13,376

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

...uitati-va aici in imagine cum se manifesta cand e lasat de capul "lui" prin casa, in astfel de momente trebuie intervenit cu blandete si cu siguranta vom avea liniste...un timp.

13,377

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Buna seara
acum o saptamana m-am facut si eu cu o nimfa. mi s-a spus ca are 4 luni, ca ar fi femela si ca a fost crescuta cu alte nimfe si perusi, la gramada, deci e salbatica. ultima parte e adevarata sigur. este deosebit de agresiva, cand ma apropii de colivie sta si se uita, cum am umblat la usita parca turbeaza. daca o ating, ciupeste in ultimul hal. mi-as dori s-o imblanzesc cumva, cum sunt ale voastre. mi-e mila s-o tin numai in colivie si i-as da drumul, dar...n-o mai bag inapoi
am cautat zeci de materiale. multe se contrazic, pareri impartite si nu stiu ce sa mai cred. asadar, am cateva intrebari, daca nu va suparati:
1. la aceasta varsta mai poate fi imblanzita? (e posibil sa aiba si mai mult, ciocul nu-i e negru)
2. e indicat sa-i tai aripile? ma rog, veterinarul.
3. sa-i dau drumul din colivie, chiar daca e salbatica?
4. fiind incepatoare in domeniul pasarilor (am mai avut un perus pe care l-am dat cuiva cu o pereche si un porumbel-eliberat), ar fi mai bine sa dau nimfa asta si sa iau un puiut?
mananca, mai chitaie cateodata, dar nu ne putem apropia de ea. caraie, suiera si tremura, iar daca nu ne retragem imediat se agita si se loveste de colivie. va rog, daca puteti, sfatuiti-ma cum sa procedez ca sa fie mai bine pentru ea.
imi cer scuze pentru poza, e imposibil s=o scot afara ca sa-i cercetez aripile. se zbate ca nebuna si ciupeste in ultimul hal.

13,378

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

dupa poza pare a fi puiut. daca a crescut cu altele si nu i s-a dat atentie necesara e normal sa fie salbatica.

1. Da pot fi imblanzite. iti trebuie doar rabdare si rabdare.
2. NU!!! nu e indicat sa ii tai aripile in nici un caz!!
3. Din poza imi dau seama ca e o colivie de aia mica la vreo 30-40 lei. In niciun caza nu e potrivita pentru nimfe. nimfele au nevoie de spatiu. colivia aia ce o ai tu e minuscula. deci in primul rand cumpara o colivie adecvata daca vrei un astfel de papagal. apoi las-o in acea colivie noua ceva timp sa se obisnuiasca si nu o stresa. nu baga mana in colivie daca nu e necesar decat sa schimbi mancare, apa, sa faci curat. abia dupa vreo luna o poti lasa libera. Dar cel mai mare sfat si ce trebuie sa faci cel mai repede, si asta inseamna URGENT, schimba colivia aia !!!

13,379

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

XAndreeaX wrote:

Buna seara
acum o saptamana m-am facut si eu cu o nimfa. mi s-a spus ca are 4 luni, ca ar fi femela si ca a fost crescuta cu alte nimfe si perusi, la gramada, deci e salbatica. ultima parte e adevarata sigur. este deosebit de agresiva, cand ma apropii de colivie sta si se uita, cum am umblat la usita parca turbeaza. daca o ating, ciupeste in ultimul hal. mi-as dori s-o imblanzesc cumva, cum sunt ale voastre. mi-e mila s-o tin numai in colivie si i-as da drumul, dar...n-o mai bag inapoi
am cautat zeci de materiale. multe se contrazic, pareri impartite si nu stiu ce sa mai cred. asadar, am cateva intrebari, daca nu va suparati:
1. la aceasta varsta mai poate fi imblanzita? (e posibil sa aiba si mai mult, ciocul nu-i e negru)
2. e indicat sa-i tai aripile? ma rog, veterinarul.
3. sa-i dau drumul din colivie, chiar daca e salbatica?
4. fiind incepatoare in domeniul pasarilor (am mai avut un perus pe care l-am dat cuiva cu o pereche si un porumbel-eliberat), ar fi mai bine sa dau nimfa asta si sa iau un puiut?
mananca, mai chitaie cateodata, dar nu ne putem apropia de ea. caraie, suiera si tremura, iar daca nu ne retragem imediat se agita si se loveste de colivie. va rog, daca puteti, sfatuiti-ma cum sa procedez ca sa fie mai bine pentru ea.
imi cer scuze pentru poza, e imposibil s=o scot afara ca sa-i cercetez aripile. se zbate ca nebuna si ciupeste in ultimul hal.

Bună seara !

Dacă are doar 4 luni sunt şanse de îmblânzire. Cea mai rapidă metodă care dă rezultate este scurtarea penelor de la aripi. Apoi trebuie lăsată liberă sub supraveghere şi să primească mâncare din mână. Normal în decurs de vreo 2 luni ar trebui să fie blândă fără probleme.
Pentru început nu o strângeţi în mână, pt că nu le place să se simtă prinse în mâna omului.
Pe scurt asta ar fi metoda cea mai rapidă.
Pt mai multe detalii scrie-mi în mesaj privat. Răspund cu plăcere smile

http://Speedy2013.sunphoto.ro/

13,380

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

NUUUU!! fara aripi scurate!!! daca voua v-ar scurta cineva mainile?!?!?!

13,381

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Eu personal am încercat metoda asta de îmblânzire şi a dat rezultate extraordinare.
După cum aţi citit mai sus " aleku" spunea că nu e indicat scurtarea penelor de la aripi.
Ceea ce pot spune e că am achiziţionat o pasăre care nu era blândă şi avea aproximativ 1 an şi acum după 2 luni nu se mai cunoaşte că  a fost crescută de părinţi sălbatică fiind, acum nu mă mai scap de ea tot mereu se pune pe mine sau vrea să o iau pe deget să mă joc cu ea , stă la mângâiat, şi doarme pe umărul meu.

Penele vor creşte la loc , în perioada de năpârlire şi va fi şi blândă şi cu aripile întregi cu toate penele.
Dacă alegi să nu-i scurtezi penele, atunci perioada de îmblânzire va fi mult mai lungă şi s-ar putea să nu obţii rezultatele dorite, iar pasărea se va maturiza mai mult şi va fi tot mai greu de îmblânzit.
Alegerea vă aparţine. Baftă în continuare smile

http://Speedy2013.sunphoto.ro/

13,382

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

am primit pasarea cu tot cu colivie. fostul proprietar a spus ca are o boala de piele si nu mananca de-o saptamana, si ca nu vrea sa-i moara lui. era putin cheala pe burta si pe crestet, dar vad ca i-a crescut puf acolo si mananca de rupe. ii voi cumpara o colivie mai mare cat de repede pot.
n-as fi vrut sa-i umblu la aripi, insa nici nu-mi place s-o vad in permanenta pleostita si inchisa. i-as lasa toata casa la dispozitie si balconul vara (am plase la toate geamurile), motiv pentru care vreau sa se imblanzeasca repede.
azi am observat ceva ciudat la ea. daca strecorul degetul printre bare sasaie si fuge. in schimb daca isi baga nasul cainele (a scapat la colivie din greseala) isi intinde capul sa vada ce-i cu el, fara sa se sperie.
va multumesc pentru sfaturi si sper sa pot rezolva ceva si cu ea

13,383

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Speedy2013 wrote:

Eu personal am încercat metoda asta de îmblânzire şi a dat rezultate extraordinare.
După cum aţi citit mai sus " aleku" spunea că nu e indicat scurtarea penelor de la aripi.
Ceea ce pot spune e că am achiziţionat o pasăre care nu era blândă şi avea aproximativ 1 an şi acum după 2 luni nu se mai cunoaşte că  a fost crescută de părinţi sălbatică fiind, acum nu mă mai scap de ea tot mereu se pune pe mine sau vrea să o iau pe deget să mă joc cu ea , stă la mângâiat, şi doarme pe umărul meu.

Penele vor creşte la loc , în perioada de năpârlire şi va fi şi blândă şi cu aripile întregi cu toate penele.
Dacă alegi să nu-i scurtezi penele, atunci perioada de îmblânzire va fi mult mai lungă şi s-ar putea să nu obţii rezultatele dorite, iar pasărea se va maturiza mai mult şi va fi tot mai greu de îmblânzit.
Alegerea vă aparţine. Baftă în continuare smile

NU SUNT DE ACORD CU SCURTAREA ARIPILOR!
  Aceste sfaturi nu se dau pe site, unde pot citi toti copii si se apuca de maltratat pasarile. Eu una am facut aceasta tampenie acum 5-6 ani in urma si mi-a parut foarte rau. Nimfele mele sunt foarte blande si fara sa le fi taiat nimic. Un adult gandeste intr-un fel si actioneaza mai delicat, dar sa dai un sfat ca acesta este o lipsa de responsabilitate.Fara suparare. Este cea mai mare tampenie sa tai aripile pasarii. asta este libertatea lor. zborul.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

13,384 (edited by getom 11-03-2014 17:12)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

...frumoasa abordare a subiectului "deyseby", acelasi lucru l-am transmis si eu celor de pe pagina care au venit in intampinare cu "sfaturi de bin"...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 11-03-2014 17:12[/merge_posts_bbcode]

...voi n-ati observat ca in timp are loc acest fenomen numit "naparlirea penelor" la pasari, credeti ca se intamplasa asa aiurea...nimic nu e lasat de natura la intamplare, toate manifestarile din viata acestora au un scop bine determinat si urmeaza un ciclu periodic.

13,385

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Andreea, daca nimfa ta este pui, las-o libera prin casa fara sa o scoti tu fortat din colivie sau sa o inchizi la loc. Pune seminte pe langa tine si ea va veni singura, in timp. nu din prima. nu intinde mainele asupra ei. daca intinzi capul nu se sperie. toate pasarile au frica de maini. La cat il vad de mic, puiul are pana in 2 luni. daca lasi nimfa sa prinda incredere in ea, va prinde incredere si in tine. sigur.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

13,386

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Raspuns final la intrebarea cate pasari detin  smile

http://raramonik.sunphoto.ro/

13,387

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

am dus-o la vet si i-a gasit cateva pene frante, indoite de la mijloc. i le-a taiat si pe-alea, si alte cateva. nu sunt copil sa stau s-o ciopartesc fara sa vad cum inainte. cu toate astea, mi-a fost teama sa ma bag eu singura.
ciocul il are deschis la culoare, deci sub nicio forma pui mic. plus ca e si maricica. are usa deschisa la colivie si nu iese. prefera sa faca foamea. n-o pot lasa afara non-stop, chiar daca ar iesi singura. noaptea e riscul sa calce cineva pe ea, caci am doar 2 camere, prin care mai circula si cainele (de care, culmea culmilor, s-a atasat dubios de tare nimfa)
am scos-o doar de 2 ori din colivie, pe intuneric, si bagata la loc tot pe intuneric. zboara, dar nu cat sa se suie pe galerie si dulapuri. inca e speriata de bombe. acum ii iau mancarea si i-o pun afara din colivie pe un capacel. de 2 ore o astept sa iasa. si-a scos capul cat sa-mi rontaie agrafa cu care am prins usita ca sa stea deschisa...

13,388

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

pai tocmai faptul ca ciocul e deschis la culoare arata ca e pui. daca tot i-ai taiat penele, la veterinar, bineinteles, te sfatuiesc sa mergi la doctor sa-ti taie si tie vreo 2 degete sa vezi cum e smile))

13,389

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Răspund userilor care au scris pe pagina anterioară  în legătură cu nimfa userului  ..............       XAndreeaX  :

În primul rând nu am vrut să supăr pe nimeni de pe forum, eu doar mi-am spus părerea. Nu am obligat pe nimeni să aplice acestă metodă. Eu am discutat în prealabil cu Andreea prin Mesaj privat şi la telefon am discutat vreo 15 minute.
Nu am recomandat tăierea penelor în totalitate, ci doar câteva din cele mici ; cele de zbor , lungi ,să rămână intacte.
Îmi cer scuze pentru lipsa de responsabilitate.
Rog ca moderatorul să şteargă postarea unde mi-am spus părerea despre scurtarea Penelor la aripi.
Doresc ca topicul să intre în normalitate în continuare.

Succes tuturor !

http://Speedy2013.sunphoto.ro/

13,390

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

in primul rand, pasarea asta avea si niste probleme medicale pe care, datorita agresivitatii ei, nu le-am vazut. unele pene erau frante de la jumatate. tinandu-le mereu stranse si neputand sa-i dau drumul, n-am stiut de ele pana cand n-a fost pe masa doctorului. i-am mai gasit si o taietura sub aripa, aproape cicatrizata, deci nu cred ca s-a lovit cat a stat la mine.
in al doilea rand, am pus o intrebare si am cerut pareri. fiecare isi creste animalul cum crede de cuviinta. da, mi se pare crud sa lipsesti o pasare de zbor, insa nici nu vad nimic rau in a sta pe sol o jumatate de an sau cat dureaza pana isi schimba penele, ca apoi sa ai si o pasare blanda, si zburatoare.
am intrebat mai multi medici veterinari si taiatul penelor nu afecteaza sanatatea pasarilor (cat timp nu esti suficient de nebun incat sa-i tai si aripa cu totul).
nu stiu cat o deranjau penele alea rupte, insa de cand a ramas fara ele piuie cam toata ziua.
aceeasi situatie cu taiatul parului la caine, la rasele cu "par in ochi", ca orbeste cainele, motiv pentru care mi-au sarit in cap cei de pe animale.ro. si culmea, are 2 ani si n-a orbit inca. fiecare are o parere pe care e liber sa si-o exprime. si scopul e tot binele animalelor, in oricare ditnre situatii

13,391

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

...chestia aia cu taiatul parului la cainii din rasa canish sau bichon, sunt povesti de adormit copii, sincer nicieu n-am auzit pana acum de caine orb din cauza suvitelor de par taiate...cainii ca de altfel si alte fiinte, orbesc fie din cauza batranetii sau au facut acea boal numita cataracta (nu intram in amanunte), astea sunt manifestarile orbirii.

13,392

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Buna,

Dupa cativa ani am revenit si eu pe forum.
Am avut o pereche de nimfe ce mia-u facut pui si persoanele de pe acest forum m-au ajutat cu sfaturi in a ii creste.
Puiutii au iesit din ou in februarie 2011. De atunci si pana acu s-au intamplat multe... tatal lor a murit deoarece a fugit din colivie la tara si la o luna dupa ce s-a intors a murit (probabil a luat vreun virus), putiul cel mare probabil a murit deoarece acu o luna matusa mea l-a pierdut( a zbutat pe geam, fiind a doua tentativa). Puiul mic e la alta matusa si are probleme cu penele. Puiul mijlociu si mama sunt la mine si din pacate au probleme cu penajul...
In momentul de fata caut si incerc metode sa la refac penajul, am fost si la veterinar dar fara nici un rezultat sad
Am revenit pe forum in cautarea de sugestii si sfaturi.
Voi incerca curand sa pun si poze...

13,393

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

daca nu a luat vreo boala parazita, poti incerca cu fructe si legume proaspete, plus vitamine. eu le dadeam ceva jbl de la padovan. parca asa se chema.

13,394 (edited by deyseby 12-03-2014 18:14)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Andreea, taiatul penelor la pasari NU este acelasi lucru cu taiatul parului la caine. Nu a zis nimeni de taiat aripa cu totul si  sa nu fim aroganti totusi. Eu mi-am zis parerea si ce am patit eu. in rest poti taia tot ce vrei, este alegerea ta. Pasarile sunt pasari si zboara. Poti sa o faci si catel si pisica, ce vrei.
Speddy sa stii ca nu  am nimic personal cu tine ci doar m-a deranjat sfatul. Stiind ce am tras eu. In rest am spus mai sus. fiecare face ce vrea.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

13,395

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

aleku wrote:

daca nu a luat vreo boala parazita, poti incerca cu fructe si legume proaspete, plus vitamine. eu le dadeam ceva jbl de la padovan. parca asa se chema.

Am incercat cred ca tot ce e posibil... Veterinarii nu mi-au spus ca au vreo boala ci ca si le smulg singure. Cred ca e ceva psihologic in primul rand deoarece cand erau puii mici tatal le smulgea penele lor si mamei.
In momentul de fata le dau oua cu pesmet si ovomix in plus fata de semintele lor.
Deasemenea incerc la cateva luni alte mixuri de seminte pt a vedea care sunt cele mai bune pt ele. Semintele de in sunt tot timpul in dieta lor...

13,396

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ioana, veterinarul are dreptate. este o problema psihica la ei. daca ii lasi mai mult timp liber sa nu-i tii inchisi, poate uita si nu-si mai smulg penele. isi gasesc alte ocupatii si cu timpul isi revin. De obicei pasarile isi smulg pene de la stres. daca stau intr-un spatiu prea mic, daca nu au mancare, apa si altele. au nevoie de libertate si mancare buna.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

13,397 (edited by ioanaa 13-03-2014 12:32)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

deyseby wrote:

Ioana, veterinarul are dreptate. este o problema psihica la ei. daca ii lasi mai mult timp liber sa nu-i tii inchisi, poate uita si nu-si mai smulg penele. isi gasesc alte ocupatii si cu timpul isi revin. De obicei pasarile isi smulg pene de la stres. daca stau intr-un spatiu prea mic, daca nu au mancare, apa si altele. au nevoie de libertate si mancare buna.

Colivia este mare 59 x 38 x 53 cm(IMAC Irene 4 Crom) au spatiu destul zic eu, dau din aripi,etc..., intradevar cand nu sunt acasa stau inchisi, mi-e frica sa ii las deschisii deoarece se mai arunca dupa colivie si nu pot sa se urce singuri innapoi (o sa incerc sa impovizez o scara mai lunga), mancare au cat doresc ei,apa, jucarii... puiutul sta la scarpinat si la iubit, mama a fost luata din pet shop si nu sta sa pui mana pe ea deloc, doar atunci cand se arunca dupa colivie se urca pe mana mea ca sa o pun innapoi sus.

Multumesc de sfaturi!

13,398 (edited by getom 13-03-2014 14:10)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

...daca va doriti o colivie mai generoasa ca spatiu am una de dat +  accesoriile ei...dimensiuni: L = 80 cm x l = 45 cm x h = 75 cm, destul de spatioasa chiar si ptr nimfe mature...mentiones ca a fost achizitionata din horhbach acum 2 ani si a costat ceva, o pot lasa la 100 de lei nediscutabil, e o colivie generoasa si intretinuta bine, astept.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 13-03-2014 14:10[/merge_posts_bbcode]

...scuze ptr agramari, ma grabesc cand scriu.

13,399

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ma gandesc ca poate problema principala e lipsa unui mascul, dupa moartea masculului am observat ca s-a deteriorat starea penajului. Dar din pacate nu am voie sa iau inca un mascul (sa fie trei), am voie doar doi (singura solutie e sa dau mama pe un mascul)... si avand in vedere ce fata mica are 3 ani si mama are peste 5 nu cred ca o sa gasesc prea usor un mascul apropiat de varsta...:(

13,400

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

deyseby wrote:

mai, dar pe individul asta cu linkurile, nu-l baneaza nimeni? nu sterge nimeni tampeniile lui?

Imi cer scuze, am avut probleme si nu m-am putut ocupa de forum. Iertare!  :sol:

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!