51

Re: Mancarea pasarilor noastre

Lui David nu-i place ovazul big_smile
La noi aici e si un pet-shop unde stiu ca se vindea mei la kilogram. Incearca si la pet, poate ai noroc.

52

Re: Mancarea pasarilor noastre

despre mancarea papagalilor stiu ca :
-au voie:morcov,andive,spanac,broccoli,sfecla alba(nu de zahar),napi,ardei gras,varza de bruxelles,rosii bine coapte,vinete,fasole,mazare,mar,para,struguri,stafide,caise,piersica,portocala,ananas,marar,patrunjel,castravete,salata,banane,pepene(galben si rosu)+paste,orez,porumb(toate fierte bineinteles),mici cantitati de fulgi de cereale,paine integrala,floricele de porumb,seminte germinate.
-nu au voie:ciocolata,avocado,ceapa,rubarba,seminte de mar,varza.
-favorite:morcov,broccoli,spanac,sfecla alba.
-ca hrana moale eu le fac:ou ff bine fiert cu morcov si 2-3 lingurite de pesmet/malai/gris cu putina coaja de ou pe deasupra(coaja o fierb timp de 45 min la 350 grade).

53

Re: Mancarea pasarilor noastre

O sa incerc ca am mai vazut mancare varsata, dar nu m-am uitat niciodata sa vad pentru ce e, mereu am fost cu impresia ca e mancare pentru caini sau pisici, sper sa gasesc ca vine iarna si nu mai am cu ce sa le diversific mancarea.

Ai mei mananca foarte bine si salata verde, numai ca iarna nu prea o sa mai am de unde sa iau, am inceercat si cu carceii de la vita de vie si sunt innebuniti, nu le mai trebuie seminte daca le dau carcei numai ca si astia se gasesc doar vara.

Adaugat: 13-09-2009 15:26

Ai mei nu mananca ou de nici o culoare, iar morcovul se apropie de el doar felii daca e dat pe razatoare in amestec cu altceva nici nu se uita desi sunt foarte curiosi la mancare nu se atinge de ou sau de morcov ras ..... painea le place si la ai mei numai ca am citit ca e bine sa le-o dai doar 1-2 ori pe saptamana

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

54

Re: Mancarea pasarilor noastre

ai mei sunt inebuniti dupa paine...ar manca in continuu dar nu stiu daca le face bine..

55

Re: Mancarea pasarilor noastre

Eu am citit ca nu le face foarte bine in cantitati mari, trebuie sa fie uscata si data in cantitati mici si 1-2 ori pe saptamana in mod normal

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

56 (edited by birdslover 13-09-2009 15:22)

Re: Mancarea pasarilor noastre

Coco, eu i-am dat varza si n-a patit nimic. De ce n-ar avea voie?
Paine nu i-am dat pana acum .. ii pot da si normala sau doar neagra, graham... ?

57

Re: Mancarea pasarilor noastre

eu stiu ca se constipa..nu stiu sigur dar eu nu le dau

Adaugat: 13-09-2009 16:22

in afara de ou ce altceva moale mai pot sa le dau?

58 (edited by didika1 13-09-2009 21:52)

Re: Mancarea pasarilor noastre

Nu e buna painea in cantitati mari ..mi se pare ca provoaca indigestie sau diaree ..nu ma stiu sigur :blb:

puteti sa le mai dati si cartof fiert ..cred ca o sa le placa ..
bineinteles mai intai trebuie sa il lasati la racit ,apoi il dati prin razatoarea cea mai mica,il puneti intr-o farfurioara mica si gata tongue

niciodata sa nu le dati caartofi parjiti :k:

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

59

Re: Mancarea pasarilor noastre

cocorikka wrote:

paste,orez,porumb(toate fierte bineinteles)

porumbul se poate da foarte bine crud.

60

Re: Mancarea pasarilor noastre

Asa cum am mai spus painea se da doar 1-2 ori pe saptamana si poate fi si normala si maxim jumatate de felie, eu am citit ca provoaca imbalonare. Porumb le-am dat si eu  si le-a placut numai ca nu ma risc sa le dau din comert

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

61

Re: Mancarea pasarilor noastre

mancarica pe care le-am dat-o papagalilor :
1.acum cateva zile le-am dat un ousor fiert tare  cu tot cu albus dar pisat.
maine urmeaza putin painica si ousor smile
alor mei le place cum gatesc :heart: :bravo:

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

62

Re: Mancarea pasarilor noastre

Ma gandeam intr-o zi sa-i dau lui David bobite de fasole si nu m-a lasat mama. Or fi bune?

63

Re: Mancarea pasarilor noastre

au murit otraviti sau de diaree atatia papagali, k cel mai sigur e sa le dam mancare speciala pt fiecare rasa, luata de la pet-shop, decat sa facem experimente culinare pe ei....

yoyo

64

Re: Mancarea pasarilor noastre

Noi mancam asa:

a) Perushii au mei de la Padovan (Natural Mix) - boabele sunt curate si mari si arata foarte bine. Pe langa asta, nu are rost sa enumar fructele pe care le dau, ca au fost enumerate de alti utilizatori. Cred ca aici cu totii avem puncte comune, indiferent ce specie crestem.

b) Lui Paulie  (Micul Alexandru) ii cumpar atat un mix de la Padovan cat si seminte de floarea soarelui tot de la acelasi producator. Pe langa tot felul de fructe, proaspete sau uscate, ii mai cumpar buiscuiti si alune in coaja (nesarate si neprajite!)

Cu totii sunt innebuniti dupa ou fiert tare cu patrunjel tocat marunt si evident, ciorchinii de mei.

c) Zebrutzele mananca seminte de la Vitacraft si Piccoli Amici. In plus, desi au de toate, nu le plac decat perele zemoase.

Adriana

65

Re: Mancarea pasarilor noastre

sa nu le mai dai patrunjel..pot face diaree sau pot sa moara.

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

66

Re: Mancarea pasarilor noastre

smire wrote:

au murit otraviti sau de diaree atatia papagali, k cel mai sigur e sa le dam mancare speciala pt fiecare rasa, luata de la pet-shop, decat sa facem experimente culinare pe ei....

cateodata mai incerci si ceva ce crezi si ai citit ca nu le face rau papagalilor. uite asa am gasit eu reteta pt mancarea puilor care ii cresc la mana. nu iau mancare speciala din magazin. le merge perfect cu asta. nu vreau sa se inteleaga gresit. am mers la pet sa iau mancare speciala pt pui si nu am gasit iar atunci am inventat eu ceva pe moment sa nu moara puii de foame si am vazut ca e bine. de atunci au crescut o tura de 4 pui cu mancarea aia si a urmat a 2-ua tura si totul e bine pana acum.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

67 (edited by smire 26-10-2009 12:07)

Re: Mancarea pasarilor noastre

ai mei mananca Natural Mix + Ovomix+ Melody Mix...toate de la padovan......in afara de salata si spanac, de altceva nu se ating...am renuntat sa le mai fac galbenus cu morcov si pesmet dupa ce, juma' de an, nici n-au vrut sa se atinga de el....

yoyo

68

Re: Mancarea pasarilor noastre

didika1 wrote:

sa nu le mai dai patrunjel..pot face diaree sau pot sa moara.

Patrunjelul este bun, dar in cantitati mici si dat rar. Nu le dau des, am zis doar ca le place la nebunie. smile

Adriana

69

Re: Mancarea pasarilor noastre

elfie wrote:
didika1 wrote:

sa nu le mai dai patrunjel..pot face diaree sau pot sa moara.

Patrunjelul este bun, dar in cantitati mici si dat rar. Nu le dau des, am zis doar ca le place la nebunie. smile

si la ai mei le placea mult cand le dadeam patrunjel. stiu ca pe alte forumuri era interzis patrunjelul la pasari....eu le-am dat si zilnic vara si sunt perfect sanatosi.

Adaugat: 26-10-2009 13:47

smire wrote:

ai mei mananca Natural Mix + Ovomix+ Melody Mix...toate de la padovan......in afara de salata si spanac, de altceva nu se ating...am renuntat sa le mai fac galbenus cu morcov si pesmet dupa ce, juma' de an, nici n-au vrut sa se atinga de el....

depinde si cum sunt invatati si ce stii tu ca-i place sau ca-i face bine papagalului tau care este foarte bine ingrijit.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

70 (edited by suana 26-10-2009 14:35)

Re: Mancarea pasarilor noastre

Am citit tot de la sectiunea micul alex,pentru ca acolo au fost mult mai multe discutii si sfaturi foarte utile .Elfie,misha si toti care au experienta, am citit tot ce ati scris si mi-a fost de real folos in privinta mancarii. :k: I-am luat azi 2 castronele mici de inox,pana vine colivia ei si voi face ou cu patrunjel.Astazi a papat seminte de polen si ovaz decorticat.Si i le-am servit intr-o palariutza de plastic  rosie care a incanta-o foarte tare.  smile

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

71

Re: Mancarea pasarilor noastre

Ce sa va spun de nimfa mea ... ! Ally nu mananca decat patrunjel si mix de seminte si fructe de 1 an de zile ... nimic altceva nu vrea ... Am incercat cu de toate ... Cum s-o fac sa manance si altceva ??? Cine stie .... ??? Cine ma poate ajuta .... ?

Adaugat: 26-10-2009 18:35

Bi3 eu ii dau de 1 an Parrocchetti GrandMix . Vad ca ii merge f. bine la nimfa mea ...

:fluture: _ LAURA _ :fluture: Ally :nimfa: + Sonny :grey: + 4 puiuti + Maya :perus: + Tisa :pisica:
Printul & Kid :angel: :angel:

72

Re: Mancarea pasarilor noastre

suana wrote:

Am citit tot de la sectiunea micul alex,pentru ca acolo au fost mult mai multe discutii si sfaturi foarte utile .Elfie,misha si toti care au experienta, am citit tot ce ati scris si mi-a fost de real folos in privinta mancarii. :k: I-am luat azi 2 castronele mici de inox,pana vine colivia ei si voi face ou cu patrunjel.Astazi a papat seminte de polen si ovaz decorticat.Si i le-am servit intr-o palariutza de plastic  rosie care a incanta-o foarte tare.  smile

Ma bucur mult ca ti-a fost de ajutor experienta noastra. O sa vezi ca o sa-i placa la nebunie Alexei oul fiert cu patrunjel. Si nu numai Alexei. wink

Adaugat: 26-10-2009 19:38

flyaway70 wrote:

Ce sa va spun de nimfa mea ... ! Ally nu mananca decat patrunjel si mix de seminte si fructe de 1 an de zile ... nimic altceva nu vrea ... Am incercat cu de toate ... Cum s-o fac sa manance si altceva ??? Cine stie .... ??? Cine ma poate ajuta .... ?

Mai mult ca sigur nu stie ce-i dai, dar nici nu are curajul sa incerce. smile Daca te poti apropia de ea si nu se sperie, incearca sa-i intanzi mancarea (fructe, legume, ce vrei tu sa pape) astfel incat macar sa muste odata din ea, sa prinda gustul si sa vada despre ce e vorba. Apoi lasa-i langa ea mancarea. La Paulie a mers varianta asta. Sincera sa fiu am mai avut un pic de ajutor din partea perushilor. Vazandu-i pe ei ca mananca s-a incumetat si el. Dar incearca si varianta de mai sus. Cine stie, poate se prinde. wink

Adriana

73

Re: Mancarea pasarilor noastre

Multumesc mult ! Am sa mai incerc inca o data ... Nu am nimik de pierdut ... :k: :merci:

:fluture: _ LAURA _ :fluture: Ally :nimfa: + Sonny :grey: + 4 puiuti + Maya :perus: + Tisa :pisica:
Printul & Kid :angel: :angel:

74

Re: Mancarea pasarilor noastre

Iti trebuie doar rabdare si multa mancare pe care o s-o arunci, ce-i drept smile. Dar cu timpul o sa-si dea seama ca-i dai papa bun si atunci sa vezi! smile Mult succes cu puiul tau! :pup:

Adriana

75

Re: Mancarea pasarilor noastre

cocorikka wrote:

despre mancarea papagalilor stiu ca :
-au voie:morcov,andive,spanac,broccoli,sfecla alba(nu de zahar),napi,ardei gras,varza de bruxelles,rosii bine coapte,vinete,fasole,mazare,mar,para,struguri,stafide,caise,piersica,portocala,ananas,marar,patrunjel,castravete,salata,banane,pepene(galben si rosu)+paste,orez,porumb(toate fierte bineinteles),mici cantitati de fulgi de cereale,paine integrala,floricele de porumb,seminte germinate.
-nu au voie:ciocolata,avocado,ceapa,rubarba,seminte de mar,varza.
-favorite:morcov,broccoli,spanac,sfecla alba.
-ca hrana moale eu le fac:ou ff bine fiert cu morcov si 2-3 lingurite de pesmet/malai/gris cu putina coaja de ou pe deasupra(coaja o fierb timp de 45 min la 350 grade).

Ma bucur ca sunt bune sfaturile mele big_smile asta am scris pe-un forum cand era incepatoare wink

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture: