26

Re: Hrana pentru pisici

Sa va traiasca si multa sanatate! Din moment ce este deparazitata e ok. Ai mei nici nu vor sa auda de lapte (sunt maturi). Painea din cate stiu nu este prea bogata in vitamine, poate o puteti inlocui cu altceva la sfatul medicului. Mult succes!

"Adevaratele infrangeri sunt renuntarile la vis."

27

Re: Hrana pentru pisici

I-am luat si eu mandrutei papica de la Royal Canin BabyCat 34, vad ca ii place si nu e prima oara cand mananca. Am mai fost o data cu ea la vet si dupa am trecut si pe la petshop sa intreb de ceva (chiar nu-mi vine acum in minte ce) si, vazand-o asa mica si draguta i-a dat cateva bobite din astea, pe care le-am tinut in mana pana acasa, unde a inceput sa le caute; le-a papat pe toate. Si am si uitat ca i-au placut, mai ales ca ma gandeam ca nu mi-ar fi dat o hrana de calitate pe degeaba. Eh, mai sunt si oameni draguti... big_smile
Primul veterinar la care am fost mi-a spus ca are cam 3 luni, eu o am de vreo doua saptamani (sau 3? habar n-am), deci in cam doua saptamani ar trebui sa-i dau alte bobite, astea sunt pentru pisici pana in 4 luni.
Ce-mi recomandati?
Si vreau sa mai intreb ceva: eu i-am mai dat orez cu carnita de pui, sau supa cu carnita de pui si paine, e in neregula asta? Cand mananc vine si-mi cere si nu pot sa nu-i dau, dar daca ii face rau nu-i mai dau! Am mai incercat si carnita de vita si curcan, dar puiul ne-a placut cel mai mult dintre toate.
De asemenea, va rog sa-mi spuneti ce sa-i dau pe langa hrana uscata, pentru ca hrana umeda nu-i place nici de la Gourmet.
Multumesc frumos!

Gabriela

28

Re: Hrana pentru pisici

Buna! Poti sa ii dai in continuare mancarica de la Royal Canin pentru ca este foarte buna si mie una, mi-a fost recomandata de toti medicii veterinari la care am fost. De la 4 la 12 luni este recomandat Kitten 36.

Nu este recomandat insa, sa ii dai mancare gatita. Daca totusi doresti poti sa ii dai piept fiert sau la gratar taiat cubulete mici, sunt sigura ca va fi incantata.

Iti spun ca nu este recomandata mancarea gatita din proprie experienta pentru ca BuBu al meu a avut probleme cu greutatea si nu este usor sa bagi pisica la cura. A avut pentru o perioada mancare speciala pentru asa ceva, se pare ca a depasit aceasta incercare si acum este ok. Mult succes! smile

"Adevaratele infrangeri sunt renuntarile la vis."

29

Re: Hrana pentru pisici

Salut!
Am citit de ieri mesajul, am luat Kitten 36, păpăm foarte bine şi acest sortiment, mulţumim!
Dacă mă vede că mănânc, ţipă aşa de tare că ai putea crede că o chinuie cineva. Şi cedez, şi-i dau. Voi încerca să o dezvăţ de la mâncarea gătită dacă nu este bună, dar ce să-i dau pe lângă hrana uscată? În afară de piept de pui, nu pot să-i gătesc eu ceva? Piept de pui nu îi place aşa de mult ca pulpa, ia câteva guri şi gata. Pulpa, în schimb, o mănâncă foarte bine, indiferent că este din mâncare, fiartă simplă sau din friptură.
Îi mai place mult orezul, nu foarte sec, ci cu puţină zeamă şi cu bucăţele de carne. Linge castronelul!
La fel şi supa, cu crutoane sau puţin miez de pâine, mai multă zeamă şi, la fel, cu bucăţele de carne.
Mi-e şi milă de ea, că a fost numai piele şi oase (la propriu) când am găsit-o şi, chiar dacă acum s-a mai îngrăşat şi arată aproape normal (nu i se mai văd coastele, dar încă i se simt) eu tot mică şi firavă o văd. O să-i mai fac poze când o să am timp.

Gabriela

30

Re: Hrana pentru pisici

Eu m-am uitat putin pe net si am gasit cateva retete, problema este ca eu una nu stiu cat de bune sunt.

Daca trebuie sursa va rog sa ma anuntati.

Uite:

- 350 g conserva de ton (in suc propriu), 100 g orez fiert, 50 g morcovi fierti razuiti sau maruntiti, doua prafuri de sare.

- 300 g carne tocata cruda de vita, 100 g paste fainoase, 1 buc. (cca. 50 g) ou de gaina fiart si razuit, 50 g de legume mixte fierte, doua prafuri de sare.

- 400 g carne cu oase fierte, 100 g orez, o lingurita de mar crud razuit, jumatate de lingurita de drojdie, doua prafuri de sare.

- 400 g pui fiert cu oase, (cap, aripi, tartita - inainte de servire sparge oasele cu batatorul de carne), 50 g fulgi de ovaz fiert, 50 g de legume mixte fierte, o jumatate de lingurita de sare.

- 250 g viscere mixte (ficat, plaman, rinichi, - pot fi fierte sau crude), 100 g branza de oaie, 50 g fulgi de ovaz fiert, 50 g orez sau malai fiert, 50 g de legume mixte fierte, doua prafuri de sare.

- 400 g carne slaba sau peste prajit (poate fi si ramasita), 100 g cartofi pai sau fierti, o lingurita de mar crud razuit, o lingurita de germen de grau, 350 g pate de ficat, 1 buc. (cca. 50 g) ou de gaina fiert si razuit, 100 g orez fiert, o lingurita de tarate de grau, un praf de sare.

- 400 gr conserva de sardine cu suc propriu, 50 g fulgi de ovaz fiert, 50 g de legume mixte fierte, o lingurita de cascaval razuit, un praf de sare.

"Adevaratele infrangeri sunt renuntarile la vis."

31

Re: Hrana pentru pisici

Dau copy/paste la o reteta excelenta de mancare pt. pisici, este recomandata chiar de o crescatoare.

Aceasta este doar un inlocuitor al conservelor, deoarece nu are suficient calciu si vitamine. Pisica dvs trebuie sa manance mancare uscata zilnic!!

150 gr de orez
500 gr morcovi, dovleac, telina( sunt foarte bune pentru a controla tranzitul intestinal)
500 gr în de pui dezosat (cu piele) carne de vită cu ceva grasime, 500 gr ficat de pui, inima (de vită sau de pui), pipote, rinichi, etc.

Se fierb bine şi se lasă să se răcească. Se paseaza totul cu blenderul vertical. Adauga o lingura de ulei de măsline de înaltă calitate in amestec. Portionati în cantităţi mici si congelati suficient pentru hrăna zilnica.

Este mult mai gustos decat orice conserva de pe piata. Si 100% natural!

Conserva de ton nu e in regula. Iar sarea nici atat.

Vicky - Mamica fericita

32

Re: Hrana pentru pisici

Mulţumesc pentru răspunsuri! Am ţinut cont de ele şi am făcut, iar pisa mea papă foarte bine!

Gabriela

33 (edited by Latifa 16-07-2012 15:37)

Re: Hrana pentru pisici

Eu ii dau motanelului meu de 3 luni atat hrana uscata, cat si hrana lichida de la Purina One, Hill's si Royal canin (Baby Cat / Junior). Ii mai dau si lapte de la Gimpet cu bobite inmuiate in el.

Eu nu prea ii dau conserve pentru ca au un gust mai sofisticat si mi-e teama ca nu va mai manca alt fel de hrana.

34

Re: Hrana pentru pisici

Ce parere aveti despre mancarea One,de la Purina?Eu ma gandeam sa ii iau deaia Emmei smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

35

Re: Hrana pentru pisici

Pare destul de buna,toate pisicile o adora smile