26

Re: Invazie de melci

Shadowdinasty, ma rezolvi cu un pachetel - colet? :merci: Fac  :sanatate:
Aiko  :pup:
Dana1 :hug:
deocamdata am sa incerc sa rezolv dilema pozelor mele trimise pe forum de pe diferite calculatoare si disparute pe cabluri  cool
Mai scriu maine
Acum  :nb: la teroristii mei

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

27

Re: Invazie de melci

Rolord, sigur ca te ajut! Sa imi scrii in mp adresa ta. Singura problema e ca marfa doar de azi in 2 sapt mai vine si atunci pot doar sa iti trimit, daca e ok asa.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

28

Re: Invazie de melci

Multumesc Latifa! :merci:  :merci:
La pesti si la pasarele si la multe altele ,ma mai pricep.La calculatoare,jalnic  smile
Inca o data multumesc pt ajutor!

29

Re: Invazie de melci

Ce-mi fu dat sa citesc ?! Dana 1, cand te-ai apucat de crescut creveti ? Si eu plangeam de melcii mei...
Macar tu i-ai dorit, dar eu am senzatia, poate gresita sau nu, ca imi mor pestii Adica in 2 saptamani au decedat 3 Asta acum, dar in timp situatia e mai albastra
Oricum, raman la pesti
Shadowdinasty am scris mp  :pup:
:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

30 (edited by dana1 12-05-2012 11:34)

Re: Invazie de melci

vezi daca ai lipsit de la apel??...s-au intamplat multe [si bune si rele]..dar astea m-au ambitionat sa invat mai mult ca sa evit situatiile de genul..mi-au murit pestii si nu stiu de ce....[asa cum bine a scris si AIKO..despre cursul naturii]..vei intelege ca un acvariu mic cu multi pesti este suprapopulat..buretele filtrului nu se spala cu jet de apa de la robinet ci cu apa din acvariu..ca se da mancare putina la pesti[cat sa manance in 5-10 minute]iar restul se sifoneaza cu un furtun[nu mai sriu cata apa  din acvariu am inghitit de cand am pestii tongue   ]...si multe alte chestii  :floare:   nu e greu..dar trebuie rabdare.. :pup:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

31

Re: Invazie de melci

aiko wrote:

Multumesc Latifa! :merci:  :merci:
La pesti si la pasarele si la multe altele ,ma mai pricep.La calculatoare,jalnic  smile
Inca o data multumesc pt ajutor!

N-ai pentru ce, asta este treaba mea! smile

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

32

Re: Invazie de melci

Shadowdinasty, ai primit MP-ul meu ?

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

33

Re: Invazie de melci

Da, ti-am si raspuns.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

34

Re: Invazie de melci

Am citit, am raspuns si am si propus  smile
Merci si astept raspuns unde vrei
:floare:

Adaugat: 13-05-2012 15:25

Aseara am fost la supermarket sa cumpar cele trebuincioase pentru gainile mele de casa, cum le spun eu ca sa o tachinez pe fiica mea smile ...ma refer la perusi :perusi:  Si mi-au picat ochii pe o capcana pentru melci de la JBL :bravo:  Am inhatat-o cu toata pofta si cred ca as mai fi luat una daca nu judecam cum trebuie :idee:  Dar rationala, dupa ce am un pret cam cam, am fost foarte curioasa cum functiona Norocul meu e ca stau foarte aproape de acel supermarket asa ca am ajuns rapid acasa si am si montat-o :k:
Nu pot sa va spun ca dimineata in loc sa ma reped la cafea, asa cum fac de ani si ani de zile, m-am dus diret la acvariu sa-mi vad captura  cool
Uau! aveam peste 20 melci Deja stratosfera era jos fata de mine  smile
Deci chiar a functionat capcana!
Dar, sadica, am golit-o si am mai facut loc Ca deh ! eu vreau codite sa vad  :rusine:
:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

35

Re: Invazie de melci

e bine ca ai reusit sa scapi de cateva cochilii..nu pare firesc..dar si eu le mai culeg de pe geamul acvariului de la creveti si le arunc.. :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

36

Re: Invazie de melci

La inceput tipau ai mei teroristi sa ii las Apoi ii pescuiam cu mana dar s-au inmultit peste masura si vorba fiului meu IECS ! mi-e greata sa mai pun mana pe ei
Asa ca  merge capcana Ieri am golit-o si azi, ce-i drept mai putini, dar tot au mai intrat ceva fraieri smile
Dar ma duc sa mai caut pastilute de momeala :hihi:
Parca si apa e mai limpede
:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

37

Re: Invazie de melci

nu ma daranjeaza sa-i ating..[caci nu am gasit animalul pe care sa nu doresc sa pun mana..am atins si soparle..si serpi..si soricei]..uneori mi-e mila sa-i omor si-i las in pace..dar cateodata tot trebuie sa strang din ei.. :nani:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

38

Re: Invazie de melci

Am luat candva broasca testoasa in mana si cand am simtit gherutele am crezut ca le fac....pas Nu, imi sunt foarte dragi toate animalele, bine ca nu stau la casa, ca as face gradina zoologica, dar acum sunt limitata mult ca spatiu si mai ales ca timp sad
Dar melcii cand imi aluneca prin mana....nu suport  :bleah: Si cand fac curat prin acvariu si ma atinge vreun peste mai am niste senzatii ciudate Ma uit la ei, ii alint cumva, dar de la distanta Inca am rezerve dar nu imi explic de ce
Dar cu rabdarea se trece marea, nu ? Mai perseveram si poate vor trece toate

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

39

Re: Invazie de melci

cei negri  sunt obisnuiti cu mine si vin la degetele mele..nu fac miscari bruste ca sa nu-i sperii...poate daca vei prinde sa cresti o tura de pui si sa-i vezi cum cresc de mititei iti vei schimba rezervele...

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

40

Re: Invazie de melci

Dana1 ai cam avut dreptate cumva
Sambata am avut programul Melcii adica am facut curat in acvariul pescuind cu mana melcii cat de multi am putut ....peste suta Mi-am pus rabdarea la incercare Am scos plante, ornamente, tot, am spalat, am infundat si chiuveta care intre timp am desfundat-o ,am rzolvat tot Deci am reusit sa iau melcii cu mana Sa vezi cand erau lipiti de geamul acvariului si ii dezlipeam faceau ca ventuzele
In fine am facut un fel de curat, numai apa nu am schimbat S-a rezolvat si butelia adica era si ea cu melci si abia ducea
De la Carrefour imi spuneau sa cumpar pentru capcana Gamarus uscati - asa scria romanul pe prospect Dar in prospectul original era altceva Inca nu am luat noua momeala - care trebuie nu care vrea romanul sa o vanda dar sa stiti ca functioneaza cu succes capcana de la JBL
:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.