cumpana 2 pui de papagali dar disparuse anuntul cand ma hotarasem sa cumpar ,singura varianta sa cumpar un pui cu 800 lei in acel moment era sa fac un drum pana la Bucuresti.
  Din cate am observat ,deocamdata Coco se intelege mai bine cu mine in sensul ca pot sa il mangaii (nu sta tot timpul) ,vine pe mine , pot sa il iau pe deget ,il pot pune in cusca ,vrea sa ma pupe  ,oricum nu pot spune ca se comporta la fel de bine cu ceilalti membri ai familiei ,de exemplu le sta pe umar ocazional dar sa puna mana pe el de bunavioe nici vorba ,de multe ori zboara cand indreapta mana mai insistent spre el sau incepe sa deschida ciocul cu tendinta sa apuce de degete si scoate in acest timp  niste sunete de parca se mira si spune coco.
Trebuie rabdare cu acesti mici  teroristi ,nu stiu cum se comporta alti papagali cand li se da drumul prin casa ,dar pe Coco trebuie sa il supraveghez in permanenta ,ca daca il las putin nesupravegheat exista riscul sa se lase cu cheltuieli neprevazute din partea mea ,zici ca are mancarimi in ciocul ala si este si insistent in obraznicii,se da la webcam-ul de pe monitor ,la router si cablurile din spate ,butoanele de la telecomanda , atunci cand in afara coliviei exista riscul sa isi faca nevoile pe unde il apuca ,pe covor ,parchet, usa si mai neplacut pe haine ,la cat de mult ii place sa faca mizerie zic ca este  un porcusor nu papagal. :porc:
   Acum dupa 6 luni de convietuit ,daca as fi stiut ce ma asteapta in acest timp nu cred ca imi mai trebuia papagal la bloc.


    Da , in general asa este ....papagalul se ataseaza de o singura persoana adica de persoana care ii da cea mai multa atentie la inceput in noul camin. Si mai e ceva important , daca papagalul e mascul tendinta e sa fie mai atasat de o fata sau femeie dupa caz , iar daca e femela atunci atasamentul cel mai pronuntat este desigur pentru o persoana de sex masculin. Crescatorii experimentati de papagali blanzi au confirmat acest comportament la mai multe specii de papagali.
    Odata cu trecerea timpului , dupa ce ajunge la maturitate nu mai roade tot ce prinde si in timp poate fi educat, sa fie mai "cuminte"  eu detin si un Jako bland,  acum are 1 an si 10 luni si inca mai lucrez la educarea lui....dar sunt anumite locuri in casa unde stie ca nu are voie si zice singur " nu-i voie - nu-i voie " deci trebuie dedicare la inceput cu ei si rezultatele se vor vedea pe masura.
Marele alexandru sunt foarte inteligenti si cand incep sa vorbeasca iti dai seama ca a meritat investitia.
In general e bine sa aiba un program zilnic de zbor iar restul timpului in colivie .
Si bineinteles  zilnic  timp de 10-15 minute sa i se acorde atentie maxima , sa se simta bagat in seama .... ceva desert delicios pt el cum ar fi mar sau alt fruct dupa care e inebunit si gata l-ai ademenit sa faca cum vrei tu....au si pasarile slabiciunile lor.... daca ai prins punctul slab il poti educa si invata foarte usor .
E frumos un papagal bland in casa ,care vine pe umar si altadata ar intra si in farfurie.. sa ii dai si lui ...ca e foarte pofticios....si e vai de cel ce nu ii da si lui... macar o bucatica de ceva... nu mai scapi de el.
Intradevar au o slabiciune pentru cabluri  si tastaturi ......ar rearanja ei ...papagalii... butoanele la tastatura si la cabluri trebuie sa vada cate fire de cupru sunt  doua sau trei.... smile
Deci.. da ...nu trebuie lasati nesupravegheati in casa...la fel si un catelus, cand e pui , pana se maturizeaza intodeaunea fura pantofii si tot ce prinde ca sa roada ,dar odata cu maturizarea pierde mare parte din acest instinct.
  Eu o spun din experienta , la inceput nu credeam ca voi reusi sa imblanzesc un papagal salbatic care nu era crescut la mana dar cu rabdare se poate...iar cat despre cei crescuti la mana treaba e mult mai simpla si nu ar trebui sa se comporte ca o pasare salbatica.
Deci in concluzie...papagalii au si ei ,fiecare specie in parte frumusetea si inteligenta lor ...iar un mare adevar e ca nu ii intalnesti in orice casa ....deci sunt speciali in felul lor.
Sanatate la inaripate ! wink

http://Speedy2013.sunphoto.ro/