1

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Daca sunt ingrijiti adecvat vor trai mult! :k:
Iale niste Vitaminol, este in jur de 3 lei, le dai de 3 ori pe luna(zilele una dupa alta) pentru a le da necesarul de vitamine!
Se pune un varf de cutit in adapator apoi pui apa! si o schimbi dimineata! :rusine:
Numa bine, Noroc! :sanatate:

:hamster: My name is COdY tongue

2

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Vitaminolul ala miroase a medicament? hmm Se stramba cand bea apa? hmm Eu am luat VitaPlus, stiu ca nu e prea bun, are cu miros de medicament si se stramba cand bea apa. hmm

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

3

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Vitamol sau Vitaplus? care e mai bun si cel mai important care se gaseste ca am mai cautat eu ceva si nu am gasit nicaieri.....:)

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

4

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

iloveanimals wrote:

Vitaminolul ala miroase a medicament? hmm Se stramba cand bea apa? hmm Eu am luat VitaPlus, stiu ca nu e prea bun, are cu miros de medicament si se stramba cand bea apa. hmm

Vitaminolul e foarte bun! este un medicament care contine toate vitaminele necesare unuei pasari de colivie!
In hrana de zi cu zi , chiar daca scrie "Mancare vitaminizata" sunt chimicale care imita vitaminele! sau sunt vitamine in cantitati insuficiente! asa ca puteti sa le luati mancare simpla si sa ii vitaminizati lunar eu ii vitaminizez pe I-II-III(a fiecarei luni) tratamentul eu l-am inceput de ieri , deoarece puii de zebra au nevoie de vitamine pentru penajul definitiv :ill:
Va salut! :sanatate:

:hamster: My name is COdY tongue

5

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Eu pentru penaj am gasit un tratament de la vitakraft si este chiar bun, se da  cate o lungurita in fiecare zi si cate un pliculet pt fiecare papagal si chiar da rezulta, eu cand iam luat nu aveau un penaj foarte frumos in schimb acum sunt impecabili....:sanatate:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

6

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

ella_costan wrote:

Vitamol sau Vitaplus? care e mai bun si cel mai important care se gaseste ca am mai cautat eu ceva si nu am gasit nicaieri.....:)

Eu am folosit si Vitaplus, sunt picaturi, vitaminolul e un praf care se adauga in apa(un varf de cutit se pune in adapator) . Vitaminolul este mai concentrat ! eu am folosit ambele, si sincer sunt mai multumit de vitaminol deja au mai multa forta :muscle: si tuleii le cresc mai repede ca inainte.

:hamster: My name is COdY tongue

7

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

o data pe luna se face tratamentul asta si ajunge cam o saptamana, am uitat sa precizez....:P

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

8

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Acum tu le dai ce consideri! eu v-am zis aceasta varianta pentru ca pasrile voastre sa fie frumoase si sanatoase! mai ales iarna, cand fructele si legumele sunt cam de sera cu chimicale pe si in ele :bleah:

:hamster: My name is COdY tongue

9 (edited by ella_costan 02-08-2009 17:20)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

multumesc pentru sfat o sa caut si eu sa vad ce gasesc si o sa va spun comportamentul lor....eventual le incerc pe amandoua sa vad ce le place...:pup:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

10 (edited by rares93 02-08-2009 17:23)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Vitaminolul nu e numai pentru pene! e si pentru piele(vitamina A), pentru fixarea calciului in oause(vitamina D), pentru imunitate (vitamina C) si multe alte vitamine care nu stiu ce rol au! :pls:

Adaugat: 02-08-2009 18:20

:pup: Cu multa placere! vezi nu folosi ambele solutii simultan! prima data faci cu ceva tratament
si dupaia cu altceva!nu le fa simultan, deoarece pot avea asupra  papagalilor efecte nedorite!:angel:

:hamster: My name is COdY tongue

11

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Da, eu am inteles este bun, asa zici tu, dar lor le place? big_smile Lui Snowy nu`i place deloc gustul apei aleia. :bleah: SI sincer nici mie nu`mi place cum miroase. :bleah:

Opss...abia acum am vazut ca sunt offtopic. :rusine:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

12 (edited by rares93 02-08-2009 17:26)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Da, dar trebe sa le faci ce este mai bine pentru ele! nu pentru noi! 3 zile pe luna nu patesc nimica daca beau apa deaceea tongue

Scuze de offtopic, este vre-un topic cu Antibiotice pasari?

:hamster: My name is COdY tongue

13 (edited by iloveanimals 02-08-2009 17:27)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Cred ca nici noua nu ne-ar convenii sa bem ceva cu un gust oribil 3 zile la rand. :bleah:

P.S. Nu este topic, daca vrei poti crea unul. smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

14

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Dar daca esti bolnav/a si trebe sa bei un sirop amar pentru a te vindeca ce faci? nu il iei pentru a te face bine?
Asa si cu ei, decat sa ii tratam mai bine ii prevenim de boli sau de lipsa de Calciu ,vitamine, sau mai stiu eu ce tongue

:hamster: My name is COdY tongue

15

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Mersi de sfaturi, stiu ca nu se administreaza mai multe tratamente simultan.....o sa folosesc o luna unul si urmatoarea celalalt....acum sa vad ce gasesc....:nani:

Adaugat: 02-08-2009 18:30

Interesant si ce propui tu cu antibiotice....dupa ce il deshizi vom veni si noi cu pareri...;)

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

16

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Iei siropul ala amar, dar nu trebuie sa il bei cand ti`e sete. Iti piere pofta de orice.

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

17 (edited by rares93 02-08-2009 17:38)

Topic: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Am deschis acest topic, deoarece multi dintre noi ne confruntam cu diferite probleme medicale ale diverselor noastre pasari!
Va rog sa scrieti aicia toate intamplarile neplacute cand pasarelele voastre s-au imbolnavit :ill: si tratamentul dat prin care s-au facut ca si noi! :muscle:
De asemenea va rog sa lasati si adrese de cabinete medicale veterinare din Romania , cu Judetul, Orasul , strada, nr, etc.
Asemenea si cu farmaciile veterinare , pentru ca colegii nostri de forum cand au o problema sa poata a o rezolva mai repede :pls: .
Daca primiti acordul farmacistilor,doctorilor veterinari sa lasati si un numar de telefon! dar intrebati-o si pe Latifa pentru aceasta varianta, esti de acord Latifa? :rusine:

:hamster: My name is COdY tongue

18

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

De multe ori si noi trebuie sa mai luam ceva ce nu ne place....si trei zile pe luna nu mi se pare mult...

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

19

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Este deschis topicul de mine tongue

:hamster: My name is COdY tongue

20

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Foarte buna ideea ta, eu am avut probleme cu Paco chiar dupa cateva zile de cand l-am luat....Kiki l-a lovit cu ciocul in ochi si nu il mai deschidea. Din fericire eu am un var care e veterinar  si mi-a spus sa il dau cu canamicina si dupa cateva ore a deschis ochiul, tratamentul trebuie facut tinut 2 -3 zile si dat de 2-3 ori pe zi....

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

21

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Ok...
Incep eu cu o problema.
RAIA

Raia le perusi se manifesta prima data la limita dintre cerom si cioc ca o crusta de culoare alba, se extinde pe cioc, cerom, picioare si ochi. Daca priviti cu atentie se observa niste "santuri" sapate pe paraziti in care isi depun ouale si mananca. In stadii avansate raia are ca efect caderea penelor.
Poza este cu perusul meu pe etapele inainterii raiei. Sper sa se observe. Poze cu arie mai avansata nu am pt ca nu i-am permis sa se dezvolte.

Tratament
Ulei alimentar-dar are efect doar distrugerea parazitilor, nu si a oualalor, pt a prevenii ecolozarea oualalor, tratementul trebuie sa dureze cel putin 2 saptamani. Ouale eclozeaza in 7-10 zile, la iesirea puilor din oua trebuie distrusi imediat.
Vitamina A- Tratamentul dureaza tot minim 2 saptamani
Sanipur de la Sera - tratamentul este mai de durata, dar nu afecteaza pasarea cu nimic.
Unguent cu sulf - isi face efectul in 2-3 zile dar este toxic pt pasare, se da doar il locurile in care pasarea nu poate ajunge sa inghita(frunte, cioc, sub barbie). unguentul este foarte puternic si tratamentul se face din doua in doua zile de 3 ori(ii dai o data , pauza o zi si tot asa de 3 ori)
Si ar mai fi dar nu stiu in ce cantitate se da

! Vitamina A se da doar o data pe zi, deoarece este destul de puternica si poate fi fatala.
            Cu ulei se poate da si de doua ori pe zi.


Daca am gresit cu ceva ma puteti corecta, este spre binele pasarii.
Daca mai aveti poze cu raia intr`un stadiu avansat al perusului sau al oricarei pasari, le pueti pune. tongue

Adaugat: 02-08-2009 19:06

Am mutat aici discutiile voastre despre tratamente si medicamente. Din experienta pe care o detinem, va atragem atentia ca se pot isca discutii aprinse de la metodele de tratament aplicate animalelor. Tocmai de aceea vreau sa va atrag atentia asupra regulilor suplimentare ale acestui subiect:
- este foarte important sa intelegeti ca fiecare om va decide singur ce anume sa administreze animalului pe care il detine. Nimeni nu este astfel obligat sa urmeze sfaturile pe care le primeste aici sau oriunde in alta parte. Deci, nu vreau sa vad ca va suparati pentru ca unii utilizatori vor avea pareri deferite decat ale voastre! Fiecare va decide pentru sine si pentru animalele pe care le are in grija. Noi va sfatuim oricum sa va adresati medicilor veterinari pentru ca ei stiu oricum mai multe si mai bune decat noi, chiar daca ni se pare ca nu este asa.
- puteti publica aici adrese de cabinete veterinare, dar nu voi permite jigniri si comentarii insultatoare la adresa unor astfel de institutii pentru ca nu vreau sa existe niciun fel de probleme.
Va multumesc pentru intelegere! :sanatate:

Adaugat: 02-08-2009 19:23

Cred ca stim cu toti ca de la un medicament se ajunge uneori la o cearta, fiecare isi da cu parerea si spune ce stie. tongue Eu am spus ce am stiu, am invatat si eu de la altii mai experimentati si care au trecut prin asa ceva. Stai linistita ca nu o sa ne certam pe o astfel de tema. :pls:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

22

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

eu le dau la pasarile mele Vitacombex V in apa plata. si le dau in fiecare zi pt ca altfel nu bea apa.

23

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Ca vitamine pentru pasarile de colivie, cel mai bun este Multivitaminico de la Padovan, nu vitamine la 3 lei.
Este mai scump ce`i drept,in jur de 15-20 lei, dar este 100% natural si foarte eficient.Si vitaminele la 3 lei contin chimicale(de unde si mirosul).
Pentru penaj, merge si Mutavigor tot de la Padovan.
Sanatate pasarilor! :k:

>>>>Alexandra<<<<

24

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

De asta zic si eu de Vitaminol. Pasarii nu`i place mirosul ala. hmm Ii mai pun si eu din cand in cand in apa lui Snowy Vitaplus(asta pana gasesc Multivitaminco). Fiecare cu ce crede ca este bun pt pasarea lui. :k:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

25

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Cele de la Padovan se gasesc foarte greu si numai prin comanda speciala.....si asta cu rugaminti....sau cel putin asa se procedeaza in Brasov

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture: