14,726

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

rica wrote:

Pai ai tai ce asteapta?


nu stiu ce sa zic femela mult prea agresiva cu el!s-au din cauza ca masculul a pierdut cateva pene de la aripi si poate asta sa fie cauza o mica naparlire oricum am sa le las cuibul sa vedem......

14,727

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Sedinta foto cu Micu&Juna.

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,728

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Ce frumosi papagali ai !  :perusi:

Animalele sunt viata , sufletul si lumea mea !
Am avut pesti , iepuri si pisici si am caini si pisica , dar... Ceal maai mult ..Il iubesc pe Wuinner ! E cel mai bun prieten cand esti suparat si un bun exemplu de urmat !
Animalele nu se razbuna la fel ca oamenii , dar la fel ca oameni ele iubesc , simt si traiesc momentul !

14,729

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Sa-ti traiasca.

Eu am ramas la 4 pui din 5 oua.
Cel mai mare a inceput sa se imbrace.
Masculul face naveta de la hranitori la ei in cuib, toti 4 au gusile super pline.

http://ricas.sunphoto.ro/

14,730

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

rica wrote:

Sa-ti traiasca.

Eu am ramas la 4 pui din 5 oua.
Cel mai mare a inceput sa se imbrace.
Masculul face naveta de la hranitori la ei in cuib, toti 4 au gusile super pline.

Bravo, asteptam poze cu ei imbracati sa vedem ce combinatii de culori au aparut.  :k:

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,731

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Combinatii nu prea au din ce sa iasa. Amandoi sunt ca baiatul tau, dar nu se stie ca la ultima tura a iesit unu ca fata ta din aceeasi combinatie.
O sa le fac si o sa le urc dupa ce au ceva pe ei, acum sunt aproape chei si urati cu spume.

http://ricas.sunphoto.ro/

14,732

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Micu si Juna nu sunt ai mei , sunt la mama mea, baiatul meu e frate cu Micu si este pied recesiv, mai mult galben. La pui se pot arata gene mostenite de la parintii parintilor  big_smile .
Juna este in calduri acum dar are doar sase luni, asa ca nu va face pui. Dintre ei doi nu stiu descedenta decat pe a lui Micu pana la bunici, de la Juna nu stiu decat parintii.
Vorbeam de combinatii de culoare pentru ca am o curiozitate fantastica in ceea ce priveste transmiterea mutatiilor de culoare .

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,733 (edited by rica 27-03-2015 13:51)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Stiu ca se transmit genele de la bunici, stra... samd.
Dupa cum ziceam mai sus cel mai bun exemplu l-am avut la seria trecuta de pui.
Parinti amandoi ca fetita ta si din 3 pui decat unul a semanat cu ei. Ceilalti doi deloc, unul albastru si unul galben.
http://ricas.sunphoto.ro/Perusi/101275490
In poza din link avem pariniti stanga/ dreapta si pe misloc puii.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 27-03-2015 13:51[/merge_posts_bbcode]

@Setris ti-am promis ca voi reveni cu detalii cand se imbraca puii.
Ei bine seria asta toti 4 sunt absolut identici cu parinti lor.

http://ricas.sunphoto.ro/

14,734

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Buna..mi.am cumparat si eu un perus si nu stiu prea multe despre ei...are 10 saptamani e pui...il iau in mana pe deget nu fuge de loc nu i este frica de mine e chiar super...

14,735

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

costymoraru wrote:

Buna..mi.am cumparat si eu un perus si nu stiu prea multe despre ei...are 10 saptamani e pui...il iau in mana pe deget nu fuge de loc nu i este frica de mine e chiar super...

ti ai cumparat si un perus? big_smile ii tii pe amandoi in aceelasi colivie?

1 :malex: 1 :caine:

14,736

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Da mi.am cumparat si perus si il tin in alta colivie pt ca e pui si din cate am inteles cu Micul Alexander nu e de stat..am inteles ca sunt agresivi cu alte pasari si mai bine asa...m.am enervat aseara ca al meu a ramas tot speriat  a venit o data in 3 luni sa manance mar de la mine si atat tot fricos e...si am zis ca m.am saturat si vreau un papagal care pot sa.l dresez care pot sa.l tin pe deget sa.l iau in palma sa manance din palma etc...asa e de scump.. :heart:  :perus: pot sa.l iau cand vreau in palma si nu se sperie. ...si pe Paco il las asa cu salbaticia lui ca vad ca nu se poate dresa nici cu foamea mai bine moare decat sa vina sa manance din mana..si atunci am cu c8ne sa ma joc poate isi va da drumu si Paco cand vede ca nu o sa.l mai bag chiar asa de mult in seama...poate il fac gelos

14,737

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Gelos nu, dar curios sigur si curiozitatea il va impinge la tine.

http://ricas.sunphoto.ro/

14,738

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

ce bine ca macar pe perus poti sa il iei in mana! big_smile super, cum il cheama?

1 :malex: 1 :caine:

14,739 (edited by costymoraru 11-04-2015 13:48)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Cocuta big_smile e comic si numele si el....
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-04-2015 19:05[/merge_posts_bbcode]

Cocuta al meu

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-04-2015 19:17[/merge_posts_bbcode]

Trebuie tinut si perusu vre.o 2 sau3 saptamani in colivie fara sa.i dau drumu ca sa se obisnuiasca cu camera sau pot sa.i dau drumu...oare daca e liber Paco sa.l las si pe cocuta?  Nu se bat? Sau sa.i las separat afara...nu stiu....voi care aveti sau stiti astept o idee.ms

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 11-04-2015 13:47[/merge_posts_bbcode]

Ma adresez cuiva care are multa experienta..am un perus (10 saptamani ) si un Micul alexander  (6 luni) intrebarea mea ar fi:
oare sa.i las pe amandoi afara din colivie sa zburde prin camera sau sa le dau drumu separat.????.credeti ca sar putea sa se ataseze unu de celalalt...sau sar putea rani sa.l bata micul alexander? ????

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 11-04-2015 13:48[/merge_posts_bbcode]

Pacoo

14,740

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

costymoraru wrote:

Cocuta big_smile e comic si numele si el....
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-04-2015 19:05[/merge_posts_bbcode]

Cocuta al meu

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-04-2015 19:17[/merge_posts_bbcode]

Trebuie tinut si perusu vre.o 2 sau3 saptamani in colivie fara sa.i dau drumu ca sa se obisnuiasca cu camera sau pot sa.i dau drumu...oare daca e liber Paco sa.l las si pe cocuta?  Nu se bat? Sau sa.i las separat afara...nu stiu....voi care aveti sau stiti astept o idee.ms

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 11-04-2015 13:47[/merge_posts_bbcode]

Ma adresez cuiva care are multa experienta..am un perus (10 saptamani ) si un Micul alexander  (6 luni) intrebarea mea ar fi:
oare sa.i las pe amandoi afara din colivie sa zburde prin camera sau sa le dau drumu separat.????.credeti ca sar putea sa se ataseze unu de celalalt...sau sar putea rani sa.l bata micul alexander? ????

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 11-04-2015 13:48[/merge_posts_bbcode]

Pacoo

la cat ii cnosc e pe micul alex,nu ti-as recomanda,au n cioc extrem de puternic,eu le-am administrat un medicament lui cocuta si paco pt raie deplumanta,si cu tot cu manusa speciala tot mi-a dat sangele cand a reusit sa ma apuce de deget,prin manusa,asa ca mai bine nu,daca vrei sa il mai vezi in viata

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

14,741

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

mihail74 wrote:
costymoraru wrote:

Cocuta big_smile e comic si numele si el....
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-04-2015 19:05[/merge_posts_bbcode]

Cocuta al meu

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-04-2015 19:17[/merge_posts_bbcode]

Trebuie tinut si perusu vre.o 2 sau3 saptamani in colivie fara sa.i dau drumu ca sa se obisnuiasca cu camera sau pot sa.i dau drumu...oare daca e liber Paco sa.l las si pe cocuta?  Nu se bat? Sau sa.i las separat afara...nu stiu....voi care aveti sau stiti astept o idee.ms

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 11-04-2015 13:47[/merge_posts_bbcode]

Ma adresez cuiva care are multa experienta..am un perus (10 saptamani ) si un Micul alexander  (6 luni) intrebarea mea ar fi:
oare sa.i las pe amandoi afara din colivie sa zburde prin camera sau sa le dau drumu separat.????.credeti ca sar putea sa se ataseze unu de celalalt...sau sar putea rani sa.l bata micul alexander? ????

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 11-04-2015 13:48[/merge_posts_bbcode]

Pacoo

la cat ii cnosc e pe micul alex,nu ti-as recomanda,au n cioc extrem de puternic,eu le-am administrat un medicament lui cocuta si paco pt raie deplumanta,si cu tot cu manusa speciala tot mi-a dat sangele cand a reusit sa ma apuce de deget,prin manusa,asa ca mai bine nu,daca vrei sa il mai vezi in viata

wow, asa cioc puternic au? inseamna ca pe mine cand ma ciupeste asa, doar ma atentioneaza ...

1 :malex: 1 :caine:

14,742

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

e bine sa ne spunem pataniile,eu am invatat de pe acest forum multe lucruri,dar unele a trebuit sa le invat singur,si mancarea pe care le-o dau o fac singur si nu am avut niciodata probleme cu puii sau cu adultii,ok,asta pana acum,daca dau un sfat nu inseamna neaparat ca trebuie si respecat intocmai,pt ca pana la urma fiecare papagal are caracterul lui, si situatiile nu sunt identice in toate cazurile,

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

14,743

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Progresam pe zi ce trece....

14,744

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Buna tuturor! Sunt noua pe sectiunea "perusi" caci nu am avut probleme cu ei dar de ceva vreme Piscotica nu e bine.cred ca e racita.scoate niste sunete ciudate ca si tusea poductiva la noi ,stranuta de maai multe ori una dupa alta la intervale mai mici de o secunda si respira greu din cand in cand mai vomita din cauza tusei.ce pot sa ii dau pana ajung cu ea la veterinar?? :perus:

My Pets
Pistoc :arici: ,Pappy :grey: , Coco :perus: ,Piscotzica :perus: ,Teddy :caine:
Love all :heart: !! :hug:

14,745 (edited by costymoraru 28-04-2015 20:06)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Va rog sa ma ajutati cu o problema....am un perus de 1 luna are 16 saptamani si de ieri e tot asa molesit sta cu ochii inchisi nu mai canta nu mai e asa energic ce sa fac? Am intrebat.o pe nevasta si a zis ca a mancat  tine foarte mult ochii inchisi oare de ce ? Daca bag mana in colivie zboara de pe o stinghie pe alta deschide ochii acum sta iar cu ochii inchisi
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 28-04-2015 20:06[/merge_posts_bbcode]

sad

14,746

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Cum face cacutza?
Ce a mancat in afara de mei?

http://ricas.sunphoto.ro/

14,747

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

poti sa ii dai picaturi multivitaminico de la padovan. de preferat sa ii pui in putin ou fiert tare si pisat pe care sa fii sigur ca-l mananca tot

14,748

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Pai nimic doar mei mananca adica e un amestec de seminte si are si mei...

14,749

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Si ai vreo floare, planta ceva din care sa fi ciugulit, gustat?

Caca cum face?

http://ricas.sunphoto.ro/

14,750 (edited by costymoraru 29-04-2015 13:14)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Vreau sa.l duc la veterinar azi cand aj7ng acasa de la lucru...poate i da vitamine sau sa vad ce reteta i scrie....
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 29-04-2015 13:12[/merge_posts_bbcode]

Da..am o planta langa colivie si o gustat pe urma am indepartato de colivie

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 29-04-2015 13:14[/merge_posts_bbcode]

Caca nu stiu exact..ca am nisip si seminte pe jos si am si caca de acum 2 zile k.am la 3 zile i fac curat.