10,401

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Multumesc pentru sfat,Hahaeu.Voi incerca sa-i fac putin ceai de menta si sper sa-si revina.

~Animalele impart cu noi privilegiul de a avea suflet.(Pitagora)~

10,402

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

am 4 nimfe,20 de perusi si 2 zebre si nu au patit nimic . ii dadusem drumu sa zboare nu il tin acolo...nici astia ii tin separat dar stiu k porumbeii au intradevar diverse boli etc. ms oricum

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

10,403

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

CHIRITA....eu am citit ca ouale pot fi bune daca stau pana la ~~7 zile neclocite..ei se bat ..nu sta niciunul pe oua deloc?pune-i cu schimbul[ea in cuib ,el afara..]  un pic de proba sa vezi ce face ea singura..cloceste sau il cauta pe el..apoi invers..si poate se linistesc ei cumva..si poate mai intra cineva pe aici cu sfaturi mai potrivite decat ideea mea...oricum..daca nu ai bafta tura asta..nu dispera..ei sunt la inceput de drum si trebuie sa ai rabdare cu ie..vor avea ocazia sa se revanseze.. :nimfa:    :pup:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,404

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ai mei au devenit cam agitati .. nu stiu ce e cu ei ...  si Zuzu mai are momente cand sta linistita si deodata incepe sa tipe tare de parca ar omorao careva .. incepe sa tipe tare tare si sa muste din gratiile de la colivie .. de jucarii ... si apoi se linisteste deodata... apoi iar incepe .. are momentele ei de nebunie .... neutral

10,405 (edited by dana1 07-06-2011 09:22)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

poate se plictiseste in colivie si vrea afara.. :nimfa:  cand o scoti tot asa face?

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,406

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

dana1 wrote:

CHIRITA....eu am citit ca ouale pot fi bune daca stau pana la ~~7 zile neclocite..ei se bat ..nu sta niciunul pe oua deloc?pune-i cu schimbul[ea in cuib ,el afara..]  un pic de proba sa vezi ce face ea singura..cloceste sau il cauta pe el..apoi invers..si poate se linistesc ei cumva..si poate mai intra cineva pe aici cu sfaturi mai potrivite decat ideea mea...oricum..daca nu ai bafta tura asta..nu dispera..ei sunt la inceput de drum si trebuie sa ai rabdare cu ie..vor avea ocazia sa se revanseze.. :nimfa:    :pup:

Ea mai intra la oua,nu stiu ce face acolo,am vazuto o singura data cand le plimba si apoi incerca sa le bage sub ea....ieri a ciocanito pana cand a vazut ca intra in cuib si apoi hop si el si s-au batut in cui,imi era sa nu sparga ousoarele(sunt 3 acum).si apoi l-am tras de coada sa o lase si sa iasa afara.ea noaptea nu sta pe oua decat ziua cate 1h-2h cam asa,in schimb cum iese sa pape el sare pe ea.dar se bat un timp pana obosesc si apoi se linistesc....ei nu s-au batut deloc nici macar cand s-au intalnit prima data.Pt mine e un soc...si imi e asa mila de ei.... :grey:  :nimfa:

10,407

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Era  cineva care te putea ajuta. Flay( Laura), avea o pereche care se bateau ca si ai tai. Ea te putea ajuta cu sfaturi dar vad ca nu  mai intra. Oare au patit ceva nimfele?
La noi sunt musafiri. Noi suntem foarte curiosi de cei nou veniti .
Scuzati claritatea. Am facut poze pe telefon.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10,408

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

dana1 wrote:

poate se plictiseste in colivie si vrea afara.. :nimfa:  cand o scoti tot asa face?

are momentele ei. daca unul e afara si celalalt inauntru iar tipa amandoi smile) mai zboara impreuna prin casa, tipa. dar la un moment dat ea se linisteste. el e mai curios de fel, se duce pe dulap, pe langa dulap, se uita el sa vada ce e dupa dulap. am niste cutii sus, pe toate le`a ros:)) si mai striga si dupa ea sa vina smile) acum au momente, ba sunt agitati, ba sunt foarte linistiti. de oute si v\cuibarit nici nu-i vorba. mai nou au inceput sa stea pe gratiile de la colivie in partea opusa unde au betele. ii iau pe bat si`i mut pe bete si tot pe gratii in partea cealalta se duc si stau parca`s statui, ori pe suportul la hranitoare smile

10,409 (edited by dana1 07-06-2011 13:13)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

sper ca nu se supara LAURA CA PUN ASTA..http://www.4animale.ro/forum/search-pos … 64-p4.html si sper sa-ti fie utile CHIRITA    cum fac nimfele pe colivia canarilor DEYSEBY..sunt curioase?

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,410

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Unde stau ei acum ...

10,411

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

sarut mana.am citit....azi a  stat mama acasa si a vazut k nu se mai bat asa....chiar intra si el la cuib si ea sta afara.....

10,412

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

poate le intra responsabilitatile in actiune ..sa ai bafta.. :ou:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,413

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Mary, exista posibilitatea la o pereche nimfe sa nu se placa? (e cazul unui prieten)

----Alex----  :nimfa:  :grey: + Max :X

10,414

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

chiritaileanastanciu dar ce varsta au nimfele tale?

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

10,415

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

deyseby wrote:

Era  cineva care te putea ajuta. Flay( Laura), avea o pereche care se bateau ca si ai tai. Ea te putea ajuta cu sfaturi dar vad ca nu  mai intra. Oare au patit ceva nimfele?
La noi sunt musafiri. Noi suntem foarte curiosi de cei nou veniti .
Scuzati claritatea. Am facut poze pe telefon.

Sa-ti traiasca gasca Mary....  :bravo:  :pup:
Laura si mie imi lipseste.Am vazut-o de cateva ori online dar vad ca nu ne mai scrie nimic.Sper sa nu se fi intamplat ceva rau.....Ne lipsesti,asteptam sa revii,cand poti printre noi.  :hug:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,416

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

dydav wrote:

chiritaileanastanciu dar ce varsta au nimfele tale?

femela are cam 1an si ceva, iar baiatul nu stiu ca l-am luat din magazin si doamna mi-a zis k e pui si cand am incercat sa vad daca ma ciupe mi-a dat sangele....

dana1 sa stii ca i-am laudat degeaba....pe seara iar am avut sesiunea de scandal...maine ar fi programat inca un ousor miccccc.si sper sa nu se mai bata in cuib si sa fie :iubareti:

10,417 (edited by suana 07-06-2011 22:00)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

ileana(cred ca asa te cheama,am luat numele din mijloc,sper sa nu te superi),nimfele sunt destul de tinere si pentru prima oara le lipseste experientza.Si eu sunt la prima tura de outze cu toate ca am nimfe de foarte mult timp,asa s-a intamplat si am si eu emotzii.Insa ai mei sunt exemplari in comportament;in mod normal nu ar trebui sa se bata ci din contra sa coopereze.La mine stau cu schimbul pe outze (6 la numar).
@george se apropie timpul sa devenim bunici peste cateva zile,dupa calculele tale cam prin 11,ar trebui sa iasa primul pui.Eu una sunt asa nerabdatoare....   :bravo:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,418

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

suana wrote:

ileana(cred ca asa te cheama,am luat numele din mijloc,sper sa nu te superi),nimfele sunt destul de tinere si pentru prima oara le lipseste experientza.Si eu sunt la prima tura de outze cu toate ca am nimfe de foarte mult timp,asa s-a intamplat si am si eu emotzii.Insa ai mei sunt exemplari in comportament;in mod normal nu ar trebui sa se bata ci din contra sa coopereze.La mine stau cu schimbul pe outze (6 la numar).
@george se apropie timpul sa devenim bunici peste cateva zile,dupa calculele tale cam prin 11,ar trebui sa iasa primul pui.Eu una sunt asa nerabdatoare....   :bravo:

Asa ma cheama si nu ma supar.la experienta ma gandeam si eu.dar au momente cand se comporta exemplar stau cu schimbul,el o ajuta cu aranjatul cuibului,insa cand le e lumea mai draga aud tipete si cazaturi...ii mai atrag atentia mascului,mai vb cu el,dar tot chitit pe ea e....sper sa iasa bine....mai ales ca eu plec o sapt din tara si o sa ramana singuri pana la 5 cand ajung parintii acasa.Sper sa-i mai gasesc intregi. :hihi:  :iubareti:

10,419

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Daca si-ar vadea de treaba si nu s-ar bate,n-ar trebui sa fie probleme.Din contrai trebuie sa stea linistiti acuma,fara alte tentatii in jur si multa zarva.Schimbatul apei,mancarii si curatenia zilnica e necesara,mai ales ca acum fac mai mult cand femelutza depune oua.Sa speram ca se vor linisti,instinctul ar trebui sa-i ajute,insa la prima experientza e mai greu pana invata.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,420

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

apa e schimbata zilnic,mancare auuuu:biscuiti,spic de mei,seminte,mancare cu vitamine...se ocupa mama,nu e problema.sper sa fie ok.daca nu asta e.e prima lor generatie...sa vedem poate poate :ou:  :ou:

10,421

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Foarte frumoase poze. Nimfulinele au o casa mareee.Ramona, asteptam primul motuc.   :bravo:

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10,422 (edited by suana 07-06-2011 22:54)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Sa speram ileana,poate totul va decurge bine ,pana la urma...
Silviu frumosi,sa-ti traiasca.Sa le fie de bine papica...
Mary,numar zilele.Sa vedem daca toate 6 outzele vor fi ok......

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,423

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

suana wrote:

ileana(cred ca asa te cheama,am luat numele din mijloc,sper sa nu te superi),nimfele sunt destul de tinere si pentru prima oara le lipseste experientza.Si eu sunt la prima tura de outze cu toate ca am nimfe de foarte mult timp,asa s-a intamplat si am si eu emotzii.Insa ai mei sunt exemplari in comportament;in mod normal nu ar trebui sa se bata ci din contra sa coopereze.La mine stau cu schimbul pe outze (6 la numar).
@george se apropie timpul sa devenim bunici peste cateva zile,dupa calculele tale cam prin 11,ar trebui sa iasa primul pui.Eu una sunt asa nerabdatoare....   :bravo:

Suana si eu sunt foarte nerabdator, pentru ca si la mine tot prima tura de pui este. Eu sper numai sa fi calculat bine ca prin 11 trebuie sa iasa primul puiut. Acum astept cu sufletul la gura pana sambata.
Ai tai au fost foarte harnicuti, 6 oute  :k: , ai mei s-au oprit la 4 oute. Toate cele bune si astept vesti bune de la tine  :pup:

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

10,424

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

:hihi:  :ou:    cavalerul meu face preferinte la mancare :wis:   papa semintele cele mari dar pe cele mici mi le lasa mie..si nici ou nu mai serveste cu pofta.. tongue   doar nu crede el ca va trai cu crengute de salcie   :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,425

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Silviu, foarte frumosi pozele si de Soley big_smile, se inteleg bine cu ei?

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==