101

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Of, bebysa, revino`ti si alinati sufletelul cu o alta perusita mica si frumoasa :heart:
Gandeste`te intai la baietel, apoi la tine...tu nu mai suporti alt perus, dar baietelul tau ...la el nu te gandesti?... el va avea mai mult de suferit decat tine..
De ce sa`l dai?Ca o sa`i vina randul si lui? Nu mai gandi asa, asculta`ma! La toti o sa ne vina randul mai devreme sau mai tarziu.. tongue

>>>>Alexandra<<<<

102

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Exact,are dreptate oblonda,,gandeste-te ma iintai la masculul tau si apoi la tine ..

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

103

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

E a doua pe care o pierd si nu mai pot...prima a murit pt ca nu a putut sa scoata oul si era la parintii mei in Sinaia.
Acolo nu gasesti nici un vet bun de ceva.
Chiar nu mai vreau.....
Ma gandesc la el credeti-ma dar am ajuns la concluzia ca si el a suferit destul dupa cele 2.
Oare ar fi mai bine sa-i iau o cusca mai mica? Asta pe care o are acum e mare.... se pierde mititelu pe acolo. Voi ce spuneti?

104

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Pune o poza cu colivia ..
e mai bine mai mare .. las-o asa .. sa aiba spatiu destul si sa se simta in largul lui.

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

105

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Ce sa`ti mai zic...nu vrei sa ne asculti sad
Sufera mai tare daca nu are companion.Cand eram mica am avut prima pereche de perusi.Se iubeau tare mult.A murit femela..iar masculul, era tare trist.I`am pus oglinda, jucarii, il luam pe deget(era foarte bland) toata ziua, ma jucam cu el..insa degeaba!..la 2 saptamani a murit si el..suferea mult dupa ea, si eu copila,am fost egoista.Am zis ca daca tot e bland, o sa aiba ocupate cu mine, sa nu stea trist...nu a fost de`ajuns..
Imi pare rau si acum de el, fiind primii perusi,nu pot sa`i uit.Ma invinovatesc si acum ca nu i`am luat pereche, si ca am fost egoista, m`am gandit intai la mine, la el deloc!
Lor le e cel mai bine printre a lor!Chiar si imblanziti cum era al meu!
Mai ales celor salbaticiti ca al tau!...
I`a ramas oul blocat zici..putea s`o dai cu ulei sau vaselina la fundulet sa iasa oul usor..
Cusca las`o asa..cu cat e mai mare cu atat e mai bine, indiferent de cati perusi ai.Nu e bine sa fie cusca mica, mai ales daca nu`i dai drumu cateva ore pe zi afara sa`si dezamorteasca aripile...
Sper sa te mai gandesti, si sa tragi o fuga pe la un pet-shop sau mai bine pe la un crescator, poate`ti fura inima vreo perusita...Daca nu vrei femela, poti foarte bine sa`i iei un baietel.Nu se vor bate, ai sa vezi ca o sa se pupe si o sa`si cante toata ziua!..

>>>>Alexandra<<<<

106

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Daca spui ca pot sa-i iau un baietel atunci iti promit ca ma mai gandesc......nu mai vreau perusita, sunt mult mai sensibile si se pare ca nu am noroc de ele. O sa vad cum ii e acum in wkd.
Pun si o poza cu colivia....e mai veche de cand traia prima perusitza Kara ( cea deschisa la culoare, iar cel inchis e baietelul meu Koko).

107

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Sunt frumosi, iar cusca aia nu e mare nici macar pentru un perus.Daca ai zis ca promiti ca te mai gandesti, atunci sunt 50% sanse sa iei un baietel macar tongue

>>>>Alexandra<<<<

108

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

uof fetelor.... mi-e mai bine acum datorita voua. Multumesc mult!
O sa ma gandesc bine la ce am vb cu voi.

Adaugat: 11-09-2009 13:53

Buna seara!

Fetelor mai am o problema...acum o sa va zapacesc.
Am uitat sa va spun ca eu cand am fost cu Leeloo la doctor l-am dus si pe Koko pt ca mi se pare ca are ceva la gat ( acum citind pe site am inteles ca papagalii au o zona la gat unde nu au pene) si pe nasuc are ca niste cojite. Mi-a dat o crema intr-o seringa ( de cul alba) si acu parca mi-e frica sa-i mai dau cu ea dupa ce a patit Leeloo....Voi ce spuneti?
Uitati cateva poze.

109

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Of..l`a vazut macar? Ti`a zis ca baietelul tau e de fapt fetita?? hmm :wow:
Nu are nimic fetita (ca nu e baiat)!
Pune niste poze mai clare cu nasucul ei, cum e prima poza de clara tongue

>>>>Alexandra<<<<

110

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

:wow: m-ai socat ....cum ii deosebesti????
Mai clare de atat nu am nici o sansa si oricum cred ca l-am terorizat cu blitz-ul.:cool:

111

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Ok,deci e femela 100% !Are nara maro, tipic femelei in perioada de reproducere.Masculii au nara albastra.
Uite ca in poza!
Primul e baiat, iar a doua fetita! tongue

>>>>Alexandra<<<<

112

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

E fetita big_smile

113

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

OK..deci koko devine acum koka....dar totusi, perioada de reproducere??? acum chiar trebuie sa-i iau baiat???
Nu-mi gasesc cuvinetele....atunci de ce a murit Kara (prima papagalita) , de unde ou intors daca au fost 2 fetite??
Tind sa cred ca a murit la fel ca leeloo.....uof, complicata treaba neutral

114

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Uite alta poza mai clara! Prima e fetita si al doilea e baietelul.Vezi diferenta de culori? big_smile

>>>>Alexandra<<<<

115 (edited by birdslover 11-09-2009 20:42)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Pai poate facea ou dar nu era fertilizat. A iesit vre-un pui din el ? Aveau cuib?

116

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Unele femele cand sunt in perioada de reproducere fac oua,chiar si fara mascul.Rolul masculului e sa fertilizeze ouale, atat! Eu zic sa`i iei un mascul cam de un an jumate.Poti si sa le pui cuib sa ai si tu puiuti.Cuibul ii stimuleaza in depunerea de oute tongue

>>>>Alexandra<<<<

117

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

nu stiu sa spun exact cum era oul....stiu doar ca nu a putut nimeni sa-l scoata.
In ceea ce priveste " puiutii" nu vreau si v-am mai spus ca inca ma gandesc daca ii iau pereche....nu mi-a trecut chiar de tot ce am patit aseara.
wow...vestea asta chiar m-a derutat complet.
Poate din cauza asta nu ma iubeste "ca i-am zis baietelul lu mama" si ea era fetita smile

118

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

femelele sunt mai salbaticite tongue nu sunt ca masculii, calmi, cantareti(vorbitori)...sunt mai rautacioase,mai batause...
ideal ar fi sa`i iei mascul, nu alta femela.stiu eu ca o sa`i iei big_smile
M`as simti mult mai bine, stiind ca am dat niste sfaturi bune(cred eu) si ca sunt puse in aplicatie smile

>>>>Alexandra<<<<

119

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

100% e fetita...
Nu cred ca e o problema cu locul ala la perusi fara pene..

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

120

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Alexandra...asta e deja santaj sentimental smile
Nu stiu ce sa-ti zic....dar parca acum imi doresc sa vad si cum e un baietzel.....poate el ma iubeste big_smile
Ma mai gandesc....oricum iti spun ce decid.
Eu nu mai vroiam fetita si tot cu o fetita m-am ales....foarte tare smile

121

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Santaj sentimental sau nu, fac ce`mi sta in putiinta sa`i fie bine fetei tale kocutza :merci:
Daca as fi din Bucuresti, as veni cu un baietel la tine la usa,nu aveai alta scapare decat sa`l iei tongue
Da..si vroiai sa cumperi mascul, si tot mascul o sa iei tongue smile :pls:

>>>>Alexandra<<<<

122

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

smile smile N-am nici o sansa, nu? O sa vad ce fac....poate saptamana viitoare ma duc la pet shop.
Sincer numai pentru faptul ca ai stat de vorba cu mine si m-ai ajutat iti sunt datoare sa-ti urmez sfaturile wink dar daca mai am probleme cu ei tot pe tine o sa te zapacesc big_smile

123 (edited by didika1 11-09-2009 21:32)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

:heart: :heart: :sanatate: Obonda e fl. rabdatoare,deci nu prea ai cum sa o innebunesti .. :blb:

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

124

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

bebysa wrote:

smile smile N-am nici o sansa, nu?

nup smile

bebysa wrote:

O sa vad ce fac....poate saptamana viitoare ma duc la pet shop.

ieeee!! :bravo: stiam eu! tongue

bebysa wrote:

Sincer numai pentru faptul ca ai stat de vorba cu mine si m-ai ajutat iti sunt datoare sa-ti urmez sfaturile wink

:rusine: :rusine: Dar a meritat nu?
O consider ca pe o rasplata, nu ai nici o datorie fata de mine tongue
Pana la urma urmei, dau sfaturi cat si cum stiu, ramane la alegerea celui ce are nevoie de ele daca le asculta,daca le pune in practica sau nu.Nu toti reactioneaza ca tine sa stii, si ma bucur ca esti pe site,si ca gandesti asa.Se vede ca iubesti perusii, ai intrat intr`un suflet pe forum si ai scris in disperare in stanga si`n dreapta.Ma miram eu de la cine am 3 mesaje private smile
Imi pare totusi rau ca nu am putut salva micuta..
Domnul Tudor stia foarte bine ca nu are sanse, de aceea nici nu a vrut s`o vada.Daca il interesa, iti facea programare de dimineata, nu baga faza ca "nu repar greselile altora":/ Ca si cum...trebuia sa te duci din prima la el, si pentru ca n`ai facut`o, nu`ti trateaza perusul.Nu vad logica...
Nici macar nu a avut bunul simt sa`ti zica ca nu e baietel, ci fetita!
Iti inteleg socul big_smile

bebysa wrote:

dar daca mai am probleme cu ei tot pe tine o sa te zapacesc big_smile

Nu ma deranjeaza.Sunt aici!
Sper sa nu ai probleme cu ei, sa fie sanatosi si sa traiasca multi multi ani! Ai mei au 8 ani..sper sa ma bucur de ei mult timp de acum incolo! tongue

>>>>Alexandra<<<<

125

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Oblonda Mp de la mine

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei