1

Topic: Papagalul-macaw albastru - Anodorhynchus hyacinthinus

Hyacinth Macaw" sau "Papagalul zambila", este cel mai mare si mai impresionant papagal din lume, ajungand pana la lungimea de un metru si greutatea de 1600 g. Penajul magnific al acestor papagali este predominant albastru profund, de cobalt. In lumina naturala, capul pare a avea o nuanta mai deschisa de albastru si are o calitate aproape irizata. Coada lunga si conica, precum si penajul de pe fetele interne ale aripilor sunt de culoare neagra, lucioasa, iar ochii sunt maron, cu inele galben intens.
Frumusetea si temperamentul remarcabil al acestor pasari atrag aprecierea tuturor iubitorilor de animale dar si de frumos.
Aria de raspandire a acestui papagal include Brazilia, partea estica a Boliviei si nord-estul extrem al Paraguayului. Din pacate, populatia este in continua scadere datorita braconajului, precum si dezvoltarii habitatului uman, care a distrus arborii in care acestia isi faceau cuiburi. Estimarile recente arata ca numarul exemplarelor din salbaticie variaza intre 2500 si 5000.
Nimeni nu-si doreste disparitia acestei minuni albastre din natura asa ca mai multe proiecte de cercetare sunt realizate de ornitologi, atat profesionisti cat si amatori, ajutand la perpetuarea speciei.

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

2

Re: Papagalul-macaw albastru - Anodorhynchus hyacinthinus

wow  e magnific,incredibil,superb  :heart:

Prietena animalelor   ~Madalina~ :heart: :perus: :perus: :perus: :perus:

3

Re: Papagalul-macaw albastru - Anodorhynchus hyacinthinus

si niste poze

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

4 (edited by madalinakim 17-06-2010 12:17)

Re: Papagalul-macaw albastru - Anodorhynchus hyacinthinus

sper ca nu se supara nimeni ca am pus niste poze  :heart: , scz nu stiam ca ai pus si tu big_smile

Prietena animalelor   ~Madalina~ :heart: :perus: :perus: :perus: :perus:

5

Re: Papagalul-macaw albastru - Anodorhynchus hyacinthinus

eu am vazut ca vindea cineva cu 300 euro unul sau perechea cu 550 euro(este vorba de o pereche)

5 :aga: Chiky,Pufy,Maslinutza,Puiu si Puiutza+ 1 pui+ 2 oua- 6 :nimfa: Bruno si Perluta, Mafy si Snow, Tzuiu si Tzuiuka 12 :perus: Papi si Pipa+ 3 pui 4 Zebre Australiene: Cipy si Ciry+ 1 pui 1 peste Betta- Beti- 1 :caine: Brack German -Max- 4 Cucuruzi

6

Re: Papagalul-macaw albastru - Anodorhynchus hyacinthinus

asa si in magazin un jako este 2 mii de euro dar gasesti cu 700 la crescator....este un pret de magazin ala, dar se pot gasii si mai ieftini.

Un spitz corcit cu pechinez (Bella) , 2 nimfulini (Mango si Ares). Ingerasii: un roborovsky (Pufu)    [ Sabrina ]

7 (edited by george89 17-06-2010 16:52)

Re: Papagalul-macaw albastru - Anodorhynchus hyacinthinus

daca doriti papagali, jako sau alta specie de papagali sa imi ziceti ca stiu pe cineva care aduce din alta tara.
jako e 800E si un cacadu crestat ( creasta galbena) 1300E

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

8

Re: Papagalul-macaw albastru - Anodorhynchus hyacinthinus

Eu nu cred ca trebuie inchis topicul, poate cei care au astfel de pasari (atat de frumoase, magnifice :heart: ) o sa intre pe forum tongue ...

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

9

Re: Papagalul-macaw albastru - Anodorhynchus hyacinthinus

:heart:   :wow: ce frumosi sunt

----Alex----  :nimfa:  :grey: + Max :X

10

Re: Papagalul-macaw albastru - Anodorhynchus hyacinthinus

sunt suberbe aceste pasari dar nu imi permit  :heart:

Prietena animalelor   ~Madalina~ :heart: :perus: :perus: :perus: :perus:

11

Re: Papagalul-macaw albastru - Anodorhynchus hyacinthinus

papagali macaw sunt protejati prin lege!

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

12

Re: Papagalul-macaw albastru - Anodorhynchus hyacinthinus

de ce sa fie inchis acest subiect? acest papagal este ,minunat si, macar daca nu prea exista in Romania, ne multumim cu poze si informatii...bine si-asa!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

13

Re: Papagalul-macaw albastru - Anodorhynchus hyacinthinus

Am vazut in cateva petshopuri dar cand intrebam de pret mi se raspundea: "ne pare rau dar nu este de vanzare. este al sefului" smile