10,651

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

salutari , am si eu o nimfa si face 4 luni si ceva de cand o am, cred ca are in jur de 6-7 luni, problema este ca inca n-am reusit sa o imblanzesc:( : eu ii dau mancare de cand am luat-o si sta si in camera mea, mai ii dau drumu prin camera saptamanal la inceput nu intra de unul singur in colivie trb sa ma chinui sa-l bag eu:-l , acuma am observat ca intra de unu singur , e un inceput, dar de cate ori ma apropri de el ma sasaie, gen vrea sa ma muste ca isi ridica ciocu, ce trb sa fac sa-l imblanzesc neutral cine ma help si pe mine ?? :sanatate:

10,652

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Va salut prieteni ,prietene smile.O nedumeriere am si eu si ma adresez celor mai experimentati in reproducerea nimfelor.Perechea mea de nimfe sunt la a doua depunere de oute, dupa prima ponta care nu a fost o reusita.Intrebarea mea e urmatoarea: la voi se intampla sa se mai scape femela cu gainatul  in cuib ,prilej cu care se mai murdaresc si ouale ? Afecteaza acest aspect dezvoltarea embrionului in interiorul oului?Va multumesc si astept raspunsurile voastre

10,653

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Da. La mine s-a intamplat sa se scape femela in cuib si nu a mai clocit ouale, cu toate ca erau fertile si mai avea 3 zile de clocit. A refuzat. Daca gandim logic, odata ce este interzis sa pui mana pe un ou fara  avea manusi de protectie, deoarece poti purta microbi care sa dauneze embrionului, atunci excrementele femelei sunt mai daunatoare. Nu? Daca ea cloceste in continuare si outele nu sunt foarte murdare, pot iesi pui fara nici o problema.

Adaugat: 09-07-2011 12:28

Hai Puf la baita, ce ai? Nu indraznesti? Nici nu stii ce pierzi. Hai! Curaj.[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2Q5dNIPvOl4[/youtube]

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10,654

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Multumesc DEYSEBY pentru raspuns.Sper sa mearga bine treburile de data asta ,oricum is la inceput cu clocitul la tura asta de oute .Pe prima nu stiu ce s-a intamplat,ori eu vinovatul ori ei,eu zic ca mai mult ei.Trecusere mai bine de 21 de zile de cand incepuse clocitul si nu mai aveau chef de stat pe oua asa ca mi-am bagat nasu in cuibul lor.Ouale usurele, jumatate goale jumate pline,se vedea cu ochiu liber in lumina ca jumatetea de sus a oului e goalaplina cu aer.Am zis ca-s compromise,asa ca le-am luat si le-am desfacut.Toate aveau pui in ele in anumit grad de dezvoltare.Eu sunt de parere ca erau morti,(dar nu-s asa convins),si cred ca le-au racit ei accidental.La fel si atunci femela se mai scapase in cuib si clocea mai mult masculul,ea in special noaptea.Ce ma nedumerea era ca statea pe batul de la intrarea in cuib si privea in cuib ca si cum nu l-ar recunoaste sau ca si cum i-ar fi teama de ceva sa intre in el.

10,655

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Mary,ce dragutz.... :heart: Pe caldura asta,o baie e binevenita.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,656

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Sunt atat de multumita de micile mele " bijuterii" . Ma refer la nimfe si canari. Se inteleg foarte bine si sunt atat de rasfatati incat nu stau unii fara altii. Daca pleaca Perluta in sufragerie, cei 2 canari sunt  dupa ea in linie dreapta, Daca ea zboara dintr-o parte in alta ei dupa ea. Si la mancare sunt  peste ea.Si cu Puf , fac la fel numai ca el le mai impune unele restrictii. Doar el e seful si veteranul in casa.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10,657 (edited by dana1 11-07-2011 12:37)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

sunt frumosi si comici inaripatii tai DEYSEBY ..la mine u sunt chiar pe roze treburile..obisnuiti sa iasa matinal afara..[sotul scotandu-i seara] TIMI s-a apucat de ros penele de la aripi[de la ambele de la varf cam 3] :furios:    mi-am dat seama ca zbura cam incetul fata de obicei..ce as putea sa-i dau sa-i creasca ??? :cry:    :cry:   nu a dus lipsa de mancare..i-a dat si morcov si out dar nu avea cum sa-i scoata dimineata afara[era la servici]

Adaugat: 10-07-2011 08:59

azi am fost sa-i cumpar alte pene lui TIMI   :cry:   asa a inteles fetita mea cand i-am spus ca mergem la magazin sa luam ceva pentre penele lui..i-am luat 2 batoane STIX.PADOVAN..VITAMINE DE PUS IN MANCARE SI APA VITAMINIZATA....a revenit la programul lui obisnuit si sper sa fie totul bine..pareri??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,658

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Sunt vitamine si mancare, anume pt pene. Nu am luat niciodata ca nu a fost nevoie. Timi si-a ros aripile de ciuda ca nu poate iesi afara.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10,659

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Azi am luat colivia pentru nimfa smile nu e asa mare dar nu va sta prea mult prin colivie  smile doar seara,ca seara imi este frica sa ii las liberi,are 40 cm smile

- Bianca

10,660

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

deyseby wrote:

Sunt vitamine si mancare, anume pt pene. Nu am luat niciodata ca nu a fost nevoie. Timi si-a ros aripile de ciuda ca nu poate iesi afara.

asa am specificat si eu..de obicei la 7-8 dimineata ei sunt afara..cat am fost plecata sotul nu -i scotea dimineata ci seara..[el plecand la 5 din casa pana la 17-18 depinde de zi]ca pana seara nu avea cine sa-i supravegheze..ei nici la mancare nu se sinchisesc sa se duca..cand ii dau eu, mananca cu o pofta mare cat ei..acum ca sunt acasa..si-au reluat tabieturile cu care erau obisnuiti..azi ce i-am luat am specificat ca vreau pentru pene..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,661

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Mult suches cu TIMI,sigur o sa ii creasca penele la loc smile


D-na Laura,poate cand aveti timp mai puneti poze cu micutii smile hi hi,sunt tare nerabdatoare sa vina motatul  :hihi:  :floare:

- Bianca

10,662

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

multumesc pentru incurajare BIANCA..il astepti cu nerabdare pe micut.. :nimfa:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,663

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Daaaa,cu foarte mare nerabdare, hi hi  :hihi:  sper sa semene cu TIMI  :heart:  :grey:  :floare:

- Bianca

10,664

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Paco... :heart:

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

10,665

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

uite-l si pe celalalt nazdravan cum merge pe draperie.. :pup:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,666

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

:hihi: Iubeste sa stea pe draperie.Sta numai la inaltime,unde nu putem sa ajungem la el  :furios:

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

10,667

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

asa facem si noi sport .. smile   cocotandu-ne dupa ei.. :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,668

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ce?Eu nu pot sa il prind.Eu am draperiile foarte sus,ajung doar daca ma urc pe scaun.Si uite asa mut scaunul si ma urc pana la draperii in living si in bucatarie dupa Paco ca sa il prind.Dar tot nu pot,doar daca il alerg pana oboseste si incepe sa rateze draperiile si ajunge pe jos,dar nu fac asta,m-am lasat pagubasa de cam 2 luni de a incerca sa il prind.

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

10,669

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Pufi își etalează frumoasa coadă.

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

10,670

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ce scump e! :heart:

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

10,671

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

E tare frumusel.  :pup:

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10,672 (edited by george89 12-07-2011 22:52)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

multumesc  :heart:
sper sa o pot fotografia pe Angelina cum sta cu aripile desfacute cu, capul in jos smile)

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

10,673

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

salut! noi[ zuzu,zuza si coco] ne`am mutat de la bloc la casa cam de o luna...
si  in fiecare zi avem parte de noi surprize..
pentru inceput coco a iesit din colivie si a zburat..
il vedeam ca pe un punct pe cer am crezut ca nu o sa`l mai vad de aproape niciodata cand zbura de pe o casa pe alta .. m`am dus dupa el bineineles il strigam da el nimic cand s`a vazut liber , pana la urma cu ajutorul filmarilor cu el de pe telefon si cu cusca cu zuzii l`am adus pe casa la noi pe acoperis si cand am iesit eu pe geam a zburat in capul meu unde sta de obicei... m`am invatat minte sa fiu mai atenta... avem de cateva zile si 3 fratiori si 2 verisori mici mici si inca 3 cam de 1 luna, 6 perusi de 6 saptamani, 2 zebre mititele si cam atat cu puisorii  big_smile e galagie mare toata ziua cand ii scot afata, acum cu caldurile astea i`am pus si pe ei sub copacei

si ca intrebare, coco mananca salcie non stop daca ii dau si vreau sa stiu daca ii dau cate o grenguta [ e mica ca si salcia e micuta] pe zi e mult?

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

10,674

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Am vazut ca se scria pe aici ca unii mai dati si biscuiti la motati. Ce fel de biscuiti le dati? Eu am niste biscuiti de aia mari cu miere (daca stiti la ce ma refer), pot sa le dau sa mai rontaie din astia ?


http://www.velpitar.ro/images/set/475_3.jpg

sunt ceva in genul celui de pe ultima coloana randul 2 big_smile


Sa va traiasca puiutii si parintii sa aiba grija de ei ! :iubareti:

10,675 (edited by dana1 13-07-2011 06:14)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

sa ai in continuare parte de surprize..dar placute ,nu stresante   smile   e o delectare sa stai la casa cu atatea sufletele dragi.. :heart:  TIMI azi mi-a dat desteptarea pe la 6  cantand de mama focului.. :music:   de obicei ii apuca pe toti tipatul dar pe la 7.. tongue

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare: