4,351

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Speedy2013, cum ai reusit sa imblanzesti un papagal salbatic??
Abia astept sa se imblanzeasca si al meu ...off..innebunesc smile)
iuli78, esti si tu din constanta ca si mine?? trebuia sa fac si eu un efort si sa merg in bucuresti dupa papagal, din pacate eu l am luat din piata brick...pacat in cta nu sunt crescatori buni

1 :malex: 1 :caine:

4,352 (edited by Antonia92 03-01-2016 16:12)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Salut , suntem noi pe site, va saluta piti de 10 luni un vorbaret si mancacios pe masura smile :malex:
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 03-01-2016 16:12[/merge_posts_bbcode]

Antonia92 wrote:

Salut , suntem noi pe site, va saluta piti de 10 luni un vorbaret si mancacios pe masura smile :malex:

4,353

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

sa va traiasca big_smile
la 10 luni deja vorbeste? cum ati reusit? big_smile
super

1 :malex: 1 :caine:

4,354 (edited by Antonia92 04-01-2016 11:28)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Multumim  ! Cam pe la 7 luni a inceput sa zica un lung "cee faaaciii" acum s perfectionat  flueira striga heeii, ce faci ma , puiuu? si mai incearca el ceva dar exerseaza deocamdata smile. incerc sa atasez si un video.L am cumparat de la dl gigi din bucuresti de puiut si am prins si 2 saptamani de hrana la  seringa smile apoi a venit de la sine prin exercitiu cateva minute zilnic de fiecare data cand il lasam liber. :malex:
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-01-2016 11:28[/merge_posts_bbcode]

Apropo si puiutul tau e mic olive are sub un an  te ghidezi dupa culoarea ochilor inca are acel maroniu dupa un an se mai deschide spre alb,  da i putin timp sa se obisnuiasca cu tine si dupa o sa ai si rezultate pt ca e o specie foarte foarte curioasa si dk nu e bagat in seama cere atentie, nu forta lucrurile pt a vb ca poate dura mai mult , ofera afectiune si va dori el sa te imite .

4,355

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Ma gandeam sa ii cumpare pereche lui Coco actual Coca ,la inceput am crezut ca este mascul dar dupa 1 an si ceva nu ia aparut nimic in jurul gatului ,deci ar trebui sa fie femela , o sa trebuiasca sa cumpar un mascul adult care are deja inelul in jurul gatului sa fi sigur ca este mascul.
   Nu stiu cum se comporta o pereche de Marele Alexandru intr-o colivie la bloc ,cred ca o sa fie destul de galagiosi si o sa ma injure vecini ,ma uit la perusi cand incep sa ciripeasca, fac galagie nu gluma ,daca si o pereche de Marele Alexandru sunt la fel de zgomotosi dar la o intensitate mai mare ,atunci nu este de bine pentru vecinii care vor liniste. Am inteles ca daca sunt pereche, papagali nu mai au tendinta sa vorbeasca.

4,356

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Vad ca la masculi de Marele Alexandru ,acel guler apare in functie de exemplar , lui Coco  a aparut primele semne vizibile in jurul gatului in jurul varstei 1 an si 6 luni , la alti am vazut ca apar mai devreme primele semne ale gulerului , ideea este ca am facut bine ca nu am cumparat un papagal ca luam tot un mascul , crezand ca al meu era fetita.

4,357

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Buna ziua! De 2 saptamani avem si noi un Marele Alexander, gasit in copacul din sparele casei dupa mai mult de 24 de ore de stat in frig.A fost f speriat la inceput dar eu zic ca s-a acomodat bine. Am cumparat colivie, mancare, jucarii (dupa 4 zile a ros jucariile). A iesit de cateva ori din colivie, dar zboara prin casa si se loveste. Trebyie sa ducem colivia unde ese el si intra singur. Piuie fff mult daca nu stai langa el, face ca cioara, si mai scoate 2 sunete ciudate, unul ca de bebelus si unull de parca toarce, acesta inainte de somn. Noaptea sa in bucatarie, cu jaluzelele trase, fara sa fie acoperit si pana dimineata cand mergem la el este cuminte. Am observat ca se pigule f mult si cade puf si i se cojeste ciocul...este ceva in neregula? Este baiat pt ca are inelul negru la gat...Poly i-am pus numele. Mananca amestec de seminte, mar, banana, morcov, miez de nuca si paine...daca mananci paine langa el piuie pana ii dai. Spuneti-mi va rog daca trebuie sa-i dam ceva vitamine?

4,358

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

ramona83 wrote:
ramona83 wrote:

Buna ziua,suntem noi pe seit,avem un Marele Alexandru de o saptamana in varsta de 4luni,noi credem ca e un baietel si i-am pus numele Coco,este f. cuminte sta in colivie cu usita deschisa si este un mancacios.Cum se procedeaza pt baita?a inceput sa se curete si ii pica puf de 3 zile,ieri l-am udat apa calduta cu o pompita si a stat ca un mielusel!!

4,359

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

http://www.4animale.ro/pasari/papagali/ … -faca-baie

ramona83 wrote:
ramona83 wrote:
ramona83 wrote:

Buna ziua,suntem noi pe seit,avem un Marele Alexandru de o saptamana in varsta de 4luni,noi credem ca e un baietel si i-am pus numele Coco,este f. cuminte sta in colivie cu usita deschisa si este un mancacios.Cum se procedeaza pt baita?a inceput sa se curete si ii pica puf de 3 zile,ieri l-am udat apa calduta cu o pompita si a stat ca un mielusel!!

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!