1 (edited by Estera 04-05-2010 19:10)

Topic: Papagalul pigmeu - Micropsitta pusio

Pasarea, care este cât un deget al unei persoane adulte, este mai mica decât unele dintre insectele cu care împarte padurea.Aceasta pasare pitica, denumita stiintific Micropsitta pusio, are mai putin de 9cm înaltime si cântareste 11,5 grame. Specia se gaseste în nordul insulei Papua Noua Guinee, pâna la o altitudine de 800m.
Papagalii Micropsitta pusio nu se hranesc cu fructe si nuci ci cu licheni si ciuperci. Nu se cunosc prea multe despre obiceiurile lor alimentare, asa ca sunt foarte greu de crescut în captivitate.

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

2

Re: Papagalul pigmeu - Micropsitta pusio

Papagalul pigmeu

Adaugat: 04-05-2010 20:08

Cel mai mic papagal din lume.

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

3

Re: Papagalul pigmeu - Micropsitta pusio

eu stiam ca pasarea colibri e cea mai mica din lume :buzz:\
mi-ar place sa am o asemenea pasare,dar nu i-as fura libertatea pt. mine wink
e fericita acolo in paduri si jungle big_smile

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

4

Re: Papagalul pigmeu - Micropsitta pusio

didika1 wrote:

eu stiam ca pasarea colibri e cea mai mica din lume :buzz:\
mi-ar place sa am o asemenea pasare,dar nu i-as fura libertatea pt. mine wink
e fericita acolo in paduri si jungle big_smile

dar este cel mai mic papagal din lume nu pasare :pup:

5

Re: Papagalul pigmeu - Micropsitta pusio

a,greseala meA :sol:

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

6

Re: Papagalul pigmeu - Micropsitta pusio

ce micut este smile

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

7

Re: Papagalul pigmeu - Micropsitta pusio

ce mic si frumos e! exista si alte culori?

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

8

Re: Papagalul pigmeu - Micropsitta pusio

Nu cred ca numai asa am gasit asta este culoarea lui originala din libertate smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

9

Re: Papagalul pigmeu - Micropsitta pusio

yikes ... nu pot sa cred ca exista papagali si mai mici decat perusii .. atat de draguti :heart:

Gestul Conteaza !