76

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

multumesc frumos....

77

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Iaurt..nu stiu sa`ti zic firma.Sa fie natural si mai slabut in grasimi!

>>>>Alexandra<<<<

78

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

multumesc...daca trece cu bine de noaptea asta maine seara avem programare la Dr. Tudor.
O sa va tin la curent cu ce se intampla in caz ca Doamne fereste mai pareste cineva asa.
O seara buna!

79

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

scoate`i nisipul, care in (potentiale) iritatii/afectiuni digestive nu face bine deloc. De asemeni, daca ai benzi abrazive puse pe betele de colivie, scoate`le si pe alea.
Da`i iaurtul de 3-4 ori pe cioc.Repeta de mai multe ori pe zi.

>>>>Alexandra<<<<

80

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

de cateva minute stau si ma uit la ea....e clar, ii e foame si nu poate sa manance....din cauza salivei abundente cand se apleaca sa ia seminte ele se lipesc si nu poate sa le sparga. Trebuie sa ajunga sotul meu cu iaurtul....oare o sa o ajute sa nu-i mai fie foame asa rau??

81

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Da, cu siguranta o s-o ajute. Mai ales ca are si calciu.  Punei recipientul cu apa la cioc si vezi daca vrea sa bea pentru ca daca se deshidrateaza e grav. Daca nu vrea, nu te speria. Inseamna ca nu-i e sete.

82

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Are diaree.Sa nu`i dai fructe, legume, verdeturi.Cumpara Diropurul si da`i.O sa`i treaca imediat si e 100% natural.

>>>>Alexandra<<<<

83

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Oblonda vad ca esti f, documetata,cred ca ar fii bine sa ii dai cremoso :x as putea sa le dau si eu papagalilior mei paco si cippy iaurt?si daca da cat ? :sanatate:

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

84

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

i-am dat....nu parea foarte multumita....acum i-am scos mancarea din colivie pt ca am observat ca are in gat cateva boabe si nu poate sa le scoata.
De la iaurt a mai scos 2-3 dar tot mai are....arata din ce in ce mai rau.
I-am gasit la fud putin gainat intarit si l-am scos cu putina vata imuiata in apa calduta....diaree nu mai are.

85

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Trebuie dat iaurt cat mai natural. Adica ala care are cel mai scurt termen de garantie. Didika, poti sa le dai cate o lingurita de iaurt ..

86

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

mai am o singura intrebare si va las sa va odihinti.....este posibil sa ia si KoKo ( baiatu) boala asta de la ea? sa ii separ?

87

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Eu cred ca ar fi bine sa ii separi pentru orice eventualitate, pana se face ea bine. Alexandra, tu ce zici? big_smile

88

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Daca are gusa iritata, nu se ia, nu e o boala.
Dar, pentru orice eventualitate separa`i.Deja acum ar fi un pic cam tarziu.
Zii maine doctorului si de mascul, propune`i sa`i tratezi pe amandoi.Si pe femela, si pe mascul, preventiv, in caz ca a luat vreo boala de la femela.

Adaugat: 10-09-2009 21:50

didika1 wrote:

Oblonda vad ca esti f, documetata,cred ca ar fii bine sa ii dai cremoso :x as putea sa le dau si eu papagalilior mei paco si cippy iaurt?si daca da cat ? :sanatate:

Papagalii nu prea tolereaza lactoza, nu e recomandat sa`i dai, decat incazuri extreme.
Poti sa`i dai pentru calciu o lingurita pe luna tongue Sa nu fie din ala cu fructe!

>>>>Alexandra<<<<

89

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

uof...si cum sa-i separ? nu am 2 colivii....unde sa pun unu din ei :cry:

90 (edited by birdslover 10-09-2009 20:59)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Trage gauri multe de dimensiuni maricele (dar sa nu iasa prin ele) intr-o cutie. Alta varianta nu vad la ora asta. Pune-l pe unul din ei acolo. Punei hrana si apa in niste vase mititele..

91 (edited by OBlonda 10-09-2009 21:00)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Du`l intr`o camera, pune`l pe o teava ceva...Sau ia de jos o creanga si agat`o de undeva si pune`l acolo...
Lasa`l sa doarma afara pe mascul, in alta camera fata de unde e femela.
Parerea mea e ca e deja cam tarziu, in sensul ca trebuiau despartiti de la primele semne de boala a femelei.Nu am stiut ca ai si mascul!
Eu cred ca nu a patit nimic masculul, daca femela are gusa iritata.
Dar daca femela are vreo boala, e posibil sa o fi luat si masculul, chiar daca ii separi acum...
Pune pe o masuta mancare, mei, si apa sa fie la vedere!

>>>>Alexandra<<<<

92

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

nu pot sa o chinui asa  sad si KoKo tipa imediat cum o scot din colivie, i-am acoperit cu o paturica calduroasa.....sper sa reziste pana maine la 18 cand mergem la doctor si in functie de ce zice el o sa-l tratez si pe koKo daca e cazul.
Noapte buna si multumesc de sfaturi.
Sper sa vin cu vesti bune maine seara......sa-mi tineti pumnii.
Sunteti foarte dragute...multumesc din suflet!

93

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Eu zic, sa te trezesti peste noapte sa o verifici.Peste cateva ore sa`i mai dai iaurt, tot de 3 ori in cioc.
Pune`i meiul inapoi.Poate totusi mananca.Trebuie sa manance si masculul, nu?
Ea nu are in gat meiul ce l`a mancat, ea vomita din gusa meiul.Uita`te sa vezi daca meiul ce`l avea in gat are coaja sau nu.
Daca totusi are pofta de mancare, lasa meiul inauntru, poate v`a manca.Sau poate o va hrani masculul.
Somn usor, daca te duci la culcare si multa sanatate micutei.Iti tin pumnii sa fie bine. :pup:
Nu inteleg totusi de ce te`a programat asa tarziu.
Mai bine te duci de dimineata.Insista la domnul doctor, zii ca e o urgenta si ca nu crezi ca rezista pana maine seara.Starea ei poate sa se agraveze imediat! Au un ritm de viata foarte alert!

>>>>Alexandra<<<<

94

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Cred ca a programat-o asa tarziu pentru ca spune ca nu poate sa vindece unde si-au bagat altii nasul. Asa spunea ea mai sus. Sa speram ca nu e nimic rau si ca o sa isi revina. Asteptam vesti :sanatate:

95

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Buna dimineata,

La 4 dimineata Leeloo ( asa o chema) a murit in bratele mele.....nu am avut ce sa-i mai fac sad. Bine macar ca stiu ca nu se mai chinuie.
Acum problema e Koko....cum sa-l ajut sa nu se intristeze si sa moara si el....i-am pus oglinda, am dezinfectat colivia si toate recipientele dar nu mai vreau sa iau alta papagalita. O sa supravietuiasca oare singur?

Sa aveti o zi frumoasa.....eu sunt franta si am si o zi foarte grea la birou.

96 (edited by didika1 11-09-2009 07:41)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

imi pare foarte rau sad .
si rokko papagalul meu a murit cam in acelasi mod,la fel si coco ,amand2 fiind perusi.
cred ca e o bloala des intalnita... sad
supravietuieste singur,acum poti sa vorbesti cu el mult si pe un ton frumos,poti sa il imblanzesti sau chiar sa il faci sa vorbeasca ,dar mai intai de toate pune-i niste padovan(oblonda stie) in apa si du-l la medicul veterinar,ca el sa fie sanatos .
nu mai fii trista,macar nu mai sufera :pup: .

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

97

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

bebysa wrote:

Buna dimineata,

La 4 dimineata Leeloo ( asa o chema) a murit in bratele mele.....nu am avut ce sa-i mai fac sad. Bine macar ca stiu ca nu se mai chinuie.
Acum problema e Koko....cum sa-l ajut sa nu se intristeze si sa moara si el....i-am pus oglinda, am dezinfectat colivia si toate recipientele dar nu mai vreau sa iau alta papagalita. O sa supravietuiasca oare singur?

Sa aveti o zi frumoasa.....eu sunt franta si am si o zi foarte grea la birou.

Of, eram sigura dar nu am vrut sa te amarasc, sa`ti rapesc si ultima speranta...Din nefericire, asa sunt perusii...daca se imbolnavesc, si nu sunt tratati din timp..nu se mai pot face multe...
Eu zic, sa`l lasi putin pe mascul sa se dezmeticeasca (nu stiu daca ati auzit, dar la perusi exista perioada doliului, in care perusul isi plange perechea..) si apoi sa`i iei o femela.
Daca e deja matur, si salbaticit, ai sanse aproape imposibile sa`l imblanzesti.
Ai facut bine ca ai dezinfectat tot.Sa`l studiezi foarte atent sa vezi daca prezinta simptome de boala.Cumpara Multivitaminico de la Padovan si fa`i o cura de vitamine cu el.
Nu fi suparata, e bine acum femela unde e..si sunt sigura ca te vegheaza de acolo de sus, si nu se supara daca ii iei masculului o alta fetita sa nu fie singur si trist... :pup:

>>>>Alexandra<<<<

98 (edited by didika1 11-09-2009 09:51)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Cum se foloseste acest multivitaminico .. ?
Ca si eu ma duc astazi sa le iau la ai mei ( nu sunt blonavi, dar vreau sa fie sanatosi tun pe vecie smile

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

99

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

E bine sa le faci cam o data pe luna cate o cura.
Se administreaza in apa 6-8 picaturi / 100 ml apa sau in mancare 4-5 ml / kg mancare, timp de 10 zile(in caz de boala).Pentru uz preventiv,se administreaza 5 zile/luna.
O sticluta la 200 ml costa cam 25 lei.

>>>>Alexandra<<<<

100

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

nu ii mai iau alta fetita...nu mai pot, sincer mi-a rupt sufletu asta.
O sa am grija de el, o sa-i iau jucarii ..... nu cred ca pot sa-l imblanzesc pt ca deja are 4 ani si mereu a fost cam ursuz cu mine. In plus el nici nu zboara foarte bine si mereu cand ii dau drumu mai mult sta pe jos....nicodata nu a zburat cu zbura Leeloo.
Chiar ma gandeam sa-l dau pt ca mi-e frica ca si lui o sa-i vina randu mai devreme sau mai tarziu si mi-e groaza dar il iubesc asa de mult incat nu ma lasa sufletul sa-l dau.
O sa pun diseara cand ajung acasa niste poze cu el sa-mi spuneti cum vi se pare. Eu cred ca nu are nimic.....azi dimineata statea mititelu cu ochii in oglinda....e trist dar o sa am grija sa-si revina.