1

Topic: Stiri despre pasari

La sugestia lui iloveanimals am creat acest subiect. Va invit sa postati aici diverse stiri despre pasari. Rugamintea este sa postati neaparat si sursa si eventual un link catre site-ul de unde a fost luata, pentru a nu avea probleme. Va multumesc!

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

2 (edited by iloveanimals 18-08-2009 22:33)

Re: Stiri despre pasari

Pui de gaina colorati

Poza nu e trucata, daca asta credeti. In Indonezia se vand acesti pui colorati! Coloritul lor se datoreaza unor substante chimice. In fiecare an ,cu aproximativ doua saptamani inainte de Paste, se vand cateva sute de pasari colorate. Unul dintre responsabilii cu acest experiment, Anthony Schmidt, spune ca un colorant non-toxic este injectat in oua  inainte ca acestea sa fie eclozionati, care cauzeaza culoarea puilor. Acesta mai adauga ca dupa ce le vor creste pene, pasarile vor reveni la culoarea normala.

Sursa: http://lumea-animalutelor.blogcreativ.ro/Stiri-b2/
Ce tampenie. neutral

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

3

Re: Stiri despre pasari

Papagali smile
...... Sa va dau si eu o stire: Mai nou exista Micul Alexander roz :bravo:

4

Re: Stiri despre pasari

Poza.... :angel:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

5

Re: Stiri despre pasari

Nu vroiam sa pun pentru ca nu sunt ale mele... sunt ale unor straini... uite:

6

Re: Stiri despre pasari

:wow: Interesant. Dar e cam...diferit. :ironic: Mai frumosi sunt cei galbeni. :heart:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

7

Re: Stiri despre pasari

Normal :heart: :pup: Si perusii albi :heart:

8 (edited by Iusty 19-08-2009 11:23)

Re: Stiri despre pasari

Stiu faza cu puii de gaina colorati neutral am vazut pe AnimalPlanet neutral si dupa ce cresc oamenii ii parasesc neutral

P.S: Micul Alexandru roz e superb! Eu vreau unul albastru :rusine:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

9

Re: Stiri despre pasari

Si mie mi-ar placea albastru ca asta

Adaugat: 19-08-2009 14:22

Cocosul metalist

Cei mai suparati rockeri din lume palesc in fata cocosului din imaginile de mai jos. In acelasi timp, putini oameni si-ar dori sa fie treziti dimineata de asemenea sunete animalice si fara de sfarsit.
Probabil, cocosul este un adevarat rock star la ferma unde traieste, daca nu, acum va fi cu siguranta remarcat de vreun impresar din lumea animalelor care il va face vedeta.
http://www.videonews.ro/action/viewvide … -metalist/

Sursa: antena3.ro
http://antena3.ro/stiri/fun/cel-mai-tar … 89018.html

10

Re: Stiri despre pasari

vaaii..ce cocos..... smile smile  smile ..saracul cred ca are ceva la plamani..micul alex e super........as vrea si eu unul.. :heart:  pui colorati.....sunt dragutzi..dar nu este bine sa facem experimente pe animale si dupa aceea sa le parasim.. :ironic:

:heart: -SABINA- :heart:

11

Re: Stiri despre pasari

Trist. :cry:
Inca un pas inapoi in lumea papagalilor, au fost gasiti  morti cca. 100 de papagali din specia kakadu cu ureche alba  "calyptorhynchus latirostris " aceasta specie este pe cale de disparitie, se presupunea ca mai exista cca. 200 de exemplare, actual minus 100, ( au murit otraviti ) de azi pe maine li sa micsorat populatia cu 50%, inca o asemenea lovitura si se mai poate taia o specie de pe lista.
Sursa: revista cu si despre papagali. ( nu din ro )

Crescatorie papagali. Oti

12

Re: Stiri despre pasari

Trist,intr-adevar.Ce sperante mai putem avea noi oamenii,unii de la altii?  :cry:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

13

Re: Stiri despre pasari

:cry:  of Doamne Dumnezeule cum poate cineva sa faca asa ceva si de ce ? :cry:   100 !!!!!    in ce lume traim, o lume atat de cruda de rea de... de...tot ce e mai rau            mi se rupe sufletul , saracutzele pasari ......:(

14

Re: Stiri despre pasari

Nu se stie de cine si de ce au fost otraviti, probabil nici nu a fost pusa pentru ei dar rezultatul  tot acelas este, pe langa ei au mai murit si rosakakadu, papagali de munte si mai multe specii de pasari cantatoare din australia, dar pentru ei a fost lovitura enorma.
Foarte trist, tot mai multe specii de kakadu se apropie de disparitie.
La ora actuala sunt aproape toate speciile de kakadu in pericol in libertate, mai putin nimpfa si rosakakadu care sunt vanate ca fac pagube enorme, pacat.

Crescatorie papagali. Oti

15

Re: Stiri despre pasari

sad Saracele pasari.. Ele n-au nicio vina sad

Adaugat: 02-02-2010 22:16

A incercat sa treaca granita cu 50 de papagali ascunsi sub rochie

O rusoaica a incercat sa introduca ilegal în tara sa 50 de papagali ascunsi sub imbracaminte. Cum era de asteptat, femeia a fost tradata în momentul trecerii prin vama de pasarile care au inceput sa "palavrageasca'"între ele.
Papagalii, care erau ascunsi sub imbracamintea rusoaicei in buzunare special amenajate, si-au facut simtita prezenta in momentul in care femeia, sosita din China, trecea prin controlul de la frontiera dintre cele doua tari.
Papagalii s-au trezit in acel moment si au inceput sa "palavrageasca". Era pur si simplu imposibil ca inspectorul vamal si turistii prezenti la fata locului sa nu poata auzi pasarile care faceau un adevarat scandal.
Impotriva femeii a fost initiata o procedura judiciara pentru tainuire de marfuri.

Sursa: libertatea.ro
http://www.libertatea.ro/stire/a-incerc … mpaign=rss

Chiar asa? smile

16

Re: Stiri despre pasari

Doamne asta da stire!
wink) Femeia nu s`a gandit ca pasarile vor face galagie?
50 de papagali? wow
macar nu erau 10
ci 50
A avut foarte mare curaj

17

Re: Stiri despre pasari

:wow:  asta da stire .. nebuna si aia.....

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

18

Re: Stiri despre pasari

Prezentator meteo, atacat în direct de un pelican

Un prezentator meteo din Australia a fost atacat de un pelican din Gradina Zoologica Taronga din Sydney in timp ce era in direct.
Steve Jacobs prezenta stirile de dimineata cand unul dintre pelicani s-a suparat si a inceput sa-l ciupeasca de fund. Din fericire, o ingrijitoare era prin apropiere si a indepartat pasarea nervoasa inainte ca aceasta sa-l raneasca pe jurnalist... care tipa ca din gura de sarpe.

Aici filmuletul:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tc11g8d6IvA[/youtube]
smile=)=)

Sursa: youtube.com

19

Re: Stiri despre pasari

Mie mi se parea ca omul radea cand il ciupea pasarea smile

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

20

Re: Stiri despre pasari

N-ai vazut cum facea la inceput? smile smile

21

Re: Stiri despre pasari

smile smile smile smile smile

Ce tare

:hamster: My name is COdY tongue

22

Re: Stiri despre pasari

smile smile smile  smile smile smile
:bravo: :bravo: :bravo:

LORA & LORD

23

Re: Stiri despre pasari

smile smile smile  :bravo:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

24 (edited by birdslover 14-02-2010 01:18)

Re: Stiri despre pasari

Un copil de patru ani cu pareza a invatat sa mearga datorita unei rate

Poveste incredibila in Marea Britanie unde un copil de patru ani a invatat sa mearga de la noul sau prieten, o rata de numai cateva luni. Baiatul are pareza pe partea dreapta si, in tot acest timp, nimeni nu a reusit sa il faca se se ridice din scaunul cu rotile. Medicii credeau ca nu se va mai ridica vreodata.

Finlay are patru ani si, pana de curand, nu se putea ridica din scaunul cu rotile. Nasterea prematura, urmata de un atac de cord care l-a lasat cu o pareza pe partea dreapta, i-a determinat pe medici sa ii puna un diagnostic crunt: va ramane tintuit in scaunul cu rotile toata viata.

"Ma tot intrebam cand va ajunge Finlay sa fie un copil care va merge iar medicii nu vor mai spune lucruri precum : Face progrese majore dar nu stim. Fiecare copil este unic!", a declarat Becci Lomax, mama lui Finlay.

Minunea s-a intamplat cand copilul l-a primit pe Ming Ming, un pui de rata pe care l-a indragit imediat. "Cand Ming-Ming a intrat in viata noastra, avea o problema la un picior si avea nevoie de o proteza. Una cum avea si Finlay", povesteste mama copilului.

Mai mult decat un animal de companie, puiul de rata a fost pentru copil un tovaras de suferinta care l-a ajutat in acelasi timp sa-si infranga temerile.

"Am luat rata si ne-am asezat pe covor si i-am spus: Hai, Ming-Ming, mergi! M-a vazut ca ii acord atentie ratei si, cred ca a fost putin gelos si a vrut sa-mi capteze atentia. Asa ca s-a ridicat si, sprijinindu-se de masa a spus : Uita-te la mine, mama, si eu fac acelasi lucru!"

Acum, copilul face progrese pe zi ce trece si asta numai datorita animalului care i-a schimbat viata.

Aici puteti vedea si copilul si ratusca
http://www.videonews.ro/action/viewvide … sa-mearga/

Sursa: antena3.ro
http://antena3.ro/stiri/fun/un-copil-de … 92010.html

25 (edited by biancadumi 23-03-2010 18:25)

Re: Stiri despre pasari

Americanca Anne Lowery a cheltuit 55.000 de euro, adic? 2,2 miliarde lei, în încercarea disperat? de a-?i salva papagalul, în vârst? de 42 de ani, care mai mult de un an s-a luptat cu cancerul.

Anne Lowery din Tampa, Florida, era în stare s? pl?teasc? oricât numai s?-l smulg? din ghearele mor?ii pe papagalul Areba.

Pas?rea a fost diagnosticat? cu cancer în februarie, anul trecut. Prima oar?, Anne a observat o leziune ciudat? la ciocul papagalului.

L-a dus urgent la cel mai bun cabinet veterinar, ai c?rui speciali?ti s-au legat suflete?te de pas?rea suferind?.

I-au f?cut toate tratamentele posibile, fiind asigura?i de st?pân? c? banii nu sunt o problem? pentru ea.

În cele din urm?, medicii l-au supus pe Areba la chimioterapie ?i au avertizat-o pe Anne c? pas?rea nu mai avea mai mult de dou? luni de tr?it.

Papagalul a fost internat la cabinetul veterinar, unde a fost supravegheat 24 de ore din 24. Datorit? unei îngrijiri exemplare, Areba, un papagal care ?tia s? vorbeasc? foarte bine, a supravie?uit mai bine de un an.

S-a sfâr?it din via?? în aceast? s?pt?mân?, strigând "mama", precum un copil, au povestit medicii care l-au îngrijit pân? în ultima clip?.


sursa: http://www.click.ro/pe_glob/mapamond/ch … 7795.html

Adaugat: 23-03-2010 18:23

poza:...care stie ce specie e acest papagal?? multumesc

- Bianca