9,301

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

ionutzzz wrote:

Da am vazut filmuletul cu Bella, eu nam cupe , dar am cateceva , sper sa ii atraga atentia.Multumesc de raspuns sandutza.

Buna Dana! Multumim frumos pentru raspuns!  :floare:

Adaugat: 07-08-2011 12:12

Mai adaugam cateva poze cu Iris in speranta ca poate va fi mai usor sa aflam daca este baietel sau fetita.  smile
Si am mai avea o nelamurire legata de aspectul exfoliat al extremitatilor ceromei si cioculetului.
Stiti cumva care ar putea fi cauza si ce solutii avem pentru a rezolva asta?

P.S.: Os de sepie are la indemana oricand (am inteles ca este foarte bun pentru a-si toci gherutele si cioculetul si ca ar fi totodata o foarte importanta sursa de calciu si minerale).

Primul copil: Iris :angel: (o perusita dulce foc si foarte cumintica ) pe care mami si tati o iubesc mult de tot :heart:

9,302

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

silviu wrote:

100%, este fetita. Sa-ti traiasca!  big_smile

Multumim Silviu!  :k:

Si in legatura cu exfolierea extremitatilor ceromei si cioculetului ne poate da cineva mai multe detalii?   hmm

Primul copil: Iris :angel: (o perusita dulce foc si foarte cumintica ) pe care mami si tati o iubesc mult de tot :heart:

9,303

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Bun venit andra-marina, ai o perusita foarte frumoasa ,o culoare superba .... sa-ti traiasca....

:perusi: Sfaturile bune sunt cel mai probabil ignorate, dar asta nu este un motiv ca , sa nu le oferi. smile  ~~SANDA~~ 1 perus Bella si al 2-lea(coco care s-a dus la ingerasi) sad(

9,304

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Sa ma mai chinui sa il invat pe koco sa vorbeasca sau sau sa renunt?(Tinand cont ca o are pe dudy) dar ma gandeam cum de kimmy(papagsaalul utilizatorului setris) vorbeste chiar daca are papagalita?!

Un pic de iubire face mai mult decat un varf de legi!
1 papagal perus (Koco) :perus:  :heart:

9,305

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

sandutza wrote:

Bun venit andra-marina, ai o perusita foarte frumoasa ,o culoare superba .... sa-ti traiasca....

Buna Sanduta! Multumim pentru urare :pup: 
Sa speram ca toti inaripatii  :perus:  nostri vor fi la fel de sanatosi si cumintei ca si pana acum. Va saluta inclusiv Iris cool

Primul copil: Iris :angel: (o perusita dulce foc si foarte cumintica ) pe care mami si tati o iubesc mult de tot :heart:

9,306 (edited by dana1 08-08-2011 08:56)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

KIMMY a fost invatat sa vorbeasca de pui [cred]  si in general singuratatea favorizeaza imitarea stapanului[posesorului]..incearca daca ai timp ..ce ai de pierdut? la mine DIA vrea calcata si SISI nu prea stie ce sa-i faca.. smile

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

9,307

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

ieri am ajuns acasa,am avut supriza sa vad ca stinghia pe care stateau perusii este toata roasa,l-au subtiat foarte tare,tot ce apuca rod,partea de plastic de la oglinjoara,recipientul de mancare,colturile de la cuib,au os de sepie dar nici nu-l baga in seama,poate fiindca ca nu are nici un gust,nu-mi explic alceva,au stat doua zile singuri,au avut mancare la discretie,pe langa ca recipientul de mancare era plin,le-am mai pus si pe un capac de borcan pe fundul coliviei,nu s-au atins deloc de mancare,puf alb peste tot(chiar daca nu sunt in perioada de naparlire),s-au imperecheat acum cateva zile,asa a-ti patit si voi cu inaripatele voastre in aceasta perioada?
ma gandeam sa le pun bloc mineral,poate el o sa aiba mai mult succes ca si osul de sepiem,voi ce sfat imi dati?

-Ioana-

9,308

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

buna ziua! spunetim si mie va rog ce fructe si legume mai pot da perusului? momentan i dau mar ca fruct si ca leguma morcov, patrungel, si salata verde. multumesc!

9,309 (edited by dana1 09-08-2011 12:21)

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

frunze de papadie.ramurele de salcie.tei..desi nu stiu nici eu daca e buna teita..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

9,310

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Gabriel , cum de ai reusit sa til inveti cu fructe si legume?!? :rusine:
La mine este un chin , daca nus seminte nu mananca si de moare de foame...
Ce ziceti , am vazut niste clipuri pe net unde perusi respectivilor faceau dus la ciuveta. Credeti ca ar fi o metoda buna sa incerc asta cu Cipri ?  :idee:

Animalul de companie ne este un prieten desarvasit,
Si primeste drept rasplata , afectiunea noastra toata
:hug:

9,311

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

As vrea sa i'au o nimfa! big_smile Dar nu stiu ce sa fac cu perusii pentru ca mi'e mila de ei daca le dau drumul si mi'e mila de ei si daca ii dau cuiva pentru ca nu stiu cum sunt ingrijiti!cred ca o sa ii pastrez si pe ei si o sa iau o colivie mare pentru toti1:X

Un pic de iubire face mai mult decat un varf de legi!
1 papagal perus (Koco) :perus:  :heart:

9,312

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

mie mila sa le dau drumul...unde???lasi perusii in colivia lor si nimfa separat..nimfele nu bat perusii..la mine fetele il mai trag de mot pe nimf.. :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

9,313

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Buna tuturor! :hug:
Nu prea am mai intrat....ca sa ma revansez cateva pozee :wis:
P.S. ionutzzz ideea cu baita din chiuveta nu e una asa de rea eu asa imi spal si nimfa si micuta perusica se balacesc de nu se poate si nu au nici o problema dar ai grija ca poti ajunge si tu sa faci baie daca stai prea aproape de ei cand dau din aripi :sanatate:

O nimfutza dragalasa: :nimfa: Kiiky :nimfa:

:heart: :heart: YonusSsha :heart: :heart:

9,314

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

roco al meu mananca si morcov si patrunjel si ramurica de salcie si mar si salatica... dar si al meu pisca foarte rau de ceva timp. si nu stiu ce sa fac sa nu mai ciupeasca asa tare... sta mai tot timpul pe mine cand este liber prin camera. deci daca stie cineva ce pot sa fac sa nu mai ciupeasca va rog sa imi spuneti si mie... multumesc!

9,315

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

se asorteaza la culoare fetele tale.. :k:    ei in general pisca atunci cand ii scoti din colivie apoi se linistesc[le invadezi teritoriul]..am si puiu meu care ma mai stanteaza..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

9,316

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Ok,multumesc pentru raspuns yonusha , momentan din curiozitate a trecut la spaima dar astept sa se calmeze si poate poate isi da drumul  :sol:

Animalul de companie ne este un prieten desarvasit,
Si primeste drept rasplata , afectiunea noastra toata
:hug:

9,317

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

nu'mi mai iau nimfa! big_smile raman tot la perusii mei dragi! :floare:  :floare: Dar daca conving omul de la petshop sa mi'o dea la jum de pret...de ce nu?:)):)):))

Un pic de iubire face mai mult decat un varf de legi!
1 papagal perus (Koco) :perus:  :heart:

9,318

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Incearca si  la crescatori , mai usor targuesti cu ei parerea mea :idee: .

Animalul de companie ne este un prieten desarvasit,
Si primeste drept rasplata , afectiunea noastra toata
:hug:

9,319

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

ionutzzz are dreptate...asta este si parerea mea

:perusi: Sfaturile bune sunt cel mai probabil ignorate, dar asta nu este un motiv ca , sa nu le oferi. smile  ~~SANDA~~ 1 perus Bella si al 2-lea(coco care s-a dus la ingerasi) sad(

9,320

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

nu este vorba de targuiala,la un crescator cu experienta,animalele sunt mult mai sanatoase,sunt sigura ca orice crescator care se respecta are si pasari blande spre vanzare,iar la un pet shop sunt pasari bolnave,batrane si salbatice,ei iau pasarile ca o marfa neinsufletita...eu nu mi-as da perusii in schimbul unei alte pasari doar ca este mai frumoasa si este la reducere,indiferent cum sunt,tot inaripatele mele raman,am o vasta incarcatura emotionala fata de aceste suflete...parerea mea  smile
si pe mine m-ar interesa mai spre la sfarsitul toamnei o nimfa tanara,indiferent de sex,sa fie blanda si sanatoasa,iar crescatorul sa fie din judet sau in apropiere,daca stie cineva va rog sa ma anuntati!Multumesc anticipat.

-Ioana-

9,321

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

cat de des trebuie sa fac baie la papagalu meu?

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

9,322

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

Depinde daca ii place sau nu apa.Eu inca ma chinuesc sa il invat cu baitza. (si lam si racit unpic din prostia mea , dar nu e grav si am reusit sal videc inainte de agravare)Daca ii place , probabil ca in fiecare zi :buzz: daca nu-i place , macar 1-2 pe saptamana.(ca sa nu-l nici stresezi  :wis: ) - este doar o opinie , poate gresesc  tongue

Animalul de companie ne este un prieten desarvasit,
Si primeste drept rasplata , afectiunea noastra toata
:hug:

9,323

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

aseara i-am facut pentru prima oara:D nu i-a placut

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

9,324

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

hei am facut si eu pentru papagalii mei acele turte de casa si le place la nebunie am facu o portie si deja au terminat toate batoanela si o intrebare trebe pus ceva pe fundula cuibanului pentrua a se imperechea ai mei in am de un an si aveau cateva luni de cand iam cumparat dar nu se imperecheaza

9,325

Re: Despre Perusi - Melopsittacus undulatus

se vor imperechea cand vor simti ei impulsul..nu trebuie sa le faci nimic..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare: