1 (edited by soso_best 07-06-2010 13:42)

Topic: Gugustiucul (Streptopelia decaocto)

Gugustiucul este o pasare sedentara din familia Columbidae, ordinul Columbiformes, asemanatoare cu porumbelul salbatic. Are penajul cenusiu-brun pe spate!

Prin anii 1920, gugustiucii au invadat toata Europa, ajungând pâna în Anglia si Suedia. Aici au gasit o nisa ecologica libera, în care s-au putut instala. Nu interfereaza cu pormbeii de oras, care au alte obiceiuri decât ale lor. În timp ce perechile de gugustiuci îsi apara teritoriul de alte perechi din aceeasi specie, porumbeii nu au astfel de teritorii delimitate. Gugustiucii cuibaresc în copaci, în timp ce porumbeii în constructii antropice, ca balcoane, poduri, soproane, astfel ca, practic, nu exista competitie pentru locul de cuibarit. Nici hrana, care este suficienta în orase, nu constituie subiect de competitie.

Este o pasare sedentara, care cuibareste însa numai în localitati sau în imediata apropiere a acestora, pentru a fi la adapost de pasarile rapitoare de oua ca stancuta, cotofana, gaita, cioara griva.

Cuibareste aproape în tot timpul anului, putând scoate 3-5 rânduri de pui între lunile martie si noiembrie. Ponta, din 2 oua albe, este clocita ca si la celelalte columbide, alternativ de ambii parinti. Incubatia dureaza 14-16 zile, dupa care puii mai sunt acoperiti de parinti, circa 10 zile. Puii sunt hraniti cu o secretie generata de gusa parintilor.

O pereche de perusi: Theo (Theodor I) si Elly :X

2

Re: Gugustiucul (Streptopelia decaocto)

Eu am un cuib intr-un copac... adica abia si l-au construit...  :heart:

Adaugat: 07-06-2010 14:43

Uitati cateva poze de pe net... eu inca nu am reusit sa-i fotografiez...

O pereche de perusi: Theo (Theodor I) si Elly :X

3

Re: Gugustiucul (Streptopelia decaocto)

ce scumpi sunt :heart:

Adaugat: 07-06-2010 17:28

un gugustiuc si niste puiuti  :angel:

Adaugat: 07-06-2010 17:29

un gugustiuc si niste puiuti  :angel:

4

Re: Gugustiucul (Streptopelia decaocto)

cateodata le mai pun si lor semnte de nimfe sau paine la geam big_smile le mananca de zor,dar,credeti ca semnitele alea sunt bune pt. ei?

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

5

Re: Gugustiucul (Streptopelia decaocto)

Hmm nu stiu ce seminte zici.. dar nu cred ca le fac rau. Adica sunt aproape sigura ca nu le fac rau. Si eu le-am pus floarea soarelui, porumb, grau si le inghit asa smile apoi mananca nisip si gata

6

Re: Gugustiucul (Streptopelia decaocto)

meniul lor vitakraft pt. nimfe,mancarea lui paco si jake de zi cu zi [pe langa altele] big_smile :wis:

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

7

Re: Gugustiucul (Streptopelia decaocto)

Nu cred mai ca le pot face rau niste boabe. Lumea cumpara arpacas ca sa le dea.

8

Re: Gugustiucul (Streptopelia decaocto)

Mananca orice fel de boabe... nu sunt pretentiosi...  wink Cel putin la mine manaca pana si boabe de porumb...

O pereche de perusi: Theo (Theodor I) si Elly :X

9

Re: Gugustiucul (Streptopelia decaocto)

tare frumoase turturelele  :heart:   sa va povestesc ceva . cand eram mica , cred ca aveam varsta vanesei vreo 10 anisori , baietii de la mine din bloc au prins o pasare deasta un gugustiuc se jucau cu el in scara blocului cand a venit tata  si a vazut ca saracutul avea o aripa rupta. a vb tata cu baietii si i-au dat turturica . a adus-o acasa si nu tin minte ce i-a facut , cred ca a pansat-o si pana la urma s-a vindecat .  cand a invatat sa zboare a vb tata cu mine si cu sora mea si ne-a explicat ca trebuie sa ii dam drumul, noi am fost de acord . am plans cand tata i-a dat drumul pe geam . a doua zi surpriza era pe pervazul geamului , canta . tot tata a luat un taburet si ia pus pe el apa si mancare. el era singurul care se apropia de pasare a mancat si a plecat . a mai venit o saptamana asa , in fiecare zi si pe urma nu a mai venit . l-am tot asteptat dar nu a mai venit , zicea tata ca si-a construit un cuib si si-a refacut viata . multa vreme m-am gandit la pasarea aia , chiar si acum mai imi amintesc cu drag de ea . :heart:

10 (edited by birdslover 08-06-2010 19:01)

Re: Gugustiucul (Streptopelia decaocto)

Foarte frumoasa povestea  :heart: A simtit ca tatal tau i-a facut mult bine si probabil se simtea in siguranta sa vina la voi pe pervaz. smile Cine stie ce s-a intamplat cu el apoi.. sad
Mi-am adus aminte sa va spun si eu o poveste: acum cativa ani puneam paine si grau la porumbei pe pervaz la bucatarie. Si 2 veneau mereu acolo. Chiar si cand nu aveau mancare. Ieseam la geam si le puneam. Ei ramaneau acolo, doar se indepartau putin ca sa nu-i ating, dar nu zburau. Se intampla ca ei sa manance si eu sa le pun mancare sau sa stau si sa ma uit la ei. N-aveau nicio teama. Cand ieseam la geam si nu ii vedeam, trebuia doar sa fluier sau sa scot mainile in afara asa si in cateva secunde erau langa mine. Tot asa pana cand a inceput isteria gripei aviare. Tot atunci, o vecina de-a mea a gasit un gugustiuc mort in gradina si au venit niste oameni imbracati in alb si au facut investigatii.. Si m-am speriat si nu le-am mai pus. Poate ca cel mort era chiar unul din ei sad.. acum sunt pe aici prin pomi cei 2 care sunt in poze.. le-am mai pus si lor mancare de la David si n-au refuzat-o smile Dar am renuntat pt ca vin mai mult niste vrabiute disperate si nu stiu ce fac ele acolo ca totul cade pe jos si lor nu le ramane nimic (pervazul e inclinat). O sa le mai pun de maine. Promit smile

11

Re: Gugustiucul (Streptopelia decaocto)

Ai mei vecini deja clocesc! :X Abia astept sa vad puisorii... big_smile

Adaugat: 11-06-2010 19:15

Au iesit puii, au crescut, si si-au luat si zborul... sad


Erau superbi! :X

O pereche de perusi: Theo (Theodor I) si Elly :X