14,501

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Dar eu vreau.Daca vreau sa-i reproduc trebuie sa ii tin in colivii diferite?

14,502

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Da. colivii separate si spatioase.

14,503

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Eu am 2 colivii destul de spatioase, dar ma gandeam sa fac din 2 una, nici asa nu s-ar reproduce?

14,504

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

pot deveni agresivi unii cu altii perechile.

14,505

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Mi-ar fi mie mai usor sa ii ingrijesc, nici nu prea am spatiu, chiar nu se pot reproduce si asa?

14,506

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

de ce tii neaparat sa-i reproduci?

14,507

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Pentru ca imi doresc de cand am luat fetitele sa le reproduc, crezand ca sunt pereche, si acum am luat 2 masculi tocmai cu scopul acesta..

14,508

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

pai si de ce iti doresti sa-i reproduci? asa de dragul de a-i reproduce? daca nu te poti ingriji de 2 perechi de perusi in 2 colivii separate, cum te v ei ingriji de un eventual de 4 maturi si vreo 12 pui?

14,509

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

O sa ma descurc eu, deocamdata nu am spatiu suficient, dar o sa fac..

14,510

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

atunci fa spatiu, asigura-te ca ai timp si disponibilitatea sa te descurci si abia apoi te poti gandi sa-i reproduci. doua colivii separate una langa alta ocupa acelasi spatiu cu 2 colivii unite. nu ai spatiu, timp, nu poti, nu ii reproduce. poti renunta la o pereche si sa te ocupi doar de una singura.

14,511 (edited by OtiliaM 24-05-2014 10:34)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Imi este greu sa renunt la fetitele mele, le-am crescut de cand erau puisori.Am incercat varianta sa iau un mascul, dar l-au omorat, asa ca singjura varianta era sa iau inca 2 masculi, ma gandesc ca asa nu o sa mai existe "gelozia", asa cum era inainte..
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 24-05-2014 10:34[/merge_posts_bbcode]

Aleku, ti-am ascultat sfatul.Astazi am amenajat amandoua coliviile pentru micutii mei.Cam asa arata:

http://s8.postimg.org/v0abc0ow5/capture_20140524_112514.png
sube fotos

http://s11.postimg.org/6j2yvcyo3/capture_20140524_112555.png
subir imagen

http://s11.postimg.org/tw10dvern/capture_20140524_112620.png
subir imagenes

Luni o sa le iau si lui Mia si Cocolino cuib :d

14,512 (edited by fox87 24-05-2014 18:56)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

sunt groaznic de mici coliviile, punele bete naturale(salcie)
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 24-05-2014 18:56[/merge_posts_bbcode]

pune-le

14,513

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

vaiiiii ... coliviile alea minuscule. tu in alea vrei sa-i inmultesti. nuuu in nici un caz. nicimacar unite nu sunt potrivite nici pt o singura pereche. alea sunt conditii ?

14,514

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Colivia din stanga este buna,dar cu conditia sa le mai dai drumul prin casa...

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

14,515

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

ce colivie din stanga. e o idee mai mare. nu e buna deloc sa inmultesti perusi in ea. gandeste-te daca ar scoate 6 pui, ce s-ar intampla?

14,516

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Da...nu e buna sa tina si puii in ea. smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

14,517

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Ok, dar cam care ar fii dimensiunile unei colivii pt a-i putea reproduce?

14,518 (edited by gaby354 26-05-2014 17:58)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Cam 60 cm lungime,40 latime...
Daca nu te deranjeaza aspectul iti poti confectiona tu 2 colivii sau chiar o voliera marisoara si vei iesii mult mai ieftin.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 26-05-2014 17:58[/merge_posts_bbcode]

gaby354 wrote:

Cam 60 cm lungime,40 latime...
Daca nu te deranjeaza aspectul iti poti confectiona tu 2 colivii sau chiar o voliera marisoara si vei iesi mult mai ieftin.

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

14,519

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Dar nimeni nu intreaba daca sunt perechile formate?
Mai bine pentru inceput ii pui pe toti patru la gramada sa vezi care cu care se imperecheaza si abea dupa iti faci griji de imperechere.
Pana nu ai perechile formate nu vor face pui.

http://ricas.sunphoto.ro/

14,520

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

si pana sa le puna p[e toate 4 la un loc, iitrebuie o colivie in care sa poata sa-i puna pe toti la un loc.

14,521

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Micuti mei  :perus: 
Este potrivit cuibul?s au e prea mic? :perusi:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

14,522

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Cuibul pare ok ca marime; servetelele nu au ce cauta acolo.Pune o poza fara servetele.
In mod normal, fundul trebuie sa fie dintr-un lemn ceva mai gros care sa aiba o adancitura de cca. 8 cm diametru in care femela sa poata sa tina outele fara sa alerge dupa ele prin tot cuibul.
Ca material de cuib, perusii prefer cativa fulguti propii si eventual cand apar puii ceva talaj.

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

14,523

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Are gaura prea mare pentru perusi si nu este destul de adanc.
Rumegus de la pet shop poti pune de la inceput si ei vor scoate surplusul afara si vor face din rumegus gaura de care zice colegul mai sus.

http://ricas.sunphoto.ro/

14,524

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Are o scobitura,dar parca e cam mica big_smile

Animalele sunt lumea mea! :heart:

14,525

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

e mica.
Pune rumegus mai mare si isi face ea singura loc in care sa stea ouale fara sa fuga.

http://ricas.sunphoto.ro/