1

Topic: Jenday Conure - Aratinga jandaya

Aratinga Jandaya

Jandaya Conure

Aratinga cu burta portocalie

Descriere:

- coloritul verde; burta portocalie; gatul si capul galbui; cotul aripii albastru; ciocul negru; picioarele negre-cenusii.

30 cm lungime.

Raspanditi in:

- N-ul Braziliei, Piaui, Maranacho, Ceara, Pernambucu si Alagoas.

In unele regiuni populatia este intr-o continua scadere.

In captivitate:

- pasari foarte active cu o voce destul de puternica. Sunt foarte curiosi, plini de energie si foarte robusti. Se pot tine in voliere spatioase si pe perioada imperecherii in colonie sau cu alte specii de Aratinga.

Hrana:

- diferite fructe si legume, amestec de seminte potrivit acestei specii, minerale, hrana incoltita. Pe perioada puilor se poate da mancare speciala de ou si paine alba.

Voliera:

- cu cat mai mare cu atat mai bine; indicat ar fi o voliera exterioara cu acces la voliera interioara. Iarna minim 0° C in voliera interioara si lasat accesul spre voliera exterioara. Cuibul poate sa ramana tot timpul in voliera.

Reproducerea:

- se reproduc destul de usor, important este sa fie o pereche care harmoneaza. Depun 3-5 oua. Perioada incubatiei este de 23 zile. Puii ies la varsta de 10 saptamani din cuib si ar fi indicat sa mai ramana o perioada in compania parintilor. Unele perechi se reproduc chiar si de 2 ori pe an.

Traiesc in libertate in perechi si in grupuri mici.


( Doar pasarea din mijloc este Jandaya, celelalte doua sunt pui de aratinga soarelui care nu sunt inca colorati )

Crescatorie papagali. Oti

2

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

si eu sunt fericita posesoare a unui superb exemplar Jandaya si pot spune ca este ceva deosebit a avea unul. ii place foarte mult sa stea pe spate si sa fie mangaiat pe burtica ( zici ca e mort) smile , toata ziulica ar sta pe umarul meu, sa-l plimb prin casa, zice si cateva cuvinte, isi ridica aripa cand il mangai, e mortal iatr-un cuvant, dar e si galagios, daca aude vorba intra si el in discutie smile , dar daca e liniste nici nu sti ca ai papagal.

3

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

Foarte frumos e, sa-ti traiasca!Ce varsta are si cum de unde l-ai luat?A fost crescut la mana sau l-ai imblanzit tu?E superb! :pup:

"Inteligenta fara ambitie, este ca pasarea fara aripi." (Salvador Dali)
--Bianca--

4

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

are 3 ani si l-am cumparat  deja imblanzit  de la cineva care pleca urgent din tara si trebuia sa-l dea. m-a costat 700 ron.

5

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

da, stiu despre cine e vorba smile din Bucuresti l-ai luat, nu? Dar parca are 4 ani, are inel din 2007, nu?

"Inteligenta fara ambitie, este ca pasarea fara aripi." (Salvador Dali)
--Bianca--

6

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

da, l-am luat din Bucuresti si are 4 ani, scuze pt gresala big_smile

Adaugat: 10-02-2011 15:32

am o intrebare: stie cineva daca pot forma o pereche intre jandaya si sun conure?

7

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

Bun venit aly....Frumos si din cale afara de  alintat.Sa ai parte de el.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

8

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

multumesc, si tu sa te bucuri de animalutele tale mult timp inainte.

9

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

Buna all!!! o intrebare ptr ramona12: ai cumva aceasta specie de papagal de vanzare? m-ar interesa si pe mine un mascul de preferinta. la ce banuti este un asemenea exemplar.
sa iti traiasca alyalice si sa ai parte de l :* este un frumos si jumatate.

10

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

multumesc mult. smile

11

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

Poze noi

Crescatorie papagali. Oti

12

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

sunt superbeeeeee! sunt minunate! va felicit ca detineti niste exemplare atat de frumoase!  :hug:

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

13 (edited by octy 29-06-2011 19:33)

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

Superbi!
Am o intrebare d-na Ramona:toti papagalii pe care ii detineti,(cum ar fi:micul alexander,marele alexander,jenday conure,etc...)sunt blanzi??Sunt prietenosi?Sunt crescuti la mana?Intreb asta ca poate odata o sa-mi iau un papagal de la dumneavoastra  :wis:  big_smile
Multumesc!

P-.S.:scuze pt. off topic  hmm

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

14

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

Sunt foarte frumosi   :heart:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

15

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

Multumesc  wink

@octy: nu toate pasarile care le detin sunt crescute cu mana.
Salutari

Crescatorie papagali. Oti

16

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

Multumes pt. informatie! :merci:

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

17

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

http://img707.imageshack.us/img707/9018/dsc07671i.jpg

Uploaded with ImageShack.us

El este Max, am mai pomenit de el în topicul Tanei. Îl am de aproape două săptămâni, dar mă simt ca şi cum aş fi mama lui. Este extrem de blând, ca toată specia Aratinga de altfel, sociabil, jucăuş... Nu ştiu încă pe nimeni care să nu-l fi văzut şi să nu se fi îndrăgostit de el, şi pe bună dreptate! smile)

Mai are cineva Jandaya să schimbăm nişte impresii? Sau orice subspecie de Aratinga?

18

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

e superb...s-a facut stapan si peste pepene,o dulceata.
pupici si de la noi!

Max-aratinga nanday

19

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

este un dulceeeeeeeeeee! sa-ti traiasca si sa te bucuri de el! pupici de la mine si de la BELLA "surioara" lui! seamana foarte mult la penaj!

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

20

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

Foarte frumos blackrose :heart: ,dar am o intrebare:el a fost crescut la mana,a fost imblanzit,sau asa e specia,blanda si prietenoasa?

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

21

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

A fost crescut de mân?, dar ?i specia este una care se ata?eaz? de st?pân ?i de familia acestuia. De exemplu... în seara asta am observat c? lui Max îi place mai mult s? se gudure pe lâng? tat?l meu decât pe lâng? mine  sad E ca un pui de pisic? care mu?c? pân? este mângâiat sub ciocule?.

?i apropo, înc? îl hr?nesc cu seringa. Dar îmi explicase cresc?torul c? trebuie s?-i dau s? pape cum e obi?nuit de mic pentru a m? apropia mai mult ?i mai stra?nic de el, nu neap?rat c? ar fi fl?mând...

Anyway, am s?-i mai fac ni?te poze f?când ceea ce îi place mai mult: s? se dea pe topogan pe balustrad?, s? se joace cu o biciclet? de m?sura lui ?i s? se ca?ere în sus ?i in jos pe draperia din buc?t?rie (doar pe draperia din buc?t?rie  smile ).

See you!

Adaugat: 22-09-2011 21:31

Am două poze mult prea drăguţe cu Max ca să nu vi le arăt!

http://img40.imageshack.us/img40/1149/dsc07672h.jpg

Uploaded with ImageShack.us

http://img88.imageshack.us/img88/1958/unledtk.jpg

Uploaded with ImageShack.us (e făcută la web, de asta e atât de proastă calitatea, dar el e un scump!)

22

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

M-am cam zapacit care Aratinga Jandaya ( Conure ) [asa am vazut pe site] ; Jandaya si asa mai departe... Puteti sa puneti o poza ''clara'' cu specia asta?

23

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

in prima poza este un aratinga jandaya,iar in a doua poza un aratinga soarelui,eu cred ca te-ai incuract la diferentierea dintre aceste doua specii,deoarece privite din fata ar cam semana.

24

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

ce frumosi sunt :heart:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

25

Re: Jenday Conure - Aratinga jandaya

Mersi!  :sanatate: