1

Topic: Aratinga (sun conure)

Eu am un papagal aratinga mascul de 6 luni. E foarte jucaus si dragut si ne intelegem foarte bine. Il scot si in curte si se mai pune pe un copac iar cand il fluier vine pe umar.

2

Re: Aratinga (sun conure)

Cei care aveti  aratinga postati.

3

Re: Aratinga (sun conure)

e superb. e prima data can vad ca cineva detine asa o specie.  sa-ti traiasca.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

4

Re: Aratinga (sun conure)

Ms. Penaju de abia acum se face. La un an il astept sa scoata si cuvinte. 

Apropo si eu sunt din Suceava

5

Re: Aratinga (sun conure)

De unde esti? de unde l-ai luat? Cat ai dat pe el? Aratinga sunt preferatii mei. =p~ :heart:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

6

Re: Aratinga (sun conure)

Bine ai venit!E superb si cred ca la fel de destept.Sa-ti traiasca si sa ne bucuri si pe noi cu poze si cu aventurile pe care le traiti impreuna.  :pup:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

7

Re: Aratinga (sun conure)

Emic. ma bucur sa stiu ca mai am un sucevean.sa-ti traiasca. apropo de unde il ai? nu am vazut prin pet shopuri la noi . posibil in mall.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

8

Re: Aratinga (sun conure)

In pet shopuri la noi nu prea era ce ma interesa pe mine. Erau cam necajite (mai ales la mall) In carrefour era un Alexander mare care arata mai bine . Eu l-am luat de la un crescator din Bucuresti.

9

Re: Aratinga (sun conure)

emic. wrote:

In pet shopuri la noi nu prea era ce ma interesa pe mine. Erau cam necajite (mai ales la mall) In carrefour era un Alexander mare care arata mai bine . Eu l-am luat de la un crescator din Bucuresti.

pai in Carefour sunt cele mai ingrijite. in rest sunt  vai si amar de ele. totusi nu sunt controale la astia?

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10

Re: Aratinga (sun conure)

Saracele pasari... sa fi tinut intr-o cusca atatea luni. 
O sa mai pun poze.

11

Re: Aratinga (sun conure)

Foarte frumos Emic sa-ti traiasca  :pup:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

12

Re: Aratinga (sun conure)

Este un scump. :bravo:

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

13

Re: Aratinga (sun conure)

E un scump :pup:

:heart: PinK Angel :heart:

14

Re: Aratinga (sun conure)

E superb! :heart: Sa-ti traiasca! :heart: :heart: :bravo:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

15

Re: Aratinga (sun conure)

e foarte frumos sa-ti traiasca :heart: :pup:

I love animals :heart:

16

Re: Aratinga (sun conure)

Emic ma faci geloasa. sad Off cat de frumos e, sa-ti traiasca muult muult timp si sa fie sanatos, si tu de altfel sa poti avea grija de el. :heart:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

17

Re: Aratinga (sun conure)

si totusi cat ai dat pe el? si la ce varsta era cand l-ai luat?  si de la cine?

18

Re: Aratinga (sun conure)

9 milioane avea 4 luni cand l-am luat de la Sorin Balanoiu (un crescator din Bucuresti )

19

Re: Aratinga (sun conure)

aha ok ms. da am auzit de el.  oricum sa-ti traiasca chiar e un scump

Adaugat: 15-10-2009 17:49

si chiar il lasi liber in copac si vine cand il fluieri? super cred ca e foarte atasat de tine. ai girja totusi sa nu se invete mai mult prin copaci decat cu tine..... bafta multa!

20

Re: Aratinga (sun conure)

Il scot foarte des afara (adica il scoteam ca acuma ii cam frig). Zbura umpic si apoi venea pe umar sau daca se punea pe cv il fluieram si venea la mine. E foarte jucaus, daca sting lumina si il pun langa mine is pat topaie pana ma gaseste si se lipeste de mine si isi lasa capusorul usor pe mine gata de culcare. Odata eram obosit si am adormit asa si cand m-am trezit el era langa mine dormea.

21

Re: Aratinga (sun conure)

Ce dragut..!
Tu l-ai imblanzit?Sau asa e rasa lor.. :bravo: :bravo: :bravo:

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

22

Re: Aratinga (sun conure)

Didika, depinde de varsta si de unde il cumperi. poate fi imblanzit deja sau poti sa-l imblanzesti tu daca este micut.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

23

Re: Aratinga (sun conure)

l-am luat de la o varsta destul de frageda (4 luni) dar totusi aratinga este jucaus. De exacuma nu ma lasa sa scriu, se joaca cu butoanele de la tastatura.:)

24

Re: Aratinga (sun conure)

emic. wrote:

l-am luat de la o varsta destul de frageda (4 luni) dar totusi aratinga este jucaus. De exacuma nu ma lasa sa scriu, se joaca cu butoanele de la tastatura.:)

ai un prieten adevarat.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

25

Re: Aratinga (sun conure)

Asa e big_smile
ma bucur si sunt invidoiasa pe tine :bang:

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei